Skocz do zawartości

M45 podczas astromorsowania :)


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.01.2021 o 23:54, OnlyAfc napisał:

Mile widziane uwagi. Bardzo byłbym wdzięczny za rady, jak w Photoshop wyciągnąć pyły, bo wiem, że tam są, ale nie wiem, jak je wydobyć :)

 

W Internecie jest wiele manuali dotyczących obróbki w PS, ale to pewnie już przejrzałeś.

Jak robię ja (choć żaden ze mnie ekspert), w skórcie:

- nowa warstwa jako kopia (Ctrl+J) jako screen,

- do niej maska, do której wklejasz kopię zdjęcia,

- na masce inwersja (Ctrl+I), poziomami zaciemniasz obszary najjaśniejsze, potem Gussian Blur - tak 5-10.

- na warstwie filtr > Noise > Dust & Scratches, wartość - w zależnośći od zdjęcia.

- i oczywiście Flatten Image ;)

W zależności od rezultatu można jeszcze powtórzyć pierwsze 3 krok i na warstwie podciągnąć nieco krzywe.

Powinieneś otrzymać rezultat lepszy od poniższego (trochę odszumiłem i zbalansowałem kolor):

114608741_M45-done.jpg.4d747dc4aa688005b274440ee856d71bcopy.thumb.jpg.b43c29b444b74e3104ae0d2556b2542c.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, warpal napisał:

Jak robię ja (choć żaden ze mnie ekspert), w skórcie:

- nowa warstwa jako kopia (Ctrl+J) jako screen,

- do niej maska, do której wklejasz kopię zdjęcia,

- na masce inwersja (Ctrl+I), poziomami zaciemniasz obszary najjaśniejsze, potem Gussian Blur - tak 5-10.

- na warstwie filtr > Noise > Dust & Scratches, wartość - w zależnośći od zdjęcia.

- i oczywiście Flatten Image ;)

 

Ja uważałbym z blurowaniem, bo to jest prosta recepta na utratę delikatnych struktur, które mogą tam być. Zamiast rozmycia gaussowskiego lepiej stosować medianę, która rozmywa tylko lokanie, przez co robi znacznie mniejsze halo na gwiazdkach. Znacznie łatwiej oddzielić odpwiedni detal przy pomocy filtra górnoprzepustowego i go rozjaśnić + ew zwiększyć jego kontrast.

Oddzielanie to typowy Pixel Math z Pixa, czyli "Zastosuj obraz" -> Odejmij -> Skala 2, Przesunięcie 128, po czym w warstwie od której odjęliśmy ustawiamy tryb przenikania "Światło liniowe". Wtedy mamy dwie warstwy, które składają sie sumarycznie na punkt z którego wyszliśmy. Tę strategię można stosować tak naprawdę przy czymkolwiek, np. mając dwie warstwy gdzie jedna została przepuszczona przez StarNet, możemy w ten sposób uzyskać warstwę z samymi gwiazdkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dominiksito napisał:

 

Ja uważałbym z blurowaniem, bo to jest prosta recepta na utratę delikatnych struktur, które mogą tam być. Zamiast rozmycia gaussowskiego lepiej stosować medianę, która rozmywa tylko lokanie, przez co robi znacznie mniejsze halo na gwiazdkach. Znacznie łatwiej oddzielić odpwiedni detal przy pomocy filtra górnoprzepustowego i go rozjaśnić + ew zwiększyć jego kontrast.

Oddzielanie to typowy Pixel Math z Pixa, czyli "Zastosuj obraz" -> Odejmij -> Skala 2, Przesunięcie 128, po czym w warstwie od której odjęliśmy ustawiamy tryb przenikania "Światło liniowe". Wtedy mamy dwie warstwy, które składają sie sumarycznie na punkt z którego wyszliśmy. Tę strategię można stosować tak naprawdę przy czymkolwiek, np. mając dwie warstwy gdzie jedna została przepuszczona przez StarNet, możemy w ten sposób uzyskać warstwę z samymi gwiazdkami :)

Z tym zawsze trzeba uważać. Tylko tu "blurowanie" robisz na masce, aby przejścia na finalnym zdjęciu nie robiły się za bardzo "ostre" .

Tak, tylko Kolega pytał o PS ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za komentarze.

Dziś powalczyłem troszkę jeszcze z tym materiałem, da się z niego więcej wycisnąć na pewno i wprawna ręka mogłaby to zrobić lepiej niż ja, ale wyszło tak:

M45-St-v2.thumb.jpg.16cd5d830816234b4e6587d6f01aada3.jpg

 

Swoją drogą, jak tak popatrzyłem, to mam na tym zdjęciu sporo drobnicy, która sięga jasności nawet 18 mag :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.