Skocz do zawartości

Celestron C11 oraz QHY183M


Bioslasher

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Tak jak w temacie, przymierzam się do zakupu teleskopu do mgławic planetarnych oraz galaktyk.

 

I zastanawiam się nad takim jak w temacie, i teraz pytanie czy to się uda ?

 

Mam tutaj bardzo niską rozdzielczość : 0,28" z reduktorem 0,63. Na Astrobin widziałem zestawy 0,44"  i materiał wyglądał dobrze, no ale 0,44" to nie 0,28" ....

 

I nie mam pojęcia jak to będzie wyglądało w praktyce, czy dam radę to poprowadzić na EQ6-R.

 

Nie ukrywam że pokusa jest duża, kadry wychodzą zacne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0.28"/px? Proponowałbym dowalić jeszcze barlowa x2 i wejść od razu w świat fotografii planetarnej/krótkoczasowej. Wtedy nie musisz mieć dobrego prowadzenia montażu bo robisz klatki po 1s albo i mniej :)

 

Jak chcesz robić klasyczne DS to lepiej weź jakiś większy piksel...

IMX432 ma piksel 9um na przykład :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może w późniejszym etapie :)

 

A tak na poważnie to mam już QHY183M i przy niej chcę zostać na jakiś czas.

 

Drugą opcją, tą gorszą :Pjest 9,25" Edge HD tam będzie 0,65" i z tym raczej nie będę miał większego problemu.

 

Ale  może któryś z kolegów eksperymentował z tak mała rozdzielczością, i będzie w stanie coś powiedzieć.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na poważnie, to żaden montaż poniżej 100k PLN nie udźwignie ci prowadzenia na poziomie 0.28"... a nawet jeśli, to bez znaczenia, bo i tak nie ma takiego seeingu ani w Polsce, ani na świecie.

 

W związku z tym obrazy naświetlane powyżej kilku sekund taką kamerą będą już na dzień dobry w realnej rozdzielczości 1-2". A więc na zdjęciu najmniejsze szczegóły będą blobami po 5-6 pikseli średnicy. Kiedy dysponowałem podobną skalą (Mak 127 + 2x barlow) to tylko po to, by nagrywać filmiki Wenus albo gwiazd podwójnych. Z taką skalą i takim polem widzenia (15'?) możesz i tak robić  z DSów co najwyżej mgławice planetarne. A te akurat są idealnym celem dla fotografii krótkoczasowej. O czym mówiłem na samym początku... 11" lustra to już gruba rura, więc zastanów się :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Bioslasher napisał:

Drugą opcją, tą gorszą :Pjest 9,25" Edge HD tam będzie 0,65" i z tym raczej nie będę miał większego problemu.

 

Ale  może któryś z kolegów eksperymentował z tak mała rozdzielczością, i będzie w stanie coś powiedzieć.

Zdecydowanie będziesz miał problem przy tej skali w PL.

 

Zapomnij o guidingu przy tej skali.

 

To jest ciągła walka z seeingiem i czekanie na te kilka nocy w roku kiedy można faktycznie wykorzystać tak dużą skalę.

Nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bioslasher napisał:

Drugą opcją, tą gorszą :Pjest 9,25" Edge HD tam będzie 0,65" i z tym raczej nie będę miał większego problemu.

Jak Ty to liczysz?

 

9.25 edge z imx183 to:

 

2.4*206/2350 = 0.21 ["/px]

 

Czy ile masz tam ogniskowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Bioslasher napisał:

O właśnie, i co wtedy jak skala 0,63" a błąd montażu 0,80" Jak to będzie się objawiać na zdjęciach ?

Raczej nie będziesz miał takiego seeingu (pomijając lucky imagining), więc będzie się objawiać rozmazanymi "blobami" na wiele pixeli. Pozostaje dekonwolucja i binowanie. Do tuby z długą ogniskową przydałaby się kamera z większą matrycą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Tak na poważnie, to żaden montaż poniżej 100k PLN nie udźwignie ci prowadzenia na poziomie 0.28"... a nawet jeśli, to bez znaczenia, bo i tak nie ma takiego seeingu ani w Polsce, ani na świecie.

To jednak ma znaczenie. Robię zdjęcia z natywną rozdzielczością ok. 0,89"/piksel i błędem prowadzenia 0,2" - 0,4". Jeżeli ten błąd jest większy, FWHM wzrasta wyraźnie. Wiem, bo ostatnio uszkodziłem łożyska ślimaka i błąd wzrósł do ok 0,8". Gwiazdy puchate, koniec focenia...

edit: napisałem o fotografii długo czasowej oczywiście.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.