Skocz do zawartości

Parada planet i Księżyca ku komecie


radio-teleskop.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, anatol napisał:

Niesamowicie piękne. Gratulacje. Pamiętam ten wspaniały widok Wenus w pobliżu Hiad a gdyby zdjęcie było wykonane nieco później to złapałby się Merkury, który był wówczas gdzieś w rogach Byka. Wtedy byłyby wszystkie planety US na jednej fotografii !

Pięknie dziękuję! :) Niestety, na złapanie Merkurego nie było najmniejszych szans - był po prostu za nisko i zbyt mocno zanurzony w słonecznej poświacie. Ekspozycje poszczególnych ujęć panoramy powtarzałem kilkakrotnie, a załączony efekt to złożenie serii najpóźniej naświetlanej. Potem wychodziły już tylko prześwietlone klatki, bo dzień szybko wstawał - jak to latem ;) Ale może jeszcze kiedyś będzie mi dane złapać wszystkie planety... Tylko czy wtedy obok też zaświeci tak jasna kometa...? ;)

Edytowane przez radio-teleskop.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc miniaturkę i po tytule, spodziewałem się planet najjaśniejszych i może Urana, a tu proszę niemal komplet

Brak Merkurego jest rekompensowany przez kometę, i wisienka na torcie - radioteleskop z planety Ziemia

Super ! :)

Edytowane przez gawain74
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gawain74 napisał:

Widząc miniaturkę i po tytule, spodziewałem się planet najjaśniejszych i może Urana, a tu proszę niemal komplet

Brak Merkurego jest rekompensowany przez kometę, i wisienka na torcie - radioteleskop z planety Ziemia

Super ! :)

Bardzo dziękuję :) Po poście Tomka pomyślałem sobie, że w sumie ten radioteleskop mógłby być sygnaturą autora panoramy ;) A poważniej - jeszcze ciekawostka: łuna widoczna w tle za RT-4 pochodzi od oddalonego o ponad 15 km Torunia.

Edytowane przez radio-teleskop.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radio-teleskop.pl szukałem na Twoim zdjęciu Ceres, ale niestety zginęła w łunie nad Toruniem.

Zdjęcie jest wyjątkowe, pierwszy raz zobaczyłem Układ Słoneczny w tak pełnej formie i pomyślałem, że może jeszcze asteroida ?

Inspirująca fotografia i dająca mi dodatkowego kopniaka aby przejechać pół Polski "tylko" po to zobaczyć i popełnić kilka fotografii RT 4 z kosmosem w tle :)

 

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gawain74 napisał:

@radio-teleskop.pl szukałem na Twoim zdjęciu Ceres, ale niestety zginęła w łunie nad Toruniem.

Zdjęcie jest wyjątkowe, pierwszy raz zobaczyłem Układ Słoneczny w tak pełnej formie i pomyślałem, że może jeszcze asteroida ?

Inspirująca fotografia i dająca mi dodatkowego kopniaka aby przejechać pół Polski "tylko" po to zobaczyć i popełnić kilka fotografii RT 4 z kosmosem w tle :)

 

Ja też szukałem Ceres (już podczas zbierania materiału wiedziałem, że mieści się w kadrze), ale z góry założyłem, że jej rejestracja to marzenie ściętej głowy ;) Mała deklinacja, ekstynkcja, jasne tło nieba i łuna od Torunia zrobiły swoje... Bardzo się cieszę, że zdjęcie się podoba. Od wielu lat kilka razy podchodziłem do tematu, ale nigdy do końca nie byłem zadowolony z efektu. Tym razem wszystko zagrało jak trzeba, a kometa niespodziewanie okazała się wisienką na torcie :) A co do RT-4 - zdecydowanie polecam, lecz przy zgaszonym świetle, bo z bliska bije po oczach :( Za to stojący nieopodal RT-3 całkiem zgrabnie zapozował z C/2020 F3 NEOWISE tamtej nocy... ;)

2020-07-15_Comet-2020-F3-NEOWISE_Piwnice_RT-3_web.jpg

Edytowane przez radio-teleskop.pl
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.