Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Afur napisał:

Jak zwiększyć prędkość lub wydłużyć czas ?

Prędkość to w EQMOD czy czym tam sterujesz montażem. czas w NINA Plugin->Three .... -> pokazuje się panel settings jest linijka "time Factor' 

 

Najpierw trza by zidentyfikować dlaczego montaż się nie obrócił. Może limity, może kabel się gdzieś "zawinął" i hamował... możliwości sporo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko odnośnie formatu zapisu plików z kamery (nie dSLR) - do wyboru jest TIF i FITS.

Czy tracę cokolwiek istotnego zapisując zdjęcia w TIF?

 

Zależy mi na szybkim podglądzie plików na dysku - najlepiej w Fastone Image Viewer lub podobnym

programie. Do FITSów żadnego takiego programu nie znalazłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie samego zdjęcia - nic. Tu nie ma różnicy. W sensie astrofotografii tak i to dużo bo TIF nie zawiera informacji z NINA o deklinacji, rektascencji, azymucie, elewacji, gain... itp.itd. a to się potem mści przy obróbce. To jest tylko w fit/fits. Nie ma sensu używać xisf  (extended fits) bo to format PI. Plik będzie tylko większy a NINA i tak niczego więcej w nagłówku pliku nie zapisze.

 

Faststone Image Viewer - kurde wieki nie używałem, wręcz zapomniałem, że istnieje. Jest sporo darmowych przeglądarek fit/fits. Do szybkiego przeglądu fits jest Blink w PixInsight i nie ma nic szybszego.

 

EDIT: Zobacz jak dużo informacji jest w nagłówku FITsa. Przy obróbce większość wręcz bezcenna. 

Zrzut ekranu 2022-10-12 o 13.14.53.png

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Pytanko odnośnie formatu zapisu plików z kamery (nie dSLR) - do wyboru jest TIF i FITS.

Czy tracę cokolwiek istotnego zapisując zdjęcia w TIF?

 

Zależy mi na szybkim podglądzie plików na dysku - najlepiej w Fastone Image Viewer lub podobnym

programie. Do FITSów żadnego takiego programu nie znalazłem...

Do FITSow zainstaluj sobie ASIstudio od ZWO. Jest tam moduł do podglądu. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wiesiek1952 napisał:

Prędkość to w EQMOD czy czym tam sterujesz montażem. czas w NINA Plugin->Three .... -> pokazuje się panel settings jest linijka "time Factor' 

 

Najpierw trza by zidentyfikować dlaczego montaż się nie obrócił. Może limity, może kabel się gdzieś "zawinął" i hamował... możliwości sporo. 

Takie mam ustawienia. Doczytałem też ze solver Astrometry.net jest za wolny dla three polar aligment. Czego zatem używać? 

09F0B8FD-9412-4A09-B23C-BE360D6E19F2.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,

Tify są naprawdę najgorszą opcją (moim zdaniem), są duże, nietypowe do debayeryzacji, nie mają nagłówka, szkoda zachodu.

 

Do TIFów po debayeryzacji używam Adobe Bridge z fotoszopa. Jest najszybsze, widać miniaturki, mozna przjrzeć setki.

 

Do przeglądania FITS "Czyli taki coby zrobił debayeryzację i rozciągnął. Obie rzeczy opcjonalnie. Jak najprostszy i jak najszybszy" - ASIStudio - Fitsviewer

Do przeglądania FITS, TIF z oceną, zaznaczaniem dobrych czy złych - "Czyli taki coby zrobił debayeryzację i rozciągnął. Obie rzeczy opcjonalnie. do szybkiego "czesania" plików..."  - PIX

Edytowane przez abo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, abo napisał:

Hmm,

Tify są naprawdę najgorszą opcją (moim zdaniem), są duże, nietypowe do debayeryzacji, nie mają nagłówka, szkoda zachodu.

 

Hmm - u mnie TIFy są kilka razy mniejsze niż FITY dzięki kompresji LZW.

Bez kompresji nie powinny być większa niż FITsy bo niby dlaczego jeśli zapis jest tej samej głębi bitowej?

 

Debayeryzacja to chyba nie zależy w żaden sposób od formatu zapisu pliku?

 

Zastanawiam się które dane umieszczane w nagłówku mogą być przydatne dla mnie - wychodzi,

że czas ekspozycji, temperatura, może nazwa obiektu dla ułatwienia. Wszystko to można automatycznie

zapisać w nazwie pliku lub katalogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Miesilmannimea napisał:

 

Hmm - u mnie TIFy są kilka razy mniejsze niż FITY dzięki kompresji LZW.

Bez kompresji nie powinny być większa niż FITsy bo niby dlaczego jeśli zapis jest tej samej głębi bitowej?

 

Debayeryzacja to chyba nie zależy w żaden sposób od formatu zapisu pliku?

 

Zastanawiam się które dane umieszczane w nagłówku mogą być przydatne dla mnie - wychodzi,

że czas ekspozycji, temperatura, może nazwa obiektu dla ułatwienia. Wszystko to można automatycznie

zapisać w nazwie pliku lub katalogu.

To też prawda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał:

Czy ktoś z Was używa Platesolve3 ?

Ponoć skuteczniejszy od ASTAPA choć troszkę wolniejszy...

NINA zaleca używanie ASTAPa jako najszybszego - w pierwszej kolejności. 

