Skocz do zawartości

Kolimacja Newtona w terenie


Demogorgon

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

jaki kolimator polecacie do kolimacji Newtona w terenie? Mam kolimator laserowy, niestety z tych tańszych i... zdecydowanie to nie to :) Chciał bym to zrobić możliwie dokładnie. Jak wypadają dobrej klasy kolimatory w porównaniu z kolimacją na gwieździe?

 

Jakieś haki i patenty też mile widziane ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię ustawienie LW kolimatorem laserowym, LG kolimatorem laserowym z założonym barlowem, a potem poprawiam na gwieździe - wybierasz ulubioną, trzymasz ją w centrum pola widzenia, zakładasz okular z krótką ogniskową, rozogiskowujesz gwiazdę i ustawiasz LG patrząc na pierścienie dyfrakcyjne.

Najlepiej ustaw się na polarną, żeby z pola widzenia nie uciekała. Do wizuala można sobie darować tak dokładne kolimowanie, byle lustra były z grubsza ustawione, a to już zrobsz samym kolimatorem laserowym.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, astrokarol napisał:

Hej,

kolimacja pod DS ? 1 minuta kolimatorem optycznym (kolimacja Hamala).

Głównie DS, ale na planetki też sobie podejrzę, czy jakiś układ wielokrotny. Metoda Hamala w terenie po ciemku..... chyba ciężko.

 

36 minut temu, lkosz napisał:

Ja robię ustawienie LW kolimatorem laserowym, LG kolimatorem laserowym z założonym barlowem, a potem poprawiam na gwieździe - wybierasz ulubioną, trzymasz ją w centrum pola widzenia, zakładasz okular z krótką ogniskową, rozogiskowujesz gwiazdę i ustawiasz LG patrząc na pierścienie dyfrakcyjne.

Jak krótki powinien być okular? Gdzieś kiedyś obiło mi się o ucho, że powinny to być powiększenia przynajmniej 2xD  - prawda to?

Edytowane przez Demogorgon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lkosz napisał:

Ja robię ustawienie LW kolimatorem laserowym, LG kolimatorem laserowym z założonym barlowem, a potem poprawiam na gwieździe - wybierasz ulubioną, trzymasz ją w centrum pola widzenia, zakładasz okular z krótką ogniskową, rozogiskowujesz gwiazdę i ustawiasz LG patrząc na pierścienie dyfrakcyjne.

Najlepiej ustaw się na polarną, żeby z pola widzenia nie uciekała. Do wizuala można sobie darować tak dokładne kolimowanie, byle lustra były z grubsza ustawione, a to już zrobsz samym kolimatorem laserowym.

Na gwieździe można sprawdzić kolimację ale nie ją ustawić. Można ustawić wszystko tak, że krążki będą idealne przed i za ogniskiem, a po sprawdzeniu w dzień kolimacji kolimatorem optycznym, okaże się że wszystko jest rozjechane :) Więc tak jak piszesz, w nocy tylko kolimator laserowy i do wizuala wystarczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo tak też napisałem - ustawić kolimatorem oba zwierciadła i ewentualnie poprawić LG na gwieździe. Chociaż użycie barlowa z laserowym (zgrubnie kolimowanym na oko kręcąc w wyciągu) dawało mi taką dokładność, że nie miałem potrzeby korekcji przy sprawdzeniu na gwieździe.

 

Po zakupie newtona zrobiłem sobie testy, żeby sprawdzić ile prawdy w tych anegdotach o kolimacji. 5 rund, weryfikacja na gwieździe i cheshirem, za każdym razem pozytywny rezultat (przyjąłem pewien niewielki margines błędu). Sprawdzałem również obrazy przy rozkolimowanym teleskopie i wyszło mi, że k. laserowy wykazuje nieźle rozjechane osie, a i tak uzyskuje się ładne obrazy. Jedynie na brzegach odrobinę uwidacznia się koma, ale to trzeba się nieźle przyjrzeć.

 

Wniosek wyszedł mi prosty: do wizuala kolimator laserowy, nawet bez użycia barlowa, daje więcej niż wystarczające rezultaty. Cheshire również. A cyzelowanie tej kolimacji, walka o maksymalnie centryczne ustawienie kolimatora w wyciągu, to strata czasu. Efekty takich zabiegów to placebo :)

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Demogorgon napisał:

Taurus T300 12'' :) Z grubsza trzyma kolimację, ale po złożeniu,  jakoś ma się ochotę go skolimować.

Po prostu sprawdź kolimację kolimatorem laserowym i w razie jakiś odchyłek możesz od razu szybko skorygować.

Kolimator laserowy nie musi być jakiś super. Ja używam GSO, nówka za 200 zł. Wybrałem ten, bo jest solidny i ma śruby kolimacyjne, więc można go dokładnie skolimować.
Aby w terenie szybko szło, dobrze jest skolimować Taurusa porządnie w domu. Dla mnie porządnie to Cheshire i laser, i obie metody muszą się dokładnie zgodzić. Najlepiej od razu sprawdzić wszystko na Polarnej w większym powiększeniu, bez składania/rozkładania teleskopu.
Jak Twój Taurus ma dokładne lustro i porządnie skolimujesz, przy dobrym seeingu powinieneś mieć super obrazy obiektów US. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.