Skocz do zawartości

Problem z obrazami dyfrakcyjnymi :-(


Achernar

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z obrazem dyfrakcyjnym gwiazd z jednej strony ogniska :o . Widać, że zachodzi dyfrakcja, czarny krążek jest na środku ale wszystko jest rozmazane, jakby za mgłą, podczas gdy z drugiej strony mam wyraźny, ostry obraz dyfrakcyjny z maksimum w samym środku. Nie ma żadnej komy, telskop kolimowałem już dziesiątki razy od roku i ciągle jest ten sam problem (jestem na 90% pewny, że kolimacja jest dobra). Podobno to źle świadczy o optyce, o jaką dokładnie jej część chodzi (a może jest jakaś inna przyczyna?)? Myślę, że to właśnie z powodu takiego stanu rzeczy otrzymuję dosyć kiepskie obrazy planet. Ten mój teleskop to Newton o średnicy 230mm i ogniskowej 1560mm. Z góry dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi.

Edytowane przez Achernar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim teleskopie krążki dyfrakcyjne za ogniskiem zawsze mam dobre , a przed , to zależą od okularu i nie przeszkadza to w ostrych obrazach planet.

Na jakich powiększeniach otrzymujesz złe obrazy planet . Dopiero wczoraj można było mieć 200x i wiecej .W szczególności lustro 230 wymaga dobrych warunków atmosferycznych . Może pobaw się z przysłona 11, 15 , 20 cm i zobacz kiedy będziesz miał ostry obraz . Na 15 cm otworze lustro będzie F5 i musi dać ostre obrazy choćby było sferyczne .

Używasz jakiś szarych filtrów do obserwacji planet ? Mnie jasne planety oślepiają nawet na 13,5 cm lustrze przy pow. 150x

Może jeszcze coś z wyczernieniem rejonu na przeciw wyciągu , itp . :Beer:

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam filtru i dlatego stosuję przyslone nawet na moim 135 mm , bo mnie oślepia . JAk złoże 235/1300 to kupię , bez filtra do jasnych planet nie wykorzystam jego średnicy . Filtr księżycowy powinien być dobry . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam żadnych filtrów do planet :mellow: . Lustro zrobił mi Paweł Socha, też ma certyfikat lambda/12. Do obserwacji stosuję okular 14mm z 2x Barlowem (to mi daje power ok. 222x). Może lustro główne nie jest złe (widziałem gwiadki 14,3 mag.). Pobawię się z tymi przysłonami, jak mi się uda to jeszcze dziś w nocy. Jeśli chodzi o tubę to też PCV 6mm grubości. Nabieram podejrzeń, że to może być też spowodowane naprężeniami w lusterku wtórnym (mam je przyklejone silikonem). Dzięki za odpowiedzi :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne objawy w swoim telepie. 145/ 870 - lustra oba firmy QPJ z certyfikatami. Wczoraj podczas obserwacji Saturna i Plejad można było uzyskać powiększenie ok. 270x ( okular 6mm + Barlov 2x) . Podczas obserwacji przypadkowo włączyłem wentylator na full (ASCH) i stwierdziłem że rozmycie krążków dyfrakcyjnych ustępuje.

Tuba jest wykonana z laminatu grubość ścianki 1,5 mm + okładzina zewnętrzna, tak że bardzo szybko powinna się wychłodzić. Może to być przyczyną, a może jednak jest to jednak wina optyki(lustra, okulary)?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Achernar, taki niesymetryczny za i przed ogniskiem obraz świadczy o istnieniu aberracji sferycznej twojego lustra, sprawdź go za pomocą jakiegoś niezależnego fachowca i dowiesz się jaki masz naprawdę kształt i dokładność lustra :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Achernar, taki niesymetryczny za i przed ogniskiem obraz świadczy o istnieniu aberracji sferycznej twojego lustra, sprawdź go za pomocą jakiegoś niezależnego fachowca i dowiesz się jaki masz naprawdę kształt i dokładność lustra :Beer:

 

 

Lustro do testów może być z powłoką czy trzeba ją usunąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Binocoolerze, chyba wypróbuję Twój sposób (tak na wszelki wypadek :-) ), przez święta będzie sporo czasu na majsterkowanie :helo: . Powiedz, jaki wentylator sobie zamontowałeś? Coś jak od procesora? Poza tym dzięki wszystkim za odpowiedzi :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Binocoolerze, chyba wypróbuję Twój sposób (tak na wszelki wypadek :-) ), przez święta będzie sporo czasu na majsterkowanie :helo:  . Powiedz, jaki wentylator sobie zamontowałeś? Coś jak od procesora? Poza tym dzięki wszystkim za odpowiedzi  :D  .

