Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Od 2 dni odkrywam ten soft.

Jak ostrzycie w NB ? offsetami czy tradycyjnie z długim czasem? Zauważyłem że na przykład na OIII mimo że czas 60 sekund i gwiazdy wyraźne to soft podczas ostrzenia nie potrafi wyliczyć HFD.

Na Luminancji nie ma problemu na szczęście.

Też tak macie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry wątek.

N.I.N.A - zdaje się jako jedyny z darmowych pozwala na dual setup z synchronicznym ditheringiem,

co było nie ukrywam dla mnie sporym impulsem do redukowania cyfr na koncie.

Do tego autofokus kończący z jednego kierunku. Aktualizacje co moment.

Jest dobrze. I jest człowiek który dość dobrze to wszystko opowiada.

Pozdr.

 

PS. 

Zawsze w myślach to "Nighttime" czytam jako "Nightmare" ;-)

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OIII w 8 sekundach ?

To jaki jest ten filtr ? 32nm :-)

Ja mam wąski filtr. 40 sek bym widział jakieś gwiazdy trzeba, i to z ICX674.

Chyba że masz na myśli jakieś jasne gwiazdy to zapewne jest to mniejszy problem, ostatnio przy automatycznej sesji na melotte 15 autofocus poległ przy gwiazdach 9 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, delaa napisał:

Aktualizacje co moment

 

Niedługo ma być przebudowany cały sequencer. 

A najnowsza wersja pozwala na import listy obiektów lub mozaiki z Telescopius. 

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minutes ago, isset said:

Niedługo ma być przebudowany cały sequencer. 

A najnowsza wersja pozwala na import listy obiektów lub mozaiki z Telescopius. 

Z tego co pisali na Discordzie, niedlugo build nightly bedzie miał nowy sekwencer. Jeszcze go nie włączałem, ale z tego co wiem ma pozwalać na np. ustawienie focusera na zadaną pozycję przed rozpoczeciem sekwencji (czyli będzie można to ustawić tak że sprzet ma sie ustawic na cel, wyciagnac wyciag do pozycji w ktorej ma zaczać auto focus, odpalic autofocusa i jazda ze zbieraniem materialu :) )

 

2 hours ago, Robson_g said:

Szkoda że nie działa na Win Vista, bo już bym testował.

Właśnie pobrałem ISO Visty, zaraz zainstaluje na wirtualce i sprawdze co da się zrobic.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem coś, czego NINA nie ma... nie pokazuje temperatury punktu rosy.  Moja budka stoi w miejscu gdzie bywają mgły i taki wskaźnik jest bardzo ważny dla mnie. W trakcie sesji, zanim zorientuję się, że podniosła się mgła, już trochę materiału nadaje się do kosza.

Pomimo wielu zalet tego programu (testowałem kilka dni), póki co zostanę jeszcze przy APT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, AdamK said:

Zauważyłem coś, czego NINA nie ma... nie pokazuje temperatury punktu rosy.  Moja budka stoi w miejscu gdzie bywają mgły i taki wskaźnik jest bardzo ważny dla mnie. W trakcie sesji, zanim zorientuję się, że podniosła się mgła, już trochę materiału nadaje się do kosza.

Pomimo wielu zalet tego programu (testowałem kilka dni), póki co zostanę jeszcze przy APT...

Można im zawsze zgłosić pomysł na taką funkcjonalność ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, rybek0s napisał:

Net Framework 4.7.2

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4054530/microsoft-net-framework-4-7-2-offline-installer-for-windows

 

https://msfn.org/board/topic/178673-tutorial-how-to-install-net-framework-472-on-windows-vista/

 

Viśta to 8 - 

  • Windows 8.1 (x86 i x64)
Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli wrzucimy pena z win10 to zaktualizuje on Vistę do w10 na kluczu Visty? 

 

Co do focusa, to w każdym programie który używałem i z każdą kamerą zawsze ostrzyłem w bin2. Działa perfekt, a znacząco przyspiesza procedurę vs bin1. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, _Spirit_ said:

Vista to wersja przed win8. A poza tym, w developmencie N.I.N.A się przełączyła na .Net Framework 4.8

 

Niestety aby użyć N.I.N.A, trzeba mieć nowszego Windowsa:(

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory największym minusem NINY dla mnie okazał się brak wsparcia dla Atik One 6.0. Niestety soft nieogarnia wbudowanego koła w kamerę i gdy się podłączy kamere to koło nie działa, i odwrotnie. Ma być poprawione w wersji 1.11 ale nie widać jej na horyzoncie. Narazie trzeba zmieniać filtry w innym sofcie co wyklucza automatyczną zmiane podczas sesji, ale zwyklę i tak robi się jeden filtr/noc.

Przyczepiłbym się też właśnie do seqencera. Ten z SGP jest dużo przyjaźniejszy 

Co do focusowania to i ja potwierdzam że na bin2 8-10s to zupełnie wystarczający czas na Narrowband. Zarówno w SGP jak i Nina. 

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, danon napisał:

Co do focusowania to i ja potwierdzam że na bin2 8-10s to zupełnie wystarczający czas na Narrowband. Zarówno w SGP jak i Nina. 

No dobra spróbuję z takimi krótkimi czasami, masz ustawione metodę linii trendu ? i HFD ? (domyślne ustawienia), naprawdę nawet przy M33 gdzie masz tylko 9 lub niżej mag ci wyostrzy w OIII lub SII ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Robson_g napisał:

A bo taki znalazłem w domu. Lenovo Y550. Bardzo fajny i mocny model. Szkoda mi go było nie wykorzystać.

Po co się tak męczysz ?

Pobierz Windows Media Creation Tool i zrób pendrive z 10, i zainstaluj, przecież jest za darmo na pewno będą i sterowniki.

Ja mam 10-tke w laptopie z 2005 roku (tylko dysk na ssd zmieniłem) i wszystko działa i tylko stery do karty trzeba mieć bo win nie znajdzie, reszta gra.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.