 

I owszem Platesolve3 ma pewne przewagi nad ASTAP dla teleskopów o dużej ogniskowej, małym polu widzenia i lepiej sobie radzi przy małej ilości gwiazd ale jest wolniejszy. Czyli, jak zwykle, coś za coś.

 

Tu masz więcej: https://nighttime-imaging.eu/docs/master/site/advanced/platesolving/ 

 

 

EDIT: Od niedawna używam jako Blind Solvera bo bije astrometry szybkością

 

 

EDIT2: Uwaga - wymaga kropki dziesiętnej w ustawieniach Windowsa a nie polskiego przecinka.

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kubaman napisał:

Kto mi pomoże ustawić AF w NINA?

ASIAIR robi to z buta na RASA8 i EAF, a NINA na RASA11 i EAF nie daje rady za cholerę, Jest blisko, ale źle.

 

Wykresy dostaję np takie:

image.png.b8a775420e37a8a228414efcdfb2069e.png

 

 

Po mojemu to masz dużo za mały krok. To jest metoda statystyczna i aproksymacja krzywej przy za małym kroku prowadzi do nikąd.

 

1 - Ustawiasz ostrość ręcznie z pilota - nie musi być super dokładnie byle było blisko poprawnej. Zapisujesz wskazania pilota A

 

2 - odjeżdżasz z ostrością pilotem do granicy kiedy gwiazdy są już bardzo nieostre takie prawie donut - ale prawie bo jak są już kółeczka to algorytm nie policzy HFR. Zapisujesz wskazania pilota B

 

3 - (B - A) / 3 daje Ci krok

 

4 - wstawiasz krok w ustawieniach - może być zaokrąglony lekko w dół i zmieniasz w ustawieniach "Autofocus initial offset step" na 3 - Jeśli zostawisz 4 to w pkt 3 dzielisz przez 4

 

5 - nawet jak masz bezluzowy fokuser to ustawiasz overshot i tak około 20-30% kroku na IN (tylko na IN albo tylko na OUT bo inaczej nie działa. Możesz sobie zmienić parabole na hiperbole - w RASA powinno działać ciut lepiej.

 

Fertig jak mówią w Krakowie.

 

Ostatnio wszyscy zalecają instalację pluginu "Hocus Focus" - sam używam od miesiąca - dużo bardziej rozbudowany i daje ogromną ilość info o tym co w zdjęciu. Oczywiście wówczas trzeba w zakładce Options -> Imaging Image Options we wszystkich trzech "Star Detector", "Star Annotator", "Autofocus" - wstawić Hocus Focus

 

 

 

 

 

 

 

Zrzut ekranu 2022-10-17 o 08.01.31.png

Zrzut ekranu 2022-10-17 o 08.19.00.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Wiesiek

 

właśnie mam dokładnie tak wszystko ustawione

korzystam również z Hocus Focus.

 

Spróbuję znowu pozmieniać krok na dużo większy, ale w ASIAIR mam zdecydowanie mniejszy krok na takim samym focuserze i działa od kopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kubaman napisał:

dzięki Wiesiek

 

właśnie mam dokładnie tak wszystko ustawione

korzystam również z Hocus Focus.

 

Spróbuję znowu pozmieniać krok na dużo większy, ale w ASIAIR mam zdecydowanie mniejszy krok na takim samym focuserze i działa od kopa.

 

 

Popatrz na wykresy. Finalne HFR mamy podobne a te skrajne są u Ciebie o połowę mniejsze od moich. Jak Ci się bardzo chce to policz jakie masz CFZ (Critical Focus Zone) i krok ma być taki, żeby w trakcie AF tylko jeden pomiar był wewnątrz tej strefy. Czyli krok powinien być tak około 1.5 raza większy niż szerokość strefy CFZ. Wielokrotne pomiary w strefie, w której nie sposób zobaczyć jakichkolwiek różnic są bez sensu. 

 

Nie ustawiaj za dużego kroku bo Ci algorytm zgłupieje jak będzie kółko zamiast plamki gwiazdy i wyjdzie coś takiego jak na obrazku poniżej - chociaż w tym przypadku AF radzi sobie lepiej niż przy za gęstym kroku. 

image.thumb.png.1078fa85418c07887a6cdc3637feda91.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NINA mi się rozjechała ze Stellarium... Wydaje mi się, że było dobrze, ale nie dam sobie nic uciąć ;)

 

Ustawiam kadr w STellarium (pomijam obrót kadru), pobieram do NINA i lokalizacja jest trochę

przesunięta... Co mam zrobić, żeby to poprawić? Macie jakiś pomysł?

 

 

nina.jpg

stellarium.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W NINA \options\general\Astrometry klikam "weź współrzędne z..." - pobiera.

Co jeszcze mam ustawić bo nic to nie daje - nadal jest błąd...

 

W NINA nie widzę nigdzie więcej ustawień z tym związanych, chyba że nie umiem znaleźć...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Options -> General -> Astrometry -> Pozycja Latitude i Longitude takie same jak w NINA?

 

Jak podłączysz teleskop to skąd bierzesz współrzędne  z NINA czy z Teleskopu (EQMOD czy Green cośtam). Na pewno są takie same jak w Stellarium?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GS Server mam współrzędne: N 49st 58min 30s, E 19st 49min 43s

"Equatorial system" - equJ2000

 

W Stellarium te same z dokładnością do dziesiętnych s

W NINA po odczycie ze Stellarium pojawiają się 49.975, 19.829

Wysokość się zgadza.

 

Nie wiem co jeszcze mogę sprawdzić?

 

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.