 

 

Wy nie kombiunujcie z wentylatorami tylko studzcie je przez 2-3 h przed obserwacją a będzie wszysko OK. Lustro jak sie studzi będzie dawać dziwne obrazy i nie ma na to lewara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Achernar, wygląda na to że masz lustro nie doprabolizowane i zbliża się ono do kształtu paraboli w minus kilkunastu stopniach Celsjusza a co zrobisz z wiosennymi i letnimi obserwacjami przy plus kilkunastu, teleskop zimowy już masz, pomyśl teraz o teleskopie letnim <_<:unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasowo nie wybieram się do Krakowa, bo nie mam możliwości i nie mam pojęcia czy ktoś w okolicach Wrocławia bądź Opola mógłby mi sprawdzić to lustro. Tak więc zamiast siedzieć i płakać :rolleyes: , dorobię sobie wiatraczek, który mimo wszystko może się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chciałbym się zapytać o jedną rzecz. Jeżeli montować taki wentylator to gdzie najlepiej? i czy powinien wysysać powietrze znad lustra czy na nie dmuchać? Zastanawiam się nad dwiema możliwościami montażu. Bardzo schematycznie :D widać je na dołączonym obrazku (strzałkami zaznaczyłem wentylator).

post-762-1111589098_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W czasie przerwy świątecznej przymocowałem do teleskopu wentylator i zrobilem trochę kosmetyki :) . Po kilku nocach testów wyciągnołem następujące wnioski:

 

- moje lustro strasznie długo się chłodzi,

- kiedy jest bliskie temperatury otoczenia obrazy dyfrakcyjne z obu stron są prawie idealne :D ,

- chyba jednak lustro nie ma aberracji sferycznej :D (to dość pochopny wniosek),

- cyrkulacja powietrza w moim teleskopie w zależności od tego czy wentylator działa czy nie, powoduje czasami rozmycie krążków dyfrakcyjnych za ogniskiem

a czasami przed ogniskiem :huh: .

 

Poza tym w końcu zobaczyłem Jowisza jak trzeba: wiele pasów chmur, wielka blada plama :) , ciemne i jasne owale, Saturn też rozbraja :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Achernar!

 

Ja mam również lustro produkcji QPJ 170/1210 wraz z lusterkiem bocznym. Mam identyczne problemy - obrazy dyfrakcyjne z jednej strony ogniska są niemal idealne, po drugiej - tragedia... Również dawałem lustro do reklamacji - obrazy są już troche lepsze, ale obrazy dyfrakcyjne cały czas nie takie jak trzeba, a gwiazdy dość roziskrzone.... :mellow: Choć ostatnio obrazy planet znacznie się poprawiły (czemu? - niewiem...) :blink: , planuję oddać lustro do zbadania, wcześniej spróbuję jeszcze przebudować rurę, wyciemnić, zwiększyć średnicę, moze przysłony, etc. Jeśli dalej będzie nie tak jak trzeba- będę musiał chyba zlecić komuś poprawienie lustra :unsure:

 

Cieszę się że możemy się wymienić doświadczeniami w tej sprawie! Pozdrwiam! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mógłbym Ci coś ciernioo poradzić, to przede wszystkim postaw, przy przeróbkach, na dobrą wentylację lustra - polecam wentylator(y). Ja mam zamiar dorobić za jakiś czas jeszcze jeden (jeden wyciąga turbulentne powietrze znad lustra a drugi będzie dmuchać na nie bezpośrednio od spodu).

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nigdy nie przejmuje się specjalnie lusterkiem wtórnym tak jakby to był jakiś mało ważny dodatek. Tymczasem o wiele łatwiej jest zrobić dobre lustro główne niż dobre płaskie. Często lusterka płaskie mają dokłądność 1/2 lambda zamiast wymaganej 1/4 lub nawet gorszą. Lusteka płaskie przeważnie też montują za małe i pracują one całą powierzchnią zamiast mieć pewien niewielki zapas, ponieważ przy samej krawędzi (2-3 mm) wady ich są większe i trudne do usunięcia, często nie da się ich usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.