Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Wiesiek1952 napisał:

 

No ale 3PPA powinno się robić kamerą główną i teleskopem głównym a nie guiderem. 

no wiem, tylko, że jak 30s ma się robić jedno zdjęcie żeby było coś widać (OIII) to musiałbym z godzinę robić to 3PPA, no chyba że odkręcać filtr na czas tego procesu ale też mi się to nie widzi :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krzysztofw napisał:

no wiem, tylko, że jak 30s ma się robić jedno zdjęcie żeby było coś widać (OIII) to musiałbym z godzinę robić to 3PPA, no chyba że odkręcać filtr na czas tego procesu ale też mi się to nie widzi :/

 

 

Ujjjjjjj...  do filtrów to albo koło filtrowe (nawet manualne) albo szufladki. Filtry wkręcane w oś optyczną to zły pomysł - sam już wiesz dlaczego. Szufladki nie są drogie. Zresztą 3PPA z filtrem typu OIII czy Halfa to też nie jest dobry pomysł. Do 3PPA, Autofocusa itp w NINA wybierasz np. bin 2x2 i gain max dla kamery (max iso dla lustrzanki) co skraca czas. U mnie AF i 3APP to jednosekundowe ekspozycje.

 

 

EDIT: Np. https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6008&lunety=ZWO Filter Drawer 2 M42 FD M42 wersja 2021 szufladka do filtr w

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pojawił się w NINA bardzo fajny plugin. Mianowicie Orbitals. Co nam daje? Implementuje bazę obiektów Układu Słonecznego (w tym Słońce, Księżc, planety) komet i astroid. Czyli bezpośrednio z NINA można sobie wybrać kometę, wrzucić ją do Framing i później do sekwencji. Co więcej, ustawia nam jeśli chcemy takie parametry jak tracking rate czy track shift - dla guidera. Jeśli się nie mylę, pozwoli to na robienie zdjęć z prowadzeniem na kometę. 

 

To samo z asteroidami - bardzo fajne narzędzie dla zakryciowców w szybkim odnajdywaniu planetoid. 

nina.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@everyone The day has finally come - N.I.N.A. 2.0 is the new latest released version now!
The changes were massive and due to the complete rework of many of the core concepts it has taken a long time for this release - Two years in the making! 
Thank you everyone that has been tugging along on this great journey.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, _Spirit_ napisał:

A ja próbuję uruchomić Open Weather. Zarejestrowałem się, mam klucz API tylko co dalej? Pogrzebałem w plikach w katalogu NINA ale nie widzę gdzie miałbym ten klucz wstawić.?

 

Options -> Equipment i tam na dole powinno być miejsce

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak to to raczej nie będzie działać. Wrzuciłeś wszystko do głównej pętli. W tej wersji NINA zrobi 20 ekspozycji, potem poczeka do 3h27m56s, zatrzyma guiding i zaparkuje teleskop. Zrobi flipa jeśli się zdarzy, że trzeba ale zdjęć po tych 20 nie zrobi.

 

Po to masz trzy panele Basic - Start, Target i End. Do Start wstawiasz wszystko to co masz zrobić (tylko raz) przed zdjęciami - cooling, slew, center, rotate, autofokus, wait for safe i co tam jeszcze trzeba. W ostatniej sekcji wstawiasz to co ma być PO zakończonej sesji czyli po tej 3:27. Ta instrukcja wait for time jest bez sensu - powinno być u góry w części loop - loop till time albo inne podobne. Wait for time wstawia się na początku, żeby uruchomić całość np o 18:00 i żeby NINA poczekała do 23:00 aż będzie ciemno. Instrukcja WAIT oznacza nic nie rób -czekaj.

 

W sekcji End wstawiasz stop guiding, warmup camera, park scope I to wszystko co ma być zrobione tylko raz po zakończeniu sesji.

 

Nie ma sensu ustawiać AF na HFR increase i AF After temp change. Albo jedno albo drugie - HFR działa wyśmienicie i wystarczy w zupełności.

 

Jak koniecznie chcesz robić kalibrację guidingu po flipie to masz plugina "smart meridian flip" czy jakoś tak. Nie wiem po co robić kalibrację po flipie. Po flipie można a czasem trzeba zrobić AF ale tu HFR sam zdecyduje czy trzeba czy nie. Kalibracja guidingu zrobiona raz na początku wystarcza. Czasem nawet nie robię na początku jak poprzednia była wczoraj, teleskop był zaparkowany i kolejnej nocy robię ten sam obiekt. 

 

 

EDIT: Poniżej prosty przykład.

 

Zrzut ekranu 2022-07-28 o 08.42.51.png

Zrzut ekranu 2022-07-28 o 08.43.07.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za rozwinięcie tematu ;)

Sekcja Loop odnosi się do kiedy zdjecia się robią? Przykładowo ustawie "Loop until Sun altidue", oraz że ma się zrobić 30 ekspozycji, ale w między czasie (przy dajmy na to 20 klatce) wzejdzie Słońce, czy sekwencja się zatrzyma i przejdzie do końcowej sekcji? Chodzi mi o to, żeby nie trzeba było liczyć ilości klatek do rana, tylko wpisze się ich więcej, a jak zrobi się jasno to program sam je zatrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Loop i "Loop until Time"masz kilka opcji. Jak ustawisz np. do "sunrise" to zdjęcia będą do wschodu słońca. Po mojemu nie ma sensu robić DSO jak nie ma "nocy nautycznej" a i to jest za jasno. Najlepiej robić tylko w czasie nocy astronomicznej (od 15 maja do 30 lipca w szczecinie nie ma nocy astronomicznej).

 

Masz po kolei:

zachód (astronomiczny) - słońce na płaszczyźnie horyzontu astronomicznego

zmierzch cywilny - słońce 6° poniżej horyzontu

zmierzch nautyczny - słońce 12° poniżej horyzontu - nazwa wywodzi się stąd, że pomiędzy cywilnym i nautycznym jeszcze dobrze widać widnokrąg i dobrze widać gwiazdy "nawigacyjne" no i w tym czasie robi się pozycję z gwiazd sekstantem. Wcześniej jest za jasno a później za ciemno i nie widać dobrze widnokręgu. W tropikach ten okres to max 20 min - i w tym czasie "brało" się wysokość 5-8 gwiazd. 

zmierzch astronomiczny - słońce 18° stopni poniżej 

noc astronomiczna - słońce niżej niż 18 stopni poniżej horyzontu

no i w drugą stronę

świt astronomiczny - -18°

świt nautyczny - - 12°

świt cywilny - -6°

wschód - 0°

 

 

Na dzisiaj (w Szczecinie) nie ma sensu robić zdjęć wcześniej niż ok. 23:15-23:30 i można je robić do ok. 03:00 . Poza tym przedziałem jest baaaaaardzo wyraźne pogorszenie jakości. I to w miejscu pod w miarę ciemnym niebem - mam Bortle 5 a nawet czasem schodzi do 4. Zmierzone.

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.