Skocz do zawartości

ASI120MM vs Galaktyki


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, na jutro zapowiadają orzeźwiające -16 stopni i po avikowaniu księżyca chciałbym spróbować popalić M51

 

Jaką obrać strategię, 10 000 x 1 s na dużym gainie czy może takie czasy na jakie pozwoli nieguidowany eq5 i Newton 1000/200, czyli 10-15s x 500

 

Ile klatek na to poświęcić tak abym nie musiał niepotrzebnie marnować czasu na 1 obiekcie,

 

z Canonem 1200d po 100 klatkach nie widzę wielkiej różnicy, co miało się załapać to się załapało, słabszych obiektów nie wyciągnie się aby to reprezentowało jakiś poziom

 

Przyznam się ,że do podjęcia tematu zainspirowały mnie wyczyny kolegi @HAMAL, i tak wiem że robił to większym Newtonem i wszystkie jego kamery albo były chłodzone albo modowane przen niego.

 

Jeśli macie jakieś swoje strzały pochwalcie się, jestem ciekawy co inni przede mną wyciągneli z tej kamery

 

 

Póki co zrobiłem jedną próbę 24x30sec,  gain 10 

Temperatura wynosiła -15, ile na matrycy nie wiem

 

obraz.png.b0908584901109f111b3d67462cb3057.png

Edytowane przez Adam87
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzędziel napisał:

Palił bym po 10 sek, nie dłużej.

Jak widzisz gwiazdki masz przy 30 sek. pojechane a te jaśniejsze totalnie przepalone.

 

I tu mam kolejne rozterkę, nie wiem czy naświetlając materiał tylko na gwiazdy da się później wyciągnąć DS ?

 

Bo na to ,że mam przepalone gwiazdy składa się i czas naświetlania i gain.

 

Mógłbym zejść z gainu ale z tego co zauważyłem ta kamera ma bardzo małą rozpiętość tonalną(coraz słabszą wraz ze wzrostem gain) i żeby złapać cokolwiek z mgławicy musiałem przepalić gwiazdy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Adam87 napisał:

 

I tu mam kolejne rozterkę, nie wiem czy naświetlając materiał tylko na gwiazdy da się później wyciągnąć DS ?

 

Bo na to ,że mam przepalone gwiazdy składa się i czas naświetlania i gain.

 

Mógłbym zejść z gainu ale z tego co zauważyłem ta kamera ma bardzo małą rozpiętość tonalną(coraz słabszą wraz ze wzrostem gain) i żeby złapać cokolwiek z mgławicy musiałem przepalić gwiazdy.

 

 

To prawda, pod tym względem asi120 jest żałosna. Moim zdaniem póki nie robisz nie wiadomo jakich ciemnych pyłów to lepiej dać minimalny gain i przynajmniej gwiazdki mieć ładne. Jak zrobisz dobry dithering (koniecznie przy dużej ilości klatek!!!) to szumu i tak powinieneś się pozbyć...

 

Alternatywa to osobno naświetlać gwiazