Skocz do zawartości
  • 0

Pasek a kółka zębate


Behlur_Olderys

Pytanie

Sugerując się tym tematem;

 

 

 

Mam głupie pytanie w okolicy:

Czy pasek kupuje się gotowy zamknięty, czy skleja pasek otwarty?
Trochę się zastanawiałem nad czymś podobnym w moim EQ3-2, ale nie wiem, czy łatwo dobrać długość gotowego paska, żeby nie był za luźno ani za ciasno na zębatkach? Jak się to reguluje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
20 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

ale nie wiem, czy łatwo dobrać długość gotowego paska, żeby nie był za luźno ani za ciasno na zębatkach? Jak się to reguluje?

Regulację robi się na podłużnych otworach pod śruby silnika - jest możliwość przesunięcia o kilka mm. Nigdy nie robi się tego "na styk". Długość paska możesz łatwo wyliczyć tutaj: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/porady/200-kalkulator-pasow

 

To ja przy okazji też podrzucę pytanie :) Znacie jakiś sklep z kółkami GT2, taki żeby był swobodny wybór średnic? Praktycznie wszystkie sklepy mają po 3 rozmiary na krzyż, jakieś typowe do drukarek 3D, a tego co potrzeba to nie ma nigdzie.

Edytowane przez MateuszW
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, MateuszW napisał:

To ja przy okazji też podrzucę pytanie :) Znacie jakiś sklep z kółkami GT2, taki żeby był swobodny wybór średnic? Praktycznie wszystkie sklepy mają po 3 rozmiary na krzyż, jakieś typowe do drukarek 3D, a tego co potrzeba to nie ma nigdzie.

poltech24 lub ich sklep na allegro, zwykle u nich kupuję :) albo generator w openscad: https://www.thingiverse.com/thing:16627/files

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, MateuszW napisał:

Znacie jakiś sklep z kółkami GT2, taki żeby był swobodny wybór średnic? Praktycznie wszystkie sklepy mają po 3 rozmiary na krzyż, jakieś typowe do drukarek 3D, a tego co potrzeba to nie ma nigdzie.

 

Aliexpress ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

 

 

Czy pasek kupuje się gotowy zamknięty, czy skleja pasek otwarty?
 

Skleja kropelką lub czymś podobnym - ja sobie druknąłem szablon do łączenia pasków i jest to czynność banalna. Ważne żeby nie kupić paska mocno zbrojonego, tylko zwykły. A kółka gt2 bardzo fajnie się drukuje z PETG z generatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 30.11.2020 o 19:02, Wojciech B. napisał:

Skleja kropelką lub czymś podobnym - ja sobie druknąłem szablon do łączenia pasków i jest to czynność banalna. Ważne żeby nie kupić paska mocno zbrojonego, tylko zwykły. A kółka gt2 bardzo fajnie się drukuje z PETG z generatora.

Podeślesz jak ten szablon wygląda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, MateuszW napisał:

Plastikowe kółka zębate - nie idźcie tą drogą. "Zawróć, jeśli to możliwe" :) 

Mateusz nie jest źle. Mam wydrukowane z pet-g 100% wypełnienia. Nie do ruszenia a przynajmniej mam zrobione z rantami tak jak chciałem, na wałek ze ścięciem wkładane na wcisk.

 

Plug&Play :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, MateuszW napisał:

Plastikowe kółka zębate - nie idźcie tą drogą. "Zawróć, jeśli to możliwe" :) 

potwierdzam :D na osi RA lepiej dać metalowe. Chociaż w EQ3 miałem przekładnię kątową na dużych drukowanych zębatkach i działało bardzo równomiernie. Natomiast zrobienie sterowania ostrością np. w MAKu to co innego. Niestandardowa średnica wału więc drukowane koło pod pasek, jest jak znalazł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, lkosz napisał:

Natomiast zrobienie sterowania ostrością np. w MAKu to co innego. Niestandardowa średnica wału więc drukowane koło pod pasek, jest jak znalazł

Jak się nie dysponuje tokarką to jest rozwiązanie :) No zgoda, w tym przypadku plastik jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.