Skocz do zawartości

QHY - trig ports


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

W niektorych kamerach QHY sa porty TRIG in i out.

Z instrukcji wynika, ze slużą one do synchronizacji migawki obu kamer.

 

"Trigger ports

There are a trigger-in port (left) and trigger-out port (right). Trigger-in port is a pulse input port. The camera does not start exposure until it receives a pulse from its trigger-in port. Trigger-out port output a indicative signal during the exposure cycle. These two ports use optocoupler. If you want to use these two ports, you can consult QHYCCD for detail method for electric connection."

image.png.15cc7598d651541185a78bd1dae19ff4.png

 

Czy ktos z Was rozpracował temat? 

Jakiekolwiek informacje o tym?

Znalazlem schemat w załączniku ponizej, ale nic poza tym.

Support QHY milczy, chociaz podchodzialem do nich z kilku mozliwych stron.

 

Dzięki za pomoc.

QHY Camera external TRIG control manual.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chcesz uzyskać? Ze schematu i opisu wynika, że migawkę wyzwalasz stanem (a właściwie zboczem, bo użyto słowa "pulse") wysokim na TRIG_IN, co powoduje pojawienie się stanu niskiego na TRIG_OUT na czas trwania ekspozycji.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwie (różne? identyczne?) kamery obsługujące ten sposób wyzwalania? Wyzwolić je możesz podając impuls "High" na TRIG_IN obu kamer jednocześnie, ale czas ekspozycji każdej nie zależy od wyzwalania, tylko od ustawień w innym miejscu - tak to rozumiem. Czemu to jednoczesne wyzwalanie ma służyć?

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwie identyczne kamery na jednym montazu. 

zeby nie tracic klatek przez dithering i np refocus warto je zsynchronizowac. pewnie nie drazylbym temuatu, ale okazal sie ze jest taka mozliwosc, wiec czemu z niej nie skorzystać..

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. W takim razie wyzwolić je możesz tak jak napisałem wyżej (logika 5V). Tylko co z sesją - chcesz siedzieć całą noc przy montażu z przyciskiem? :) A tak na serio to trzeba sprawdzić, czy podczas wyzwalania migawki z programu na wyjściu TRIG_OUT równiez pojawia sie stan niski. Jeżeli tak, to trzeba go zanegować (ewentualnie jakiś układ różniczkujący albo multiwibrator monostabilny, bo nie wiem jak czuła jest kamera na "jakość" impulsu i podać to na TRIG_IN drugiej kamery. Jakieś opóźnienie zawsze będzie, ale to milisekundy (tak zakładam).

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel to druga opcja, ale pewnie tani nie będzie. Ja spróbowałbym tak jak to opisałem (o ile minimalne opóźnienie wyzwolenia drugiej kamery nie ma znaczenia).

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SGP widzi obie kamery, pozwala każdej z osobna wybrać czas (parametry) ekspozycji, ale nie wspiera wyzwalania obu jednocześnie?

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiamy dwie blizniacze (druga bez goto i kilku opcji) sesje w sgp, w dwoch roznych instancjach programu lub program odpalamy na dwoch roznych pc.

Wazne, zeby sterowanie przez trig gadalo z softem kiedy rozpoczac kolejna kaltke. Koniec suba jest oczywisty, ale to poczatek staje sie wyzwaniem.

 

pytanie.

Czy na podstawie zamieszczonego schematu ktos z Was moglby mi zrobic kabelek?

Czy switchem w ukladzie moze byc uklad rozpoznawający zaplenie sie diody na obudowie?

Jak dobrze pamiętam to na start exp zapala sie lub gasnie dioda na obudowie.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny patent ale czy QHY napisał gdzieś w jaki sposób zrzucane są klatki z kamery ? :D bo wyzwolić sobie migawkę to jedno ... ale jakiś soft musi pobrać to zdjęcie po jego wykonaniu no chyba że posiadasz kamery z kartą SD ale takich to ja nie spotkałem jeszcze ....

 

EDIT dobra to wyżej w sumie nie istotne ale tak z ciekawości pokopałem w necie na temat tego magicznego triggera od QHY i ..... jakoś chyba wydaje mi się ze zrobili coś na siłe i za bardzo

sami nie wiedzą jak to wykorzystać hehe ... to chyba bardziej służy do tego aby spiąć TRIGGER OUT do TRIGGER IN i odwrotnie w obu kamerach ... wtedy jest symhronizacja łapania klatek...   zewnętrzny trigger nic tu nie da 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te złącza wyglądają analogicznie jak popularne rozwiązania w kamerach przemysłowych - stosuje się je do bardzo precyzyjnej synchronizacji klatek i wyzwalania z powodu jakiś zdarzeń - np można dać fotokomórkę na taśmie produkcyjnej, która wyzwoli klatkę, gdy przedmiot "przelatuje" przed obiektywem. W drugą stronę można to wykorzystać do precyzyjnego rejestrowania czasu wykonania zdjęcia (bezcenne do rejestracji zakryć!).

W sesji DS raczej nie ma to zastosowania, bo nie potrzebujemy dużej precyzji, ale faktycznie można by tym spróbować obejść brak wsparcia dóch kamer w jednym sofcie - choć lepiej gdyby soft jednak to wspierał i nie byłoby problemu.

42 minuty temu, komprez napisał:

ale czy QHY napisał gdzieś w jaki sposób zrzucane są klatki z kamery ? :D bo wyzwolić sobie migawkę to jedno ... ale jakiś soft musi pobrać to zdjęcie

No właśnie. Podstawowe pytanie, czy SGP będzie chciał odczytać taką klatkę, której nie "zlecił". W przypadku lustrzanek w sumie to działa - np w APT można puścić klatkę spustem na aparacie i APT ją odczyta, ale jak to działa w kamerach i innych programach - trzeba by sprawdzić. Może się okazać, że nic z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW najprawdopodobnie program qhy ezcap wspiera trig - tak sugeruje screen w pliku z pierwszego mojego posta.

tak wiec cala sesje w tym pierwsza kamere obsluguje sgp3, a druga kamere jedynie do aktywizacji ezcap.

image.png.7893518bb302fc1bfc89646010dcf182.png

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.