Jump to content

Problem z obrazami dyfrakcyjnymi :-(


Achernar
 Share

Recommended Posts

Mam problem z obrazem dyfrakcyjnym gwiazd z jednej strony ogniska :o . Widać, że zachodzi dyfrakcja, czarny krążek jest na środku ale wszystko jest rozmazane, jakby za mgłą, podczas gdy z drugiej strony mam wyraźny, ostry obraz dyfrakcyjny z maksimum w samym środku. Nie ma żadnej komy, telskop kolimowałem już dziesiątki razy od roku i ciągle jest ten sam problem (jestem na 90% pewny, że kolimacja jest dobra). Podobno to źle świadczy o optyce, o jaką dokładnie jej część chodzi (a może jest jakaś inna przyczyna?)? Myślę, że to właśnie z powodu takiego stanu rzeczy otrzymuję dosyć kiepskie obrazy planet. Ten mój teleskop to Newton o średnicy 230mm i ogniskowej 1560mm. Z góry dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi.

Edited by Achernar
Link to comment
Share on other sites

W moim teleskopie krążki dyfrakcyjne za ogniskiem zawsze mam dobre , a przed , to zależą od okularu i nie przeszkadza to w ostrych obrazach planet.

Na jakich powiększeniach otrzymujesz złe obrazy planet . Dopiero wczoraj można było mieć 200x i wiecej .W szczególności lustro 230 wymaga dobrych warunków atmosferycznych . Może pobaw się z przysłona 11, 15 , 20 cm i zobacz kiedy będziesz miał ostry obraz . Na 15 cm otworze lustro będzie F5 i musi dać ostre obrazy choćby było sferyczne .

Używasz jakiś szarych filtrów do obserwacji planet ? Mnie jasne planety oślepiają nawet na 13,5 cm lustrze przy pow. 150x

Może jeszcze coś z wyczernieniem rejonu na przeciw wyciągu , itp . :Beer:

Edited by zbig
Link to comment
Share on other sites

Nie mam filtru i dlatego stosuję przyslone nawet na moim 135 mm , bo mnie oślepia . JAk złoże 235/1300 to kupię , bez filtra do jasnych planet nie wykorzystam jego średnicy . Filtr księżycowy powinien być dobry . :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie mam żadnych filtrów do planet :mellow: . Lustro zrobił mi Paweł Socha, też ma certyfikat lambda/12. Do obserwacji stosuję okular 14mm z 2x Barlowem (to mi daje power ok. 222x). Może lustro główne nie jest złe (widziałem gwiadki 14,3 mag.). Pobawię się z tymi przysłonami, jak mi się uda to jeszcze dziś w nocy. Jeśli chodzi o tubę to też PCV 6mm grubości. Nabieram podejrzeń, że to może być też spowodowane naprężeniami w lusterku wtórnym (mam je przyklejone silikonem). Dzięki za odpowiedzi :D .

Link to comment
Share on other sites

Mam podobne objawy w swoim telepie. 145/ 870 - lustra oba firmy QPJ z certyfikatami. Wczoraj podczas obserwacji Saturna i Plejad można było uzyskać powiększenie ok. 270x ( okular 6mm + Barlov 2x) . Podczas obserwacji przypadkowo włączyłem wentylator na full (ASCH) i stwierdziłem że rozmycie krążków dyfrakcyjnych ustępuje.

Tuba jest wykonana z laminatu grubość ścianki 1,5 mm + okładzina zewnętrzna, tak że bardzo szybko powinna się wychłodzić. Może to być przyczyną, a może jednak jest to jednak wina optyki(lustra, okulary)?

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Achernar, taki niesymetryczny za i przed ogniskiem obraz świadczy o istnieniu aberracji sferycznej twojego lustra, sprawdź go za pomocą jakiegoś niezależnego fachowca i dowiesz się jaki masz naprawdę kształt i dokładność lustra :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Przez większą część tygodnia jestem we Wrocławiu a weekendy koło Opola. Mógłby mi ktoś podpowiedzieć czy w tych okolicach jest jakiś fachowiec, który sprawdziłby mi to lustro? Albo gdzie najbliżej :D ?

Link to comment
Share on other sites

Achernar, taki niesymetryczny za i przed ogniskiem obraz świadczy o istnieniu aberracji sferycznej twojego lustra, sprawdź go za pomocą jakiegoś niezależnego fachowca i dowiesz się jaki masz naprawdę kształt i dokładność lustra :Beer:

 

 

Lustro do testów może być z powłoką czy trzeba ją usunąć?

Link to comment
Share on other sites

Binocoolerze, chyba wypróbuję Twój sposób (tak na wszelki wypadek :-) ), przez święta będzie sporo czasu na majsterkowanie :helo: . Powiedz, jaki wentylator sobie zamontowałeś? Coś jak od procesora? Poza tym dzięki wszystkim za odpowiedzi :D .

Link to comment
Share on other sites

Binocoolerze, chyba wypróbuję Twój sposób (tak na wszelki wypadek :-) ), przez święta będzie sporo czasu na majsterkowanie :helo:  . Powiedz, jaki wentylator sobie zamontowałeś? Coś jak od procesora? Poza tym dzięki wszystkim za odpowiedzi  :D  .

 

 

Wy nie kombiunujcie z wentylatorami tylko studzcie je przez 2-3 h przed obserwacją a będzie wszysko OK. Lustro jak sie studzi będzie dawać dziwne obrazy i nie ma na to lewara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Achernar, wygląda na to że masz lustro nie doprabolizowane i zbliża się ono do kształtu paraboli w minus kilkunastu stopniach Celsjusza a co zrobisz z wiosennymi i letnimi obserwacjami przy plus kilkunastu, teleskop zimowy już masz, pomyśl teraz o teleskopie letnim <_<:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Tymczasowo nie wybieram się do Krakowa, bo nie mam możliwości i nie mam pojęcia czy ktoś w okolicach Wrocławia bądź Opola mógłby mi sprawdzić to lustro. Tak więc zamiast siedzieć i płakać :rolleyes: , dorobię sobie wiatraczek, który mimo wszystko może się przydać.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze chciałbym się zapytać o jedną rzecz. Jeżeli montować taki wentylator to gdzie najlepiej? i czy powinien wysysać powietrze znad lustra czy na nie dmuchać? Zastanawiam się nad dwiema możliwościami montażu. Bardzo schematycznie :D widać je na dołączonym obrazku (strzałkami zaznaczyłem wentylator).

post-762-1111589098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

W czasie przerwy świątecznej przymocowałem do teleskopu wentylator i zrobilem trochę kosmetyki :) . Po kilku nocach testów wyciągnołem następujące wnioski:

 

- moje lustro strasznie długo się chłodzi,

- kiedy jest bliskie temperatury otoczenia obrazy dyfrakcyjne z obu stron są prawie idealne :D ,

- chyba jednak lustro nie ma aberracji sferycznej :D (to dość pochopny wniosek),

- cyrkulacja powietrza w moim teleskopie w zależności od tego czy wentylator działa czy nie, powoduje czasami rozmycie krążków dyfrakcyjnych za ogniskiem

a czasami przed ogniskiem :huh: .

 

Poza tym w końcu zobaczyłem Jowisza jak trzeba: wiele pasów chmur, wielka blada plama :) , ciemne i jasne owale, Saturn też rozbraja :szczerbaty: .

Link to comment
Share on other sites

Achernar!

 

Ja mam również lustro produkcji QPJ 170/1210 wraz z lusterkiem bocznym. Mam identyczne problemy - obrazy dyfrakcyjne z jednej strony ogniska są niemal idealne, po drugiej - tragedia... Również dawałem lustro do reklamacji - obrazy są już troche lepsze, ale obrazy dyfrakcyjne cały czas nie takie jak trzeba, a gwiazdy dość roziskrzone.... :mellow: Choć ostatnio obrazy planet znacznie się poprawiły (czemu? - niewiem...) :blink: , planuję oddać lustro do zbadania, wcześniej spróbuję jeszcze przebudować rurę, wyciemnić, zwiększyć średnicę, moze przysłony, etc. Jeśli dalej będzie nie tak jak trzeba- będę musiał chyba zlecić komuś poprawienie lustra :unsure:

 

Cieszę się że możemy się wymienić doświadczeniami w tej sprawie! Pozdrwiam! :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli mógłbym Ci coś ciernioo poradzić, to przede wszystkim postaw, przy przeróbkach, na dobrą wentylację lustra - polecam wentylator(y). Ja mam zamiar dorobić za jakiś czas jeszcze jeden (jeden wyciąga turbulentne powietrze znad lustra a drugi będzie dmuchać na nie bezpośrednio od spodu).

 

Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Nikt nigdy nie przejmuje się specjalnie lusterkiem wtórnym tak jakby to był jakiś mało ważny dodatek. Tymczasem o wiele łatwiej jest zrobić dobre lustro główne niż dobre płaskie. Często lusterka płaskie mają dokłądność 1/2 lambda zamiast wymaganej 1/4 lub nawet gorszą. Lusteka płaskie przeważnie też montują za małe i pracują one całą powierzchnią zamiast mieć pewien niewielki zapas, ponieważ przy samej krawędzi (2-3 mm) wady ich są większe i trudne do usunięcia, często nie da się ich usunąć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.