Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, Miesilmannimea napisał:

N.i.n.a. i EOS 550D

 

Traci połączenie z aparatem. Nie potrafię ocenić czy jest to kwestia między aparatem

a NINA czy aparatem a systemem operacyjnym, czy po prostu krzywy kabel ;)

W tej chwili pracuje na netbooku z WIN7 pro i 4GB RAM.

 

Czy ktoś z Was używa lustrzanki Canona do pracy z NINA i może potwierdzić,

że to działa na tyle stabilnie, że można całą noc zdalnie focić?

 

Zacznę od porządkowania kabli...

 

M.


Też miałem ten problem z canonem. Okazało się, że w body miałem ustawione coś na zasadzie wyłączania się aparatu po pewnym czasie bezczynności. Jak zmieniłem tę opcję to już było git. Nie wskażę teraz konkretnego ustawienia w menu bo sprzedałem to body, ale myślę, że jak pogrzebiesz to to znajdziesz. Co ciekawe w APT ten problem nie występował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę, dzięki...

 

Apropo "Solve and Reslew".

 

Próbowałem wczoraj pierwszy raz to zrobić ale coś nie bardzo wychodzi.

Solve robi się poprawnie, miałem zaznaczoną opcję Sync ale przy próbie odnalezienia

później M45 telep pojechał mi w trawnik ;) 

 

Po czym można poznać, że NINA zsynchronizowała montaż? Czy współrzędne wyświetlane 

przez EQASCOM powinny się zmienić na takie jakie wyświetla NINA jako znalezione

współrzędne zdjęcia?

 

Słabo się to wszystko analizuje na mrozie jeszcze nie znając tematu ;(

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Miesilmannimea napisał:

....

 

Słabo się to wszystko analizuje na mrozie jeszcze nie znając tematu ;(

 

M.

 

 

W NINA (i każdym innym programie) można pouruchamiać symulatory i poćwiczyć na sucho w domu w ciepełku. 

 

Po tym opisie to... moja szklana kula coś ostatnio nawala i odmawia współpracy. Co wciskałeś, w jakiej kolejności, może jakieś screenshoty? Bez tego zostaje szklana kula. :-)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo SOLVE robi TYLKO to co ma napisane w tytule. Robi Plate Solving i kropka. 

 

We Framing albo w utworzonej Sekwencji masz przycisk (lub polecenie) Slew, Slew & Center, Slew-Center-Rotate. Tylo dwa ostatnie polecenia powodują sekwencję Plate Solve->Slew->Sync->Plate Solve->Slew->Sync aż do spełnienia wymagań zgodności (tolerancje) ustawionych w Opcje->PlateSolving . Samo Slew to tylko "pojedź do" i tyle. Samo Plate Solve najpewniej też dodaje punkt do Synca (zobacz w EQMOD). 

 

EDIT: W NINA masz też Polar Alignment. Przewaga nad SC jest dwojaka - raz, że można robić bez widoczności bieguna a dwa że te trzy zdjęcia też wchodzą do Sync'a. 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale niczym przejdę do framing powinienem chyba zsychronizować program z montażem?

W IMAGING jest okno PLATE SOLVE z opcją SYNC. Sądziłem, że po wykonaniu tego właśnie

SOLVE nastąpi SYNC i dalej już program będzie kierował montaż tam gdzie powinien...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

Ale niczym przejdę do framing powinienem chyba zsychronizować program z montażem?

W IMAGING jest okno PLATE SOLVE z opcją SYNC. Sądziłem, że po wykonaniu tego właśnie

SOLVE nastąpi SYNC i dalej już program będzie kierował montaż tam gdzie powinien...

Pierwsza synchronizacja jest w momencie włączenia. NINA czyta co podaje montaż - zobacz w Equipment->Teleskopy - przed podłączeniem jest zero a po podłączeniu powinno pokazywać te same wartości co EQMOD. NINA po prostu czyta co "mówi" montaż a montaż "myśli", że mówi dobrze. Niestety tylko "myśli"... EDIT: Przed wyłączeniem powinno się parkować montaż i ustawiać tak samo przed włączeniem i odparkowaniem. Wtedy dane z montażu są w miarę poprawne.

