Skocz do zawartości
  • 0

Sky watcher 150/1200


bylewolne

Pytanie

Hej! 

Mam pytanie do użytkowników tuby skywatcher 150/1200. Mianowicie, czy jesteście wstanie wyostrzyć obraz przy ogniskowej okularu 6mm (powiększenie 200x, Źrenica wyjściowa 0.75)? Ja jestem przekonany że wcześniej ostrzyłem takie ogniskowe, a ostatnio mam z tym problem. Sprawdziłem kolimacje i faktycznie coś mi się rozjechała. Po skolimowaniu podszedłem do sprawdzenia, ale niestety nic to nie dało. I teraz zwatpilem czy kiedykolwiek udało mi się złapać ostrość na tych 6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Godzinę temu, prokles napisał:

Witam. Na jakim montażu polecacie osadzić tubę Sky-Watcher 150/1200? Interesują mnie wyłącznie obserwacje wizualne.

Czy montaż azymutalny (AZ4 lub AZ5) da radę udzwignąć tubę?

Mam SW150/750 i SW102/1000 na alt-az5 i to moim zdaniem górna granica pod warunkiem, że użytkownik nie jest purystą.

Nie wyobrażam sobie na nim wieszania tuby 150/1200.

Az4 nigdy nie miałem, więc tu nie doradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Ajot napisał:

Mam SW150/750 i SW102/1000 na alt-az5 i to moim zdaniem górna granica pod warunkiem, że użytkownik nie jest purystą.

Nie wyobrażam sobie na nim wieszania tuby 150/1200.

Az4 nigdy nie miałem, więc tu nie doradzę.

Co masz na myśli pisząc ALT-AZ5? Bo AZ5 było kilka rodzajów i z mojego doświadczenia żaden nie działał wystarczająco dobrze, zwłaszcza z tak długą tubą... 

 

EDIT teraz przeczytałem dokładniej - Ty też nie wierzysz w AZ5 i 150/1200...

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, kjacek napisał:

Co masz na myśli pisząc ALT-AZ5? Bo AZ5 było kilka rodzajów i z mojego doświadczenia żaden nie działał wystarczająco dobrze, zwłaszcza z tak długą tubą... 

Moje to TPL/bresser z teleskopy.pl .

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=6197&lunety=Monta Bresser ALT AZ z mikroruchami i stalowym statywem AZ5

 

Co ciekawe z cięzszym refraktorem 150/750 pracuje lepiej (dociąża go w osi horyzontalnej), niż z dłuższym i lżejszym 102/1000.

Są drgania na ramieniu, trzeba korygować luzy, trochę sypie się opiłkami, ale da się znieść przy tym ciężarze, jest lepiej niż 102/500 z AZ3. 

Ogólnie i tak go nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Ajot napisał:

Moje to TPL/bresser z teleskopy.pl .

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=6197&lunety=Monta Bresser ALT AZ z mikroruchami i stalowym statywem AZ5

 

Co ciekawe z cięzszym refraktorem 150/750 pracuje lepiej (dociąża go w osi horyzontalnej), niż z dłuższym i lżejszym 102/1000.

Są drgania na ramieniu, trzeba korygować luzy, trochę sypie się opiłkami, ale da się znieść przy tym ciężarze, jest lepiej niż 102/500 z AZ3. 

Ogólnie i tak go nie polecam.

Przeczyść w środku i przesmaruj. Krótka i cięższa tuba będzie pracować tu lepiej, bo jest ciężka i jakoś spowoduje zatkanie dziur i luzów czy jakoś tak. Też tak miałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Ajot napisał:

Nie wyobrażam sobie na nim wieszania tuby 150/1200.

Dzięki, wszystko jasne. Szukam na rynku wtórnym tuby 150/750 lub 150/1200. Trafiła się akurat ta dłuższa tuba do kupna.

Używam aktualnie lornetki na żurawiu, ale pomyślałem że pora dalej się rozwijać i spojrzeć głębiej w niebo na DS.

Generalnie do wizuala wszyscy piszą im większa apertura tym lepiej, ale mimo wszystko 6 cali (najlepiej na montażu azymutalnym) na chwilę obecną bardziej mnie przekonuje - łatwiej wsadzić do auta i jest opcja ustawić na balkonie od biedy.

 

Chociaż jak trafiłbym gdzieś blisko Dobsona 8/10 cali w dobrej cenie też bym rozważył.

 

2 godziny temu, Ajot napisał:

Są drgania na ramieniu, trzeba korygować luzy, trochę sypie się opiłkami, ale da się znieść przy tym ciężarze, jest lepiej niż 102/500 z AZ3. 

To jest największa wada tego montażu, dlatego większość idzie w AZ4 pomimo braku mikroruchów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, prokles napisał:

Czy montaż azymutalny (AZ4 lub AZ5) da radę udzwignąć tubę?

AZ4 w ostateczności da radę z refraktorem 152/1200, ale cudów nie będzie i drgania będą. Jeśli masz w domu AZ4, to powieś. Jeśli masz to kupować to lepiej iść w coś lepszego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, lkosz napisał:

AZ4 w ostateczności da radę z refraktorem 152/1200, ale cudów nie będzie i drgania będą. Jeśli masz w domu AZ4, to powieś. Jeśli masz to kupować to lepiej iść w coś lepszego.

Tylko w co?

Nie mam takiej długiej tuby bo trudno do niej dobrać montaż. No i obserwacje w okolicach zenitu są problematyczne. 

Swego czasu kupiłem na Ali coś co nazywa się HERCULES 4" Altazimuth Telescope Mount with Fine Adjustment. 

Te fine adjustments to takie zwykłe ruchy montażem, nie mają nic wspólnego z mikroruchami. 

Ale to bardzo wytrzymałe ustrojstwo. Da się tu powiesić nawet SCT9.25. 

Pewnie taką długą a ciężką tubę też pociągnie, choć pewności nie mam... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poprzedni właściciel mojej tuby sw 150/1200 wieszał ją na EQ3-2 . Ja zawiesiłem "na chwilkę" dla sprawdzenia jakie daje obrazy na lekko przerobionym AZ3 :) i tak już została od marca tego roku . Raczej nie planuję zmieniać na nic innego. Na AZ5 tuba wisiała tylko jeden dzień :)

Problemem nie jest nośność montażu ale długość tuby .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.