Skocz do zawartości

Kijanki IC 410 kolor


mirekk

Rekomendowane odpowiedzi

Ten Bresser to zwykły tani achromat. Ładnie to wyszło. Są pewnie jakieś mankamenty, ale biorąc pod uwagę optykę to Chapeau Bas. Była kiedyś dyskusja na forum, czy przypadkiem do NB, achromaty nie są głupim rozwiązaniem w stosunku do droższych znacząco Apo. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kosmit napisał:

Była kiedyś dyskusja na forum, czy przypadkiem do NB, achromaty nie są głupim rozwiązaniem w stosunku do droższych znacząco Apo. 

Nie pamietam. Wyczuwam, ze dopóki nie zaczniesz skladac koloru do gwiazdek wszystko będzie ok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Andrzej Lach napisał:

Dla mnie CUDO! Pomimo intensywnych kolorów, całość nie sprawia wrażenia przejaskrawionej (czy też zbyt nasyconej).
Niebieski wyszedł naprawdę genialnie, nadaje całości fajnej przestrzenności.

Dzięki. Też myślę że niebieski stawia to zdjęcie na nogi. 

@_Spirit_ straciłem już cierpliwość no i tylko ta godzina czasu w polu. Może przy dobrych wiatrach jeszcze gwiazdki wymienię... 

@Marvaz@Tayson@kosmitdzięki za dobre słowo i opinie - mankamentów nie da się ukryć, są zbyt oczywiste.

Co do achromatu to też się zgadza. Złożenie kolorowych gwiazdek to katusze. Pocieszeniem jest to, że każdy kanał z kamery mono możesz obrabiać oddzielnie, dowolnie usuwając gwiazdy i maskując. Narrowband można sporo nadrobić obróbką. W RGB jest gorzej. Tam odrazu widać wszystkie nieprawidłowości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lexx napisał:

fajniusie, ale ja jestem fanem gwiazdek i dla mnie powinno być ich trochę więcej, ale co tam, ja amator mogę powiedzieć ;)

 

Ale w tym podejściu o to chodzi. Wąskopasmowo zbierasz rozsądny materiał na mgławice ale selektywnie ukrywasz wszystkie wady chromatu prawie nie dając gwiazdek. Ja też nie jestem fanem tego ;) ale efekt jest i może się podobać.

Dzieki takim pracom  mamy róznorodność podejścia do zbierania i obróbki i możliwości wyboru sprzętu w ramach hobby się powiększa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaPa napisał:

 

Ale w tym podejściu o to chodzi. Wąskopasmowo zbierasz rozsądny materiał na mgławice ale selektywnie ukrywasz wszystkie wady chromatu prawie nie dając gwiazdek. Ja też nie jestem fanem tego ;) ale efekt jest i może się podobać.

Dzieki takim pracom  mamy róznorodność podejścia do zbierania i obróbki i możliwości wyboru sprzętu w ramach hobby się powiększa.

Takie możliwości daje kamera mono i filtry. Każdy kanał obrabiasz osobno i masz możliwość dopasowania ich do siebie. W achromacie problemem, oprócz oczywiście niższej jakości wykonania, głównie są rozbuchane gwiazdy w kanale niebieskim i ogólny nadmiar niebieskiego. Udało mi się odkryć ze filtr uhc-s odcina dolne partie kanału niebieskiego i problem znika. Przesunięcia między kanałami powodują że uzyskanie ładnego koloru gwiazdek to temat arcytrudny ale nie niemożliwy. Kupno apo o takiej światłosile i aperturze to wydatek rzędu min. 10k a to dla mnie troszkę dużo a astrografy o mniejszej średnicy nie podobają mi się. W kanale h-alfa, który jest najważniejszy ten bresser przy odpowiednim czasie naświetlania (5h min.) daje jak dla mnie zadowalające rezultaty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MaPa napisał:

 

Ale w tym podejściu o to chodzi. Wąskopasmowo zbierasz rozsądny materiał na mgławice ale selektywnie ukrywasz wszystkie wady chromatu prawie nie dając gwiazdek. Ja też nie jestem fanem tego ;) ale efekt jest i może się podobać.

Dzieki takim pracom  mamy róznorodność podejścia do zbierania i obróbki i możliwości wyboru sprzętu w ramach hobby się powiększa.

ja jako amator nie tak dawno popełniłem też obraz tego obiektu, zrobiłem to tak jak, go czuję  ;) swoją drogą tematyka wąskopasmowa jest jak ocean szeroka i głęboka, co jest jej wielkim pozytywem, gdyż, ponieważ jest miejsce na swoją indywidualną interpretacje materiału i kanon LRGB nie jest tak istotny i sztywny :)

Saturat & Sharpen delic zmniejszone gwiazdy.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.