Skocz do zawartości
  • 0

Statyw wideo pod refraktor


cwic

Pytanie

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Biorąc pod uwagę cenę tego statywu video, AZ4 na alu nogach (link od Maro21) wydaje się dobrym pomysłem. Jest jeszcze coś. Krótkie refraktory pracują dobrze na głowicach foto/video tylko do powiększeń jakieś 60x. Chodzi o skokowe opadanie głowicy o kilka dziesiątych stopnia po każdej zmianie kąta podniesienia. To jest wrodzona cecha tych konstrukcji, ten typ tak ma. Ludzie często biorą mylnie ten efekt za skutek jakichś luzów itp. usterek wykonawczych konkretnego statywu/głowicy, a to niestety nieprawda.

  AZ4 i inne montaże AZ z wyważeniem są tej wady pozbawione.  To jest bez znaczenia, jeśli zamierzasz używać 102/500 na tym statywie video tylko i wyłącznie do szerokich pól z pow. do 60x, ale jeśli tylko spróbujesz wycisnąć coś więcej, zdziwisz się dosyć nieprzyjemnie. Przerabiałem to m. in. na solidnym statywie Velbona (z fluidową głowicą video, a jakże).

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jarek  myślę że Cwic kupił ten refraktor właśnie do szerokich pól, a  za tym idą małe powiększenia Twoje uwagi są jednak cenne , sam mam posadowiony teleskop na statywie Video

( o wiele niższej klasy niż ten podlinkowany) i daje radę, powiększeń jakich używam to 15 - 30 X, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Maro21  interesuje mnie statyw pod względem mobilności, głowica az4 jest już jednak spora w porównaniu do takiej przy statywie. Do tego można kupić taki statyw do 450zł.

@Jarek, @kompas Powiększenie max x50, a głownie to x33 czyli stratrveler 102/500 z okularem 15mm.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aha, to spoko, nie będzie problemu. W kwestii siodełka na dovetail, to może być zbędne, bo chyba (do sprawdzenia!) w wersji star traveller ta stopka/szyna dovetail, którą ma ten teleskop powinna mieć gniazdo z gwintem 1/4"-20 pod statyw foto/video. Może nawet jest to zaznaczone w opisie sprzętu u niektórych dystrybutorów. Warto poszperać  dla pewności w katalogach sklepów, w razie wątpliwości (lub po prostu zapytać).

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No nie wiem, różnica między 4kg a 6kg to jest +50%... ale chodzi bardziej o długość i wielkość samej głowicy, tutaj niestety az4 to już kawałek żelastwa.

 

Gwint 1/4" jest w każdym dovetailu, także będzie ok.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Jarek napisał:

Aha, to spoko, nie będzie problemu. W kwestii siodełka na dovetail, to może być zbędne, bo chyba (do sprawdzenia!) w wersji star traveller ta stopka/szyna dovetail, którą ma ten teleskop powinna mieć gniazdo z gwintem 1/4"-20 pod statyw foto/video. Może nawet jest to zaznaczone w opisie sprzętu u niektórych dystrybutorów. Warto poszperać  dla pewności w katalogach sklepów, w razie wątpliwości (lub po prostu zapytać).

Pozdrawiam

-J.

Być może jest zbędne jeżeli w dovetailu jest gwint 1/4 lub 1/8 " jednak siodełko jest znacznie wygodniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też jestem na kupnie statywu z montażem do mojej Lacerty  72/432.  Goła tuba waży 2,5 kg , chciałbym przypiąć czasem  lekkiego Canona 650 d , albo nasadkę Maxbright II ,

oczywiście z okularami.  Jest to jakiś nowy produkt Sky Watchera , teleskopy.pl jeszcze tego nie mają, ale jest już cena 739.- zł.

Kupiłbym chyba w teleskopy Austria, gdzie zresztą kupowałem Lacertę - Jaszczurkę. Ten produkt :

https://teleskop-austria.com/AZ3-R_AZ-PRONTO-AZ3-R-stable-alt-azimuth-mount-on

 

Co sądzicie o tym pomyśle ??? 

 

Z.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też jestem na etapie doboru statywu i małego montażu do podobnego refraktora. Najbardziej liczy się dla mnie minimalna długość statywu po złożeniu i oczywiście masa.

Znalazłem takie coś na Ali:  Innorel RT85C. Noga 32mm, 10 warstw carbonu, 2kg sam statyw plus ew. 1kg głowica H70, nad którą również się zastanawiam (moje obserwacje to 50% przyroda, 50% astro). W internecie są same pozytywne opinie o tym producencie, także najprawdopodobniej skuszę się na ten statyw. Co do głowicy H70, to jeszcze rozważam, chociaż do powiększeń max 60x powinno być gites.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.