 

Pojedynczy sync to to samo co z pilota sync na jedną gwiazdę. Zdecydowanie za mało. Dopiero trzy lub więcej i to "rozrzucone" po niebie dają jakie takie podstawy do tego, żeby mont jechał w miarę blisko zadanego celu. W montażach High End robi się mapy zawierające kilkadziesiąt a w obserwatoriach i kilkaset punktów synchronizacji - dopiero wtedy trafiają z dokładnością rzędu 1 arcmin. Z montażami typu SkyWatcher NEQ6-Pro czy HEQ-5 jak jest mniej niż 1 stopień od celu za pierwszym podejściem to jest dobrze. Zwykle są potrzebne 2 a czasem i 3 cykle Plate Solve -> Slew. Z rotatorem o jeden więcej.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak choć prościej zrobić Slew & Center i z każdym kolejnym Slew & Center dokładność rośnie. Warunek PARK przed wyłączeniem. Jeśli masz montaż na balkonie to go nie ruszasz i już. Z montażem na polu trochę gorzej bo musi się od nowa nauczyć położenia i wypracować nowe poprawki.

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2022 o 16:23, Miesilmannimea napisał:

Inne pytanie - czy ktoś z Was używa NINY na PCsticku z WIN10 i niestety tylko 2GB RAM?

Nie chcę tracić paru godzin na instalację i testy, żeby się przekonać, że jednak nie będzie

stabilnie działać...

Kolega działał około 14 miesięcy i się nie skarżył. Obecnie daleko poza granicami Polski i bez sprzętu więc nie przekieruję pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie podsumowanie próby pracy na STICKU z NINA i Stellarium.

 

Niestety na 2GB RAM jest słabo. NINA pluje się, że nie ma pamięci gdy próbować ściągnąć kadr z serwera

(we FRAMING). Po jakimś czasie pracy wali błędami i i robi fotki ale ich nie zapisuje :) Dowcip taki :)

Niestety trzeba będzie sięgnąć do kabzy i kupić coś z większą ilością pamięci...

 

UPDATE :)

 

Problem z brakiem pamięci pojawia się przy próbie ściągnięcia zdjęcia we FRAMING >

IMAGE SOURCE > np. HIPS2. Pomaga trochę ograniczenie pola widzenia - do pewnej
wielkości pamięci wystarcza.

 

Co do Stellarium - ponieważ i tak PCstick nie ma monitora więc nie pracuje się bezpośrednio

na nim to należy go zainstalować na PC z którego podglądamy całą zabawę, a w NINA 

na kompie przy montażu podać jego IP jako źródło danych. Działa bez problemu.

 

W sumie najlepiej byłoby jeszcze w ten sposób sterować NINA? Nie wiem czy się da...

 

M.

 

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy NINA może pracować w trybie klient > serwer?

 

Czyli komputer podłączony do montaży steruje nim, zbiera zdjęcia z kamery i

wysyła je na główny komputer, a wszystko wymagające mocy obliczeniowej jak

plate solve odbywa się na głównym?

 

Nie widzę chyba takiej możliwości...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wrócę do tematu, który już się pojawiał. 

 

Od dawien dawna pojawia mi się komunikat timed out waiting for guider to settle - nie potrafię się go pozbyć. Zmieniam parametry w zakładce ze screena i nic to nie daje. Błąd wyskakuje jako ostrzeżenie i takim go traktuję, bo wpływu na kształt gwiazdek nie widzę. Ale przyznam, że jest dość upierdliwe. 

Sam guider to popularna lunetka 60/240 a kamerka to QHY 5II i wisi to to na NEQ6.

 

Jak macie to u siebie powpisywane?

