Skocz do zawartości

Pixinsight i za mało pamięci RAM ; czy stakować na raty?


poldip

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku lat mam qhy163 (20Mpix), coraz więcej zebranego latami materiału, zero czasu na obróbkę. Ostatecznie zawziąłem się i postanowiłem obrobić najświeższe udojone z wielkim trudem klatki. Skalibrowałem, wyrównałem i zabrałem się za stakowanie. I tu ZONK. Pixinsight uprzejmie poinformował mnie że ma access violation do pamięci, innymi słowy moje 16GB ramu jest mu za mało (komp chodzi pod Win7). Mam w sumie 70-parę klatek obiektu w kanale Ha. Drogą eksperymentalną ustaliłem że mogę zestakować nie więcej niż 43 klatki na raz. Mniej tak, więcej nie.

I teraz pytanie. Jak to obejść?? (pomijając fakt aby wymienić komputer na lepszy z dozylionem gigów... :) )

Czy można zrobić taki manewr aby najpierw zestakować klatki w porcjach powiedzmy po 30-40 sztuk a potem zestakować staki? Przejdzie coś takiego czy bez sensu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na pewno chodzi o pamięć RAM? Ja mam też QHY163M i 16GB RAM i nigdy nie miałem takich komunikatów, a bywało, że stackowałem znacznie więcej plików niż podajesz...

Owszem, kiedy zaczyna brakować pamięci na dysku to system zaczyna się buntować i wtedy trzeba jej trochę zwolnić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pix wykorzystuje dysk do czasowego przechowywania plików o ile mu się to ustawi w preferencjach. Ja mam tam podpiety SSD i zero problemów. Przechowuje tam .tmp podczas obróbki.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pix wersja 1.8.7. Format plików xsif, po 32MB sztuka. W "swap storage directories" mam c:/users/pawel/appdata/local/temp. Dysk systemowy jest SSD 500gb wolnego 80%.

Przy próbie zestakowania 60 klatek, pix pisze że rezerwuje sobie 12GB, dojeżdża do 23% i wywala error jak na obrazku. Wykres zasobów pokazuje pik "do nieba". Zdarza się że windows pokazuje osobne okno systemowe z ostrzeżeniem że brakuje pamięci.

Natomiast stakowanie 21 klatek (dla przykładu) zużywa "tylko" 5GB i się udaje, co widać na obrazku.

Można się kopać z koniem a można go obejść. Sądzę że jakimś wyjściem jest stakowanie partiami a potem stakowanie staków. Pytanie tylko czy to da efekt końcowy porównywalny ze stakowaniem wszystkich klatek na raz.

ekran_161 2020-09-22 23.58.jpg

ekran_162 2020-09-22 23.59.jpg

ekran_163 2020-09-23 00.04.jpg

ekran_164 2020-09-23 00.04.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem podobny problem w 2018...nie mogłem nic o większej ilości zestakować...skończyło się tak że kupiłem dysk hdd 2tb i wskazałem go jako lokalizacje plików i tego folderu temp.

Działało dość wolno, bo cały proces trwał kilka godzin ale jak najbardziej działało.

Używałem wtedy modułu. Batch preprocesing (jakoś tak się nazywa)

Stackowanie, deyberyzacja, align na gwiazdy itp, łącznie prawie pół dysku zajmowało.

Na same stackowanie to jeśli dobrze pamiętam po 400 gb pochłaniało.

 

Jak zauważyłem działo się to tak przez to że pix z każdą procedurą kopiował sobie fotki kilkukrotnie lub też przerzucał z fits na xifs.

Te pliki xifs były strasznie duże.

A ramu miałem 4 gb.

Ramy masz tak wpięte by działały w dualu?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o format plików, ponieważ Pix może czytać pili po kawałku (jeżeli są np. zapisane jako xsif bez kompresji), a czasami musi załadować całość (np. jeżeli działamy bezpośrednio na RAW-ach z aparatu). W tym drugim przypadku zazwyczaj są problemy z pamięcią (temat regularnie wraca na forum Pix-a).  Twojego przypadku nie dotyczy (chyba, że masz kompresję w plikach).  

 

Jak napisał przed chwilą Wessel myślę, że to  problem z konfiguracją. Dzisiaj będę składał 125 plików z FF. Mam i7 16GB RAM i ok. 260GB wolnego na dysku roboczym - to chyba największa porcja danych jaką przerabiałem za jednym podejściem., dam znać jak poszło. Na twoim miejscu spróbowałbym jeszcze tradycyjnej metody z reinstalacją programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update z pola walki.

Pokopałem się nieco z koniem, żeby nie było że łatwo odpuszczam. Włączałem i wyłączałem różne ptaszki, przepiąłem katalog temp na inny, itp. Ostatecznie, jak już wszystko zawiodło zacząłem czytać opisy w opcjach stakowania. 

Odhaczyłem "automatic buffer sizes" i zwiększyłem z defoltowych 16/1024 na 64/4096. Opis sugerował że obniży to wydajność ale umożliwi stakowanie większej ilości materiału.

I bingo !!! :brawo:

Cokolwiek ta opcja robi, zrobiła w moim przypadku dobrze i pozwoliła na zestakowanie wszystkich klatek w jednej partii.

 

ekran_165 2020-09-23 22.09.jpg

ekran_164 2020-09-23 22.08.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 125 plików (28GB) przeszło bez problemów  - zarówno zwykły stack jak i drizzle. Co do opcji "buffer size", to ostatni raz zmieniałem ustawienia na wersji 32-bitowej. W tamtym wypadku przy dużej liczbie plików faktycznie inaczej nie chciało składać. To było tak dawno, że dążyłem o niej zapomnieć :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.