Skocz do zawartości

Najlepszy obiektyw do astrofotografii dla Nikona D500 do 1500/2500zl


jareksmolak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

okazyjnie kupiłem Nikona D500, chciałabym się Was doradzić jaki obiektyw mogłbym pod niego dokupić by zacząć przygodę z fotografią mgławic? 

 

Chciałbym tez by mial dzialajacy system autofocus, gdyż zechce go wykorzystać w fotografii ślubnej, portretowej. 

 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz zdjęcie okolic Łabędzia Nikonem D500 i obiektywem 50/1.4 dla pokazania skali:

 

Z przejściówkami na M42 bym uważał, bo Nikon ma cofniętą matrycę w porównaniu z Canonem i dołożenie przejściówki powoduje, że obiektywy M42 mogą nie ostrzyć na nieskończoność. 

Edytowane przez apolkowski
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Moze szkoda, ze Rokinon 135 mm nie ma autofocusu.... 

 

Zdjęcie łabędzia przekonało mnie by zamówić Nikona 50 mm 1.8 i zostawić kase na coś jak poczytam więcej testów. 

 

Z tymi przejściówkami M42 to mnie zdolowalo, bo planowałem kupić kilka starych dobrych manualnych skiel do zabawy. A tu klops. 

 

Edytowane przez jareksmolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są przejściówki z elementem optycznym, ale nie mam doświadczenia co do ich jakości, bo nie używałem. Niektóre obiektywy mają możliwość ostrzenia poza nieskończoność, więc może tego zapasu wystarczy. Dużo zależy do jakiego systemu był dany obiektyw. Zerknij na tabelkę. Mam stary obiektyw M42 Pentacon 200/4 do Praktiki i nie jestem w stanie go wyostrzyć na gwiazdki. Przy okazji pamiętaj, że stare M42 to M42/1,  a nie M42/0.75 stosowane w astrofoto.

image.png.5d754ea0b9ef83164756297d68797fa5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie ciężko będzie znaleźć dobry obiektyw z autofokusem. 

 

Typowa "portretówka" ma ogniskową zazwyczaj 135mm. W tym zakresie w astrofoto triumfy święci Samyang 135mm, lecz - jak wspomniano wcześniej - nie ma on autofokusa. Jeśli chodzi o o autofokus i astrofoto , to zdarzają się jeszcze obiektywy Sigmy ART 135mm, ale wówczas nawet używka przekroczy zakładany budżet.

Notabene za nową Sigmę Art 135mm trzeba zapłacić ok. 6 tys. zł...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś się upiera, żeby jednym niemodyfikowanym sprzętem machnąć welon kościele, a wieczorkiem skoczyć za miasto zrobić Welon na niebie, to tak jak prosto z rajdu Dakar wjechać na gajd Monte Carlo :):):) Niby można, ale... 

jest rozwiązanie dla upartego Nikon owca, Nikkor A fS 24-120mm f/4G ED VR. Nowy kosztuje ok 2500PLN. Oczywiście jeśli do fotografii używasz dopałki, a w astrofoto prowadzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dj_peterka napisał:

Jeśli ktoś się upiera, żeby jednym niemodyfikowanym sprzętem machnąć welon kościele, a wieczorkiem skoczyć za miasto zrobić Welon na niebie, to tak jak prosto z rajdu Dakar wjechać na gajd Monte Carlo :):):) Niby można, ale... 

jest rozwiązanie dla upartego Nikon owca, Nikkor A fS 24-120mm f/4G ED VR. Nowy kosztuje ok 2500PLN. Oczywiście jeśli do fotografii używasz dopałki, a w astrofoto prowadzenia. 

Można można :grin: Kwestia hajsu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jareksmolak napisał:

Zdjęcie łabędzia przekonało mnie by zamówić Nikona 50 mm 1.8 i zostawić kase na coś jak poczytam więcej testów. 

Na optycznych masz podpowiedź

https://www.optyczne.pl/ranking_czytelników-ranking_obiektywów_standardowych_stałoogniskowych.html

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Winter napisał:

Szukasz obiektywu do astrofoto za 1500/2500zł po czym wymieniasz stare obiektywy na M42. Zdecyduj się jaki masz budżet a później wróć z pytaniem.

