Skocz do zawartości

Problemy z kalibracją subów z Atik428EX


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, spotykam się pierwszy raz z takim problemem ponieważ w DSLR i Sbig2000XM go nie zaobserwowałem (wszystko działało jak należy).

Zawsze kalibrowałem Maximem lub stakowałem razem DSS, czasem używałem BatchPreprocesing w Pix. Nie było problemu z każdym softem.

Natomiast po zmianie kamery spotykam się z czymś takim że kalibracja Darkiem i Biasem nie przynosi zmiany (Nie usuwa bad pixeli, kolumn itp)

Jedynie kalibracja flatem działa jak należy.

Z problemem mogę sobie radzić odejmując klatki kalibracyjne ręcznie w PS od subów ( jak wiadomo jest to zadanie kuriozalne i śmieszne w dzisiejszych czasach i zajmuje multum czasu a które można porównać do starych czasów gdzie ludzie zamiast kalkulatora elektronicznego musieli używać suwaków logarytmicznych i liczyć ręcznie :D).

Wygląda to tak po ręcznym odjęciu w PS (funkcją zastosuj obraz) jak widać większość bad pixelu uległą odjęciu i robi się czyściutko.

Natomiast używając maxima czy Pixa czy DSS po kalibracji nie ma różnicy, niestety jaką metodą bym nie zestakował swoje darki jest to samo (czy to będzie Average czy Median czy coś innego).

Pracując z innym sprzętem po prostu w maxiu stakowałem mastery i klikałem calibrate i wszystko ładnie się robiło.

Wiem że temat jest trudny do przedstawienia słownie, tak więc jestem w stanie udostępnić swoje darki, master darki, subklatki.

Możliwe że nie robię czegoś czego powinienem robić, jakaś normalizacja lub coś w podobie.

Calib.thumb.jpg.b055f580f2037d61d7ca67769f0800c5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się że @wessel kiedyś się wypowiadał że mając Atika 6 One. (który ma matrycę z tej samej rodziny/technologi co mój atik tylko trochę większa) nie robi w niej kalibracji darkami i biasami.

Dlaczego tak ? Czy też nie widzisz różnicy ?

@Tayson masz podobną matrycę, może trochę nowszą, jak u ciebie to wygląda.

@Nowok76 miałeś tą kamerę, jak sobie radziłeś z kalibracją.

@Tomasz Habaj podobnie to samo pytanie do ciebie.

Zapraszam też innych.

 

Mastery do pobrania tutaj. składają się każdy z 50 klatek.

https://drive.google.com/file/d/1omnewtVlt_-aHBknr3KFzpkU09eca0KU/view?usp=sharing

 

Suby tutaj.

https://drive.google.com/file/d/1XpKodYgQGriVCelhZvg3fGvPBIH1FlwF/view?usp=sharing

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Jakos nie moge sie doczytac jaka masz kamere????.....

 

przy ultra glebokim wyciaganiu warto dac darka.

No przecież jest napisane jak Byk a nawet jak dwa Byki jaka to kamera.

A to drugie proszę wytłumacz dokładniej kiedy tego darka lub biasa mam wyciągać.

 

Edit: znam twoje tutoriale z preprocessingu i jeśli chodzi o maxima robię to tak jak ty, z poprzednią kamera zdawało egzamin, tu nie widzę różnicy po kalibracji.

Czy jesteś w stanie pobrać te próbki które udpstepnilem i sprawdzić jak to u ciebie wygląda w maxim. ?

Z góry dziękuję.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, _Spirit_ napisał:

Wygląda że działa flat a hoty zostają. Sprawdziłem na Ha i amp glow też zdjęty.

A no właśnie zostają, flat działa jak należy.  To tak jak u mnie, dziwne to jest.

Dziękuję za sprawdzenie.

Chyba tak jak piszę Darek trzeba pokombinować z ustawieniami.

@Nowok76 czyli jak dobrze rozumiem darki odejmowały ci hot piksele ?

Jaka metodą stakowane były darki ? były jakoś normalizowane ?

Coś pamiętasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Selmak napisał:

A no właśnie zostają, flat działa jak należy.  To tak jak u mnie, dziwne to jest.

Dziękuję za sprawdzenie.

Chyba tak jak piszę Darek trzeba pokombinować z ustawieniami.

@Nowok76 czyli jak dobrze rozumiem darki odejmowały ci hot piksele ?

Jaka metodą stakowane były darki ? były jakoś normalizowane ?

Coś pamiętasz ?

Tak. Darki usuwały Hot pixele.

Ustawienia w APP mam standardowe. Ale pamiętam że Maxim też mi usuwał Hoty na ustawieniach standardowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to by sugerowało że coś z samymi masterami jest nie tak, ale jak nałożę takiego mastera na klatkę to hot pixele idealnie wypadają w tym samym miejscu, z resztą widać po przykładzie z Photoshopa że ładnie wszystko wyczyściło na klatce.

Sprawdziłem stakując różnymi metodami i softami i nadal nie wiedze różnicy po kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, tex88 napisał:

Jaki jest poziom czerni na klatce bias ? Daj screeny z maxima.

Jednej sub klatce czy całym masterze ?

Na masterze jest tak..... jak teraz otworzyłem to to aż mnie dziw wziął że maxim mi pokazuje że histogram jest tak bardzo na lewej stronie. (że jest jasny)

Podczas gdy Pix czy inne softy pokazują że mocno w lewo (że jest ciemny).

Chyba maximowi nie pasują te klatki kalibracyjne.

 

132287607_masterbiasinfo.thumb.jpg.85ee304d0f45842a9e73396b7d5cfb02.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to nie ma znaczenia. U mnie 1 dark 300s ASI 294mm. Maxim Ci skaluje klatkę. Może tak wygląda bo masz po lewej czarny pas + jasną padniętą kolumnę ale całość mieści się w niskich wartościach pomiędzy 402-406

2020-11-28_19h32_29.jpg

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.