Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Kajojk napisał:

...

Czy tai komunikat ze strony NINY jest OK??

...

Tak. Jest OK. To jest tylko ostrzeżenie a nie "failure". Tak - można z tym żyć.

 

W ditheringu jest trochę rzeczy do poustawiania. W instrukcji na stronie NINA jest jeszcze stare rozwiązanie - w nowej wersji trzeba uruchomić PHD2 i podłączyć się - dopiero wtedy w zakładce Equipment->Guider pojawia się panel settings (w starej wersji ten panel jest w Options->Settings). Jeśli masz alarm, że teleskop się nie ustabilizował to możesz zwiększyć "Settle timeout". Można też zwiększyć "Settle Pixel tolerance" czyli zmniejszyć precyzję - w gorszych warunkach, przy gorszym seeingu i długiej ogniskowej to bywa jedyne rozwiązanie.

 

U Ciebie raczej podejrzewam problem z Polar Alignment - błąd w deklinacji masz podejrzanie duży w stosunku do RA. W NINA masz plugin Three Star Polar Alignment. Trza użyć ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wiesiek1952 napisał:

Tak. Jest OK. To jest tylko ostrzeżenie a nie "failure". Tak - można z tym żyć.

 

W ditheringu jest trochę rzeczy do poustawiania. W instrukcji na stronie NINA jest jeszcze stare rozwiązanie - w nowej wersji trzeba uruchomić PHD2 i podłączyć się - dopiero wtedy w zakładce Equipment->Guider pojawia się panel settings (w starej wersji ten panel jest w Options->Settings). Jeśli masz alarm, że teleskop się nie ustabilizował to możesz zwiększyć "Settle timeout". Można też zwiększyć "Settle Pixel tolerance" czyli zmniejszyć precyzję - w gorszych warunkach, przy gorszym seeingu i długiej ogniskowej to bywa jedyne rozwiązanie.

 

U Ciebie raczej podejrzewam problem z Polar Alignment - błąd w deklinacji masz podejrzanie duży w stosunku do RA. W NINA masz plugin Three Star Polar Alignment. Trza użyć ?

Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojego problemu okazało się że to troszkę szerszy problem i nie dotyczy tylko Niny, np. Stellarium też nie działało.

Znalazłem taki wątek o tym:

 

https://www.cloudynights.com/topic/693014-nina-and-i-fighting-over-mini-pc-via-team-viewer/

 

Na laptopach nawet mieli te problemy. Pisali jak to rozumiem że niektóre programy "myślą" że jak nie ma podłączonego monitora to nie muszą pokazywać obrazu. Sugerowali jakieś dummy hdmi, niektórym pomagał.

Na szczęście najprostsza opcja pomogła i zaktualizowałem sterowniki grafiki, których też nie mogłem na zdalnym zainstalować bo wyświetlały mi się na biało.

 

Na tą chwilę wszystko działa, jak się powtórzy to spróbuje tego dummy hdmi. A zapobiegawczo jak będę jechał gdzieś to monitor do bagażnika pakuje ;)

 

PS. zainstalowałem także Anydesk, działa dobrze, będzie alternatywa.

Edytowane przez Castro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W NINA wybieram zapisywanie z kamerki (SV305) jako TIF bez kompresji.

Zapisuje TIFy ale zawsze z kompresją LZW obojętne jaką kompresję wybiorę...

Da się to jakoś zmienić?

 

Chcę mieć po prostu błyskawiczny podgląd zdjęć na dysku, czego z fitsami nie mam...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy NINA / ASTAP ma problemy z trafianiem gdy robi się fotki małą kamerką?

Założyłem dzisiaj dla zabawy jako główną SV305 i za grzyba nie mogłem trafić w nic :)

NINA robiła fotki, solve w ułamku sekundy ale skakała po okolicy tak jakby chciała

przypadkiem trafić w zadany cel :)

Kamerka ma 1920x1080 i oczywiście fizycznie mały przetwornik.


Z lustrzanką nie ma żadnych problemów - 2-3 zdjęcia i kadr jest idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. I NINA i ASTAP mają „wymagania minimalne”. PHD2 też. Wszystkie programy, które wykonują jakiekolwiek analizy obrazu musza mieć wystarczająca ilość danych do analizy. 1930x1080 powinno działać. To współczesne „minimum”. Fizyczny rozmiar przetwornika ma niewielkie/żadne znaczenie. Znaczenie ma skala i „iliść informacji” do analizy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się gdzie powstaje błąd.

Nina tylko przesyła plik do ASTAP i odbiera wynik wg którego ustawia montaż.  Nie ma więc na nic wpływu moim zdaniem. Wydaje mi się że jeśli powstaje błąd to w ASTAP...  Zwracany jest błędny wynik i Nina do niego się ustawia..

Taki mi się wydaje...

 

Spróbuję z ciekawości innego solvera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2022 o 21:07, Miesilmannimea napisał:

Czy NINA / ASTAP ma problemy z trafianiem gdy robi się fotki małą kamerką?

Założyłem dzisiaj dla zabawy jako główną SV305 i za grzyba nie mogłem trafić w nic :)

NINA robiła fotki, solve w ułamku sekundy ale skakała po okolicy tak jakby chciała

przypadkiem trafić w zadany cel :)

Kamerka ma 1920x1080 i oczywiście fizycznie mały przetwornik.


Z lustrzanką nie ma żadnych problemów - 2-3 zdjęcia i kadr jest idealny.

To nie jest problem Nina, ale problem skali zdjęcia.