Nie jestem zdecydowany co do ceny bo może udało by się kupić dwa obiektywy, jeden do codziennych zdjęć a drugi do astro.

Widziałem, że ktoś na forum wrzucał zdjęcia obiektywem Carl Zeis Sonnar 135 mm/ f 3,5  i wygladały na bardzo ostre, stąd wątek M42.

 

Powiedzmy, że mam 4000 zł, ale najlepiej jakby udało kupić dwa obiektywy w tej cenie, chyba, że jeden będzie tak fantastyczny i sprawdzi się na wielu frontach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bartolini napisał:

@jareksmolaksprawdź:

Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro

Dzieki za propozycje, też mi wpadła w oko i cena jest rozsądna. 

Znalazłem jednego użytkownika tego obiektywu, który zrobił nim takie zdjęcie.  To byłby co co chciałbym osiągnąć. https://www.flickr.com/photos/myrialejean/23044654796/

Pytanie czy użył prowadzenia ? Czy po prostu świetnie zestackował zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KONIECZNIE pomyśl o:

- Nikkor 85/1,8 (manual)

- Nikkor 105/2,5 (manual)

- Nikkor 135/2,8 (manual)

- Nikkor 180/2,8 IF-ED

 

Przez pierwsze trzy z powodzeniem daj się fotografować z filtrami 2" (ja np robię przez UHC)

Poniżej zdjęcie z 85-tki z filtrem UHC (przysłona f/2,8)

mXT207173.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jareksmolak napisał:

Dzieki za propozycje, też mi wpadła w oko i cena jest rozsądna. 

Znalazłem jednego użytkownika tego obiektywu, który zrobił nim takie zdjęcie.  To byłby co co chciałbym osiągnąć. https://www.flickr.com/photos/myrialejean/23044654796/

Pytanie czy użył prowadzenia ? Czy po prostu świetnie zestackował zdjęcia?

Bez prowadzenia raczej takiego zdjęcia by nie zrobił. 

Jeżeli Ty planujesz robić zdjęcia bez prowadzenia, to maksymalną długość ekspozycji bez poruszonych gwiazd możesz z grubsza policzyć z wzoru:

długość ekspozycji sek. = 600 / ogniskowa [mm]

Dla obiektów bliżej bieguna można próbować z wydłużeniem ekspozycji.

Jak widzisz dla szkła o ogniskowej ~100mm wychodzi 6~10s. To mało przy fotografii DS lustrzanką i z obiektywem przymkniętym, powiedzmy do f/4.

Poniżej wątek z eksperymentami nad fotografią bez prowadzenia - i raczej jest to jakiś rodzaj astro-pejzażu, zrobiony szerokim kątem.

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daliście mi do myślenia. Kupiłem w międzyczasie Nikona 50 f1.8 ale oddalem po dniu bo dawal nie ostry obraz. Zastanawiam się czy warto zainwestować w naprawdę drogie szkło. Max dla mnie to 6000 zl. Czy bedzie zauważalna różnica między takim szklem a szklem za 2000 zl na moim D500? Czy takie szkło pokaze co potrafi dopiero na drozszym aparacie jak D850? 

 

Kusi mnie Sigma 85 f 1.4 bo wiem, ze jest to dobry obiektyw do portretów ślubnych w których chcialbym się zachaczyc. Czy daje rade również w astro? 

 

Czy taka Sigma 85 mm f. 1.4 była by lepsza optycznie niz Samyang 135 mm f. 2.0?

 

Czy po prostu dać sobie spokój i kupić Nikona 85 mm f. 1.8 D i Samyanga 135 mm f. 2.0 do astro? 

 

Czy jest jakas inna alternatywa? 

 

Dodam tez, ze planie jest Sky Adventurer. 

 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa ten. No szczęka opada, ważne że koma praktycznie niewidoczna.

W sumie od wielu lat nie czytam testów zoomów pewnie dlatego mi umknął. Dobra alternatywa dla trzech szkieł : 50, 85 i 100 mm.

Tylko ciekawe jak pracuje w astro.

 

ps. Doczytałem. Już wiem czemu mnie nie interesował , to wersja DC czyli na APSC.  No szkoda bo parametry jak to Sigma ma świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.