Skocz do zawartości
  • 0

Kątówka lustrzana 1.25" 90* zwykła, dielektryczna GSO czy William Optics?


Frosch

Pytanie

Cześć, tak jak pisałem w innym wątku (dotyczącym okularów ES i innych), chciałbym trochę podrasować refraktor SW 90/900. Poradzono mi, aby zmienić nasadkę pryzmatyczną SW na lustro.

Mam do wyboru:

1. GSO nasadka lustrzana  1.25" 90* 69zł https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49_175&products_id=4568&lunety=Z czka nasadka k towa GSO 90 1 25 lustrzana

2. GSO nasadka lustrzana dielektryczna 1.25" 90* z Aliexpress 300zł z przesyłką https://pl.aliexpress.com/item/32868234622.html?spm=a2g0o.cart.0.0.421d3c00APutPA&mp=1

3. William Optics nasadka lustrzana dielektryczna 1.25" 90* Dura Bright 475zł (obecnie niedostępna) https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49_175&products_id=3953&lunety=Nasadka k towa dielektryczna William Optics Dura Bright 1 25 Carbon

 

Mam następujące pytania:

1. Czy jest duża różnica w jakości uzyskanego obrazu, wyczernienia wnętrza, braku odblasków itd. między pozycją 1 a 2?

2. Czy jest duża różnica w jakości uzyskanego obrazu, wyczernienia wnętrza, braku odblasków itd. między  2 a 3?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
51 minut temu, JSC napisał:

Jaki masz obraz? Obrócony stronami jak w lustrze czy prosty - ziemski jak w lornetce?

Ziemski. Tak, to pryzmat Amici'ego.

 

Godzinę temu, kjacek napisał:

Problem w tym, że niewiele osób używa nasadek 1,25 cala.

Zgadza się, nawet o wiele trudniej jest dostać dielektryka 1.25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam dielektryczną kątówkę firmy "StellaMira" wyglądającą podejrzanie podobnie do tej od Williama :)

 

obraz.png.f5067011802dc598e2c38aa9235035df.png

 

Kupowana w brytyjskim First Light Optics, kosztuje ponad 100 zł mniej niż wersja od WO. Używam do sporadycznego podglądania planet (dlatego nie brałem 2"), na jakość nie narzekam - świetnie radzi sobie nawet z powiększeniami ponad 200x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, bartoszw napisał:

"StellaMira" wyglądającą podejrzanie podobnie do tej od Williama

Jeszcze jest Stellarvue :)https://www.stellarvue.com/dielectric-star-diagonal-1-25-d1030/

Też podobna. Uff, mózg mi się gotuje, jakbym dokonywał zakupu za tysiące złotych :) Pewnie skończy się na GSO dielektryku, bo jest dostępny od ręki.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, JSC napisał:

Szczególnie jak ktoś ma "Longa" czyli np.  FC 100DL :)

Longa nie longa obrazy z fluorytu do kazdego Chinola to wyskok w nadprzestrzeń gdzie obowiązują inne prawa fizyki  :).

Marcin ,ktory kupil uzywke Takahashi 102 godzinami siedzi i nie może nadziwic sie ile da radę z niej wycisnac... a po recenzjach swierzo nabywcow TS ,etc. jakoś tego nie widac ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, YOKER napisał:

Longa nie longa obrazy z fluorytu do kazdego Chinola to wyskok w nadprzestrzeń gdzie obowiązują inne prawa fizyki  :).

Marcin ,ktory kupil uzywke Takahashi 102 godzinami siedzi i nie może nadziwic sie ile da radę z niej wycisnac... a po recenzjach swierzo nabywcow TS ,etc. jakoś tego nie widac ;) .

To poczytaj sobie na Cloudy Nights...

Ja juz pisałem, ze TS 102 ED f/11 jest lepszy od Takahashi. Przynajmniej na wykresach ;)

A jak jest w praktyce? Czekam na mozliwośc porównania :)

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobrze, że nie oglądamy nieba wykresami... 

Dobry test porównawczy musiałby być przeprowadzony przez kilka osób w różnych miejscach i warunkach. 