Im mniejsza (potocznie - większa) skala tym solwer ma trudniej. I nawet nie chodzi tu wyłącznie o ilość znalezionych gwiazd.

Najprostsze rozwiązanie np. dla ASTAP - zmieniaj binning. Im większa (realnie mniejsza) skala tym musisz dać mu większy binning by rozdzielczość do analizy nie była za duża.

Kiedy robię skalę 2" nic nie ma problemu, kiedy robię skalę 0,3" to ASTAP jest najlepszy, ale muszę zmieniać ustawienia "downsampling" i binning.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziś pojawił sie problem z plate solving, mianowicie nie działa, nic nie mogłem zrobić. "plate solving fail" 

Najpierw nie umiałem sie ustawić na gwiazde polarną three piont polar aligment - podczas analizowania obrazu wywaliło plate solving fail i tak w kółko. Olałem polar aligment ( byłem wstępnie ustawiony za pomocą lunetki biegunowej) i chciałem wybrać cel, dałem "przesuń i wyśrodkuj " ale nie mogłem nacelować na cel. Pierwszy raz takie jaja. 

Co się porobiło? 

Cos z astrometry.net??

 

ustawienia:

 

Plate solver : ASTAP

Rozwiązanie "w ciemno" astrometry.net

 

Proszę o pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Afur napisał:

Witam

 

Dziś pojawił sie problem z plate solving, mianowicie nie działa, nic nie mogłem zrobić. "plate solving fail" 

Najpierw nie umiałem sie ustawić na gwiazde polarną three piont polar aligment - podczas analizowania obrazu wywaliło plate solving fail i tak w kółko. Olałem polar aligment ( byłem wstępnie ustawiony za pomocą lunetki biegunowej) i chciałem wybrać cel, dałem "przesuń i wyśrodkuj " ale nie mogłem nacelować na cel. Pierwszy raz takie jaja. 

Co się porobiło? 

Cos z astrometry.net??

 

 

 

 

Trochę mało danych. Jaka kamera i teleskop do plate solvingu, jaki rejon nieba, jaka pogoda, jakie czasy naświetlania klatki i pewnie sporo innych rzeczy. To wszystko ma wpływ. Standardowo NINA wybiera okołobiegunowe gwiazdy ale u nas to się nie zawsze sprawdza bo przy wysokich chmurach może być za mało gwiazd do plate solvingu. Lepiej robić to tak jakby biegun był niewidoczny, kierować teleskop na Drogę Mleczną, robić zdjęcia z binningiem i dużym gainem no i najważniejsze ostrość musi być dobrze ustawiona. ASTAP nie radzi sobie z donutami (kółeczkami) zamiast gwiazd. 

 

Skieruj teleskop na wschód w okolice DM i ustawienia jak niżej. Istotne, żeby był więcej niż 30-40° od południka, żeby nie było meridian flipa w trakcie ustawiania. Jeśli nie widzisz wschodu to teleskop tuż za południkiem - te same ustawienia. Istotne jest "Direction East" - OFF - chodzi o to, żeby teleskop w trakcie ustawiania obracał się razem z niebem jak patrzy na południową połówkę nieba. Ustawienia domyślne są poprawne dla gwiazd okołobiegunowych a przy ciut gorszy niebie gwiazdek tam może być przymało dla platesolvingu. 

 

 

EDIT: Start from current position na ON, żeby nie jechał do bieguna.

 

 

Tak ogólnie to nie NINA a Plate Solving basics. ?

 

 

EDIT2: Na obrazku poniżej jest Binning 1x1 bo to zależy od skali - im mniejsza skala tym lepiej robić binning (mniejsza skala oznacza mniej arcsec/pixel co niektórzy baaaardzo błędnie nazywają większą skalą ? )

 

1875106490_Zrzutekranu2022-10-12o08_28_12.png.24f913c0ad4e8598ebd56cef15ad4f50.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sytuacja bo na tym samym sprzęcie już działam 3 miesiące i wszystko było Ok. Wczoraj przestał działać plate solving i dziwi mnie to, bo zawsze robie to samo i wcześniej nie było problemu. Nie zmieniałem ustawień ani sprzętu… hmm

Na stronkę Astrometry.net oprócz logowania aby otrzymać Api Key muszę jeszcze coś zrobić czy nie trzeba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Afur napisał:

.... Wczoraj przestał działać plate solving i dziwi mnie to, bo zawsze robie to samo i wcześniej nie było problemu. Nie zmieniałem ustawień ani sprzętu… hmm

Na stronkę Astrometry.net oprócz logowania aby otrzymać Api Key muszę jeszcze coś zrobić czy nie trzeba ?

 

 

Może, po prostu, było gorsze niebo i ASTAP się nie wyrabiał. Z tym sprzętem co masz to wszędzie powinno działać. Zwiększ gain i czas naświetlania ewentualnie - nie widząc klatki trudno coś wyrokować.

 

nova.astrometry.net - wystarczy się zarejestrować i zalogować i dostajesz API key.

 

 

EDIT: Sprawdź ustawienia w NINA może np. Twoja lokalizacja (pozycja) jest jakaś "z kosmosu"....

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Afur napisał:

Pojawia się jeszcze taki komunikat. 
Nie wiem jak zwiększyć prędkość obrotu. Mimo że na pilocie AudioStar ustawie największa prędkość on dalej sie ślimaczy 

 

 

Montaż nie pojechał o 10° tylko o 3.65° - powodów może być milion i trochę. np. osiagnął ustawione w montażu limity. Poza tym:

 

643405105_Zrzutekranu2022-10-12o11_47_23.png.a7ea07d8b0e65dcda0045d811c2ade72.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.