 

nina phd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pokazałeś jakie masz ustawienia(EDIT: OK, u mnie się nie otwierały, teraz już są) a moje niewiele Ci dadzą bo mam OAG i skale 0.32 arcsec/pix. Ma jak niżej i nic się nie zacina.

 

EDIT: W sumie to masz nieuaktualnioną wersję. To beta więc jest ryzyko jakichś bugów - raczej trzeba uaktualniać na bieżąco - dopiero stabilną można odpuścić.

 

EDIT2: Settle timeout powinien być większy niż minimum settle time. 

 

 

 

 

Zrzut ekranu 2022-03-18 o 23.49.38.png

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiejsz tez tolerancje. 8 pix to strasznie dużo.  Zmniejsz dithering do np 3 pix, settle time 10-20 sek i timeout 30-50 sek. Powinno działać. Jaka masz skale obrazu w guiderze. Ma być nie mniejsza niż 0.5-0.6 arcmin/pix.  Jeśli jest mniejsza to binning.

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2022 o 11:40, Wiesiek1952 napisał:

Zmiejsz tez tolerancje. 8 pix to strasznie dużo.  Zmniejsz dithering do np 3 pix, settle time 10-20 sek i timeout 30-50 sek. Powinno działać. Jaka masz skale obrazu w guiderze. Ma być nie mniejsza niż 0.5-0.6 arcmin/pix.  Jeśli jest mniejsza to binning.

 

Pozmieniałem ustawienia według Twoich wskazówek i wszystko hula bez błędów. Dzięki!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam pewien problem z tym programem. Ogólnie jedyne co mnie w nim interesuje, to Three Point Polar Alignment, jednak w ogóle nie mam zakładki "plugins". Wersja programu jaką mam to 1.10 i nie mogę nigdzie znaleźć 1.11, którą widziałem na tutach właśnie o 3PPA. Wie ktoś może skąd pobrać 1.11 i/lub co się z nią stało, że była a teraz jej nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krzysztofw napisał:

Cześć, mam pewien problem z tym programem. Ogólnie jedyne co mnie w nim interesuje, to Three Point Polar Alignment, jednak w ogóle nie mam zakładki "plugins". Wersja programu jaką mam to 1.10 i nie mogę nigdzie znaleźć 1.11, którą widziałem na tutach właśnie o 3PPA. Wie ktoś może skąd pobrać 1.11 i/lub co się z nią stało, że była a teraz jej nie ma?

Bo zmieniła nazwę z 1.11 na 2.0 Beta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, spotakł się ktoś z takim problemem przy plate solvingu i/lub 3ppa? m.in. taki błąd mi wyskakiwał podczas nocy jak próbowałem okiełznać ten program, co zakończyło się niepowodzeniem. Chętnie podam inne szczegóły problemu, wtępnie powiem jedynie, że połączony był ASI120mm mini, zwo 30f4 guider, i HEQ5 pro. Oprócz tego, na APT działa mi plate solving normalnie, z Canonem i Radianem 61. Z góry dzięki i sorry jeśli to coś oczywistego, nie mogę sobie z tym poradzić i znaleźć czegoś o tym.

Zrzut ekranu 2022-04-02 101643.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten błąd wskazuje na brak jakiegoś execa w 3PPA a nie na PlateSolve. Tam ostatnio były jakieś upgrady. Może odinstaluj plugina i zainstaluj na nowo. Jakiego programu używasz do PlateSolve? NINA sama w sobie nie ma plate solva a korzysta z zewnętrznych np. ASTAP czyli jeśli ASTAP działa w APT to raczej ASTAP byłby poza podejrzeniami.

 

EDIT: Nie napisałeś jakiego teleskopu używasz a to istotne bo np. ASTAP jest bardzo czuły na "jakość" gwiazd. Jak są "donuty" tak jak w refraktorach z centralną obstrukcją przy braku ostrości to ASTAP się zwykle poddaje. Niewątpliwie obraz musi być ostry i do Plate Solve i do 3PPA.

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.