I oczywiście różne obiekty do porównania, od ścisłych układów gwiazd podwójnych po szerokie pola. 

Może się okazać, że w punktacja wskaże lidera tylko w pewnej grupie obiektów. 

Wykresy swoje, a życie swoje. A i tak każdy z nas wybierze to na co portfel pozwoli... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, kjacek napisał:

 

Dobry test porównawczy musiałby być przeprowadzony przez kilka osób w różnych miejscach i warunkach. 

 

Założę się, że nie bedzie kosensusu wsród tych kilku osób. Bo każdy ma indywidualne preferencje, o czym zreszta sam sie przekonałem. Tak jest z okularami do teleskopów i tak jest z samymi teleskopami, a nawet montażami do tych teleskopów.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, JSC napisał:

Założę się, że nie bedzie kosensusu wsród tych kilku osób. Bo każdy ma indywidualne preferencje, o czym zreszta sam sie przekonałem. Tak jest z okularami do teleskopów i tak jest z samymi teleskopami, a nawet montażami do tych teleskopów.

Dokładnie :heehee:

EDIT ale po to mają być klasy obiektów do porównania 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nigdy nie bedzie obiektywnie...

Dam przykład, zdawałoby sie obiektywnych kraterków w Plato.

W małej dobrej aperturze stoja jak wryte. W duzej, chociaż jest ich generalnie wiecej widocznych (wszystko zależy od warunków), to pływają tak bardzo, ze trudno je uchwycić.

 

Albo planeta dajmy na to  Mars. W jednej aperurze bedzie dla niektórych za ciemna do dostrzeżenia delkatnych poociemnień albedo na tarczy, a dla innych w innym teleskopie za jasna. Inny bedzie zwracał uwagę na powiększenie, pomimo takich samych dostrzezonych szczegółów. A jeszcze inny bedzie zwrcał uwage na halo wokół planety, na spajki, na kolorowe obwódki...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, JSC napisał:

Zreszta z tego co czytam u fachowców, z ich teorii i praktyki. Z tego co sam wiem z teorii i praktyki. To i tak najlepszy jest długi achromat w standardzie Conrady. Koniec kropka. :)

Nie ma szans zaden refractor achro nawet o f25 z Takahashi o takiej samej lub nawet mniejsze srednicy.Gatunek szkla i obróbka przez ludzi ,którzy mają o tym pojęcie jest wiodące.W ciemnych achromatach masz mniejsza AC i większą głębie ostrosci ale w stosunku do jasnego schro. W stosunku do fluorytu to przepasc...

Cena  jest duża ake jakosc kosztuje ...jeszcze nie spotkalem sie by ktoś wymienił takahashi na dlugoogniskowe achro a kdwrotni i owszem...;) co to za test gdzie achro wygrywa ? Mam tuzin odwrotnych... popatrz na wiarygodne wykresy i testy gdzie wszystko widac jak na dloni...

Dobra,koniec bo zmieniamy tresc gl.wątku.  ;)

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, YOKER napisał:

Nie ma szans zaden refractor achro nawet o f25 z Takahashi o takiej samej lub nawet mniejsze srednicy.Gatunek szkla i obróbka przez ludzi ,którzy mają o tym pojęcie jest wiodące.W ciemnych achromatach masz mniejsza AC i większą głębie ostrosci ale w stosunku do jasnego schro. W stosunku do fluorytu to przepasc...

 

 

Ale wiesz, ze fluoryt jest przystosowany tylko do jednej konkretnej temperatury? Bo ma szkła o różnej rozszerzalności termicznej. Achromat ma bardzo zbliżoną rozszerzalność termiczną szkieł i pokazuje zawsze ostro, niezależnie od temperatury otoczenia.

 

O aberracji sferycznej juz nie wspomnę - tu żaden fluoryt nie pomoże - potrzebna jest mała swiatłosiła.

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co ? Do jakiej temperatury ? Nie mam żadnych problemów. Powiem więcej szybciej się dostosowuje do temperatury - obrazy są ostre bardzo szybko 15-20 minut.

