Jump to content

QHY - trig ports


Recommended Posts

Hej.

 

W niektorych kamerach QHY sa porty TRIG in i out.

Z instrukcji wynika, ze slużą one do synchronizacji migawki obu kamer.

 

"Trigger ports

There are a trigger-in port (left) and trigger-out port (right). Trigger-in port is a pulse input port. The camera does not start exposure until it receives a pulse from its trigger-in port. Trigger-out port output a indicative signal during the exposure cycle. These two ports use optocoupler. If you want to use these two ports, you can consult QHYCCD for detail method for electric connection."

image.png.15cc7598d651541185a78bd1dae19ff4.png

 

Czy ktos z Was rozpracował temat? 

Jakiekolwiek informacje o tym?

Znalazlem schemat w załączniku ponizej, ale nic poza tym.

Support QHY milczy, chociaz podchodzialem do nich z kilku mozliwych stron.

 

Dzięki za pomoc.

QHY Camera external TRIG control manual.pdf

Link to post
Share on other sites

Co chcesz uzyskać? Ze schematu i opisu wynika, że migawkę wyzwalasz stanem (a właściwie zboczem, bo użyto słowa "pulse") wysokim na TRIG_IN, co powoduje pojawienie się stanu niskiego na TRIG_OUT na czas trwania ekspozycji.

Edited by seg
Link to post
Share on other sites

Masz dwie (różne? identyczne?) kamery obsługujące ten sposób wyzwalania? Wyzwolić je możesz podając impuls "High" na TRIG_IN obu kamer jednocześnie, ale czas ekspozycji każdej nie zależy od wyzwalania, tylko od ustawień w innym miejscu - tak to rozumiem. Czemu to jednoczesne wyzwalanie ma służyć?

Edited by seg
Link to post
Share on other sites

dwie identyczne kamery na jednym montazu. 

zeby nie tracic klatek przez dithering i np refocus warto je zsynchronizowac. pewnie nie drazylbym temuatu, ale okazal sie ze jest taka mozliwosc, wiec czemu z niej nie skorzystać..

Edited by Tayson
Link to post
Share on other sites

OK. W takim razie wyzwolić je możesz tak jak napisałem wyżej (logika 5V). Tylko co z sesją - chcesz siedzieć całą noc przy montażu z przyciskiem? :) A tak na serio to trzeba sprawdzić, czy podczas wyzwalania migawki z programu na wyjściu TRIG_OUT równiez pojawia sie stan niski. Jeżeli tak, to trzeba go zanegować (ewentualnie jakiś układ różniczkujący albo multiwibrator monostabilny, bo nie wiem jak czuła jest kamera na "jakość" impulsu i podać to na TRIG_IN drugiej kamery. Jakieś opóźnienie zawsze będzie, ale to milisekundy (tak zakładam).

Edited by seg
Link to post
Share on other sites

Ustawiamy dwie blizniacze (druga bez goto i kilku opcji) sesje w sgp, w dwoch roznych instancjach programu lub program odpalamy na dwoch roznych pc.

Wazne, zeby sterowanie przez trig gadalo z softem kiedy rozpoczac kolejna kaltke. Koniec suba jest oczywisty, ale to poczatek staje sie wyzwaniem.

 

pytanie.

Czy na podstawie zamieszczonego schematu ktos z Was moglby mi zrobic kabelek?

Czy switchem w ukladzie moze byc uklad rozpoznawający zaplenie sie diody na obudowie?

Jak dobrze pamiętam to na start exp zapala sie lub gasnie dioda na obudowie.

Edited by Tayson
Link to post
Share on other sites

Fajny patent ale czy QHY napisał gdzieś w jaki sposób zrzucane są klatki z kamery ? :D bo wyzwolić sobie migawkę to jedno ... ale jakiś soft musi pobrać to zdjęcie po jego wykonaniu no chyba że posiadasz kamery z kartą SD ale takich to ja nie spotkałem jeszcze ....

 

EDIT dobra to wyżej w sumie nie istotne ale tak z ciekawości pokopałem w necie na temat tego magicznego triggera od QHY i ..... jakoś chyba wydaje mi się ze zrobili coś na siłe i za bardzo

sami nie wiedzą jak to wykorzystać hehe ... to chyba bardziej służy do tego aby spiąć TRIGGER OUT do TRIGGER IN i odwrotnie w obu kamerach ... wtedy jest symhronizacja łapania klatek...   zewnętrzny trigger nic tu nie da 

Edited by komprez
Link to post
Share on other sites

Te złącza wyglądają analogicznie jak popularne rozwiązania w kamerach przemysłowych - stosuje się je do bardzo precyzyjnej synchronizacji klatek i wyzwalania z powodu jakiś zdarzeń - np można dać fotokomórkę na taśmie produkcyjnej, która wyzwoli klatkę, gdy przedmiot "przelatuje" przed obiektywem. W drugą stronę można to wykorzystać do precyzyjnego rejestrowania czasu wykonania zdjęcia (bezcenne do rejestracji zakryć!).

W sesji DS raczej nie ma to zastosowania, bo nie potrzebujemy dużej precyzji, ale faktycznie można by tym spróbować obejść brak wsparcia dóch kamer w jednym sofcie - choć lepiej gdyby soft jednak to wspierał i nie byłoby problemu.

42 minuty temu, komprez napisał:

ale czy QHY napisał gdzieś w jaki sposób zrzucane są klatki z kamery ? :D bo wyzwolić sobie migawkę to jedno ... ale jakiś soft musi pobrać to zdjęcie

No właśnie. Podstawowe pytanie, czy SGP będzie chciał odczytać taką klatkę, której nie "zlecił". W przypadku lustrzanek w sumie to działa - np w APT można puścić klatkę spustem na aparacie i APT ją odczyta, ale jak to działa w kamerach i innych programach - trzeba by sprawdzić. Może się okazać, że nic z tego.

Link to post
Share on other sites

@MateuszW najprawdopodobnie program qhy ezcap wspiera trig - tak sugeruje screen w pliku z pierwszego mojego posta.

tak wiec cala sesje w tym pierwsza kamere obsluguje sgp3, a druga kamere jedynie do aktywizacji ezcap.

image.png.7893518bb302fc1bfc89646010dcf182.png

Edited by Tayson
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.