Mało tego wrażenie jest takie, że lepiej sobie radzi z seeigniem niż ED100. Jak sądzę wynika to z budowy celi i jakości szkła.

 

Z tego co wiem to nie szkło tylko minerał, a produkuje się z niego szkło fluorytowe.

Za optyczne.pl https://www.optyczne.pl/25-słownik-Fluoryt.html

"W optyce jest stosowany do wyrobu soczewek o niskiej dyspersji (współczynnik załamania n=1.4), które w połączeniu z soczewkami ze szkła o większej dyspersji, tworzą obiektywy apochromatyczne, czyli skorygowane pod względem aberracji chromatycznej w trzech barwach podstawowych, a także dodatkowo pod względem aberracji sferycznej."

 

Biorąc pod uwagę to:

"Obiektyw apochromatyczny koryguje prawie całkowicie aberrację chromatyczną w trzech podstawowych barwach (niebieski, zielony i czerwony) i znosi aberrację sferyczną dla światła o barwie czerwonej i niebieskiej. Nadal pozostaje zauważalna aberracja sferyczna dla barwy zielonej, ale jest ona i tak na mniejszym poziomie niż w zwykłym achromacie."

https://www.optyczne.pl/10-słownik-Apochromat.html

 

Oraz wykres

"Poniższy rysunek pokazuje rozrzut ogniska światła o różnej długości fali dla zwykłego szkła Bk7, szkła ED i fluorytu."

36_fluoryty.jpg

 

Moje doświadczenie, najbardziej ostry obraz jaki do tej pory widziałem i najbardziej punktowe gwiazdy - teleskop Takahashi FS102.

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobrą miarą przy porównywaniu teleskopów jest maksymalne powerowanie. Wtedy szybko zauważysz kiedy obraz w tym gorszym szybko stanie sie mętny i ciemny, podczas gdy w tym lepszym bedzie cały czas ostry i jasny. Oczywiscie trzeba mieć tez niezły seeing, aby to uchwycić.

Swietnym obiektem dla refraktorów są do porównań gromady kuliste - dlatego, ze są tak bardzo wymagające co do apertury.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak właśnie jest z planetami w Taku, w ED100 nigdy nie wytrzymał 200x bez pogorszenia obrazu... Takahashi tam się rozpędza.

 

14 godzin temu, Frosch napisał:

Jeszcze jest Stellarvue :)https://www.stellarvue.com/dielectric-star-diagonal-1-25-d1030/

Też podobna. Uff, mózg mi się gotuje, jakbym dokonywał zakupu za tysiące złotych :) Pewnie skończy się na GSO dielektryku, bo jest dostępny od ręki.

 

 

 

Przeczytaj to porównanie: https://www.cloudynights.com/articles/cat/articles/mirror-vs-dielectric-vs-prism-diagonal-comparison-r2877

W skrócie ilość warstw w dielektrykach psuje całą przewagę jaką mogłyby mieć lustra, a potrzebują tych warstw dla trwałości.

Dla mnie najostrzejsze obrazy daje pryzmat. Mechanika kątówek też jest ważna, żadnych plastików. Odsyłam do artykułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, m_jq2ak napisał:

 

Oraz wykres

"Poniższy rysunek pokazuje rozrzut ogniska światła o różnej długości fali dla zwykłego szkła Bk7, szkła ED i fluorytu."

36_fluoryty.jpg

 

 

Ten wykres niewiele nam daje bez znajmości światłosiły.

Zobacz jak wygladaja przesuniecia braw np. w achromatach w zależności od swiatłosiły- f/5, f/10, f/15. Są bardzo zblizone, a chyba każdy wie, że Aberracja Chromatyczna pomiedzy achro f/5 i achro f/15 to przepaść. Tu jest ważna głębia ostrości.

 

W f/5 przsunięcie barw jest nawet 2x mnijsze niż w f/15 i co z tego wynika? Nic!

 

AC.jpeg.feba945f4427ca936485d85bb77e7d5b.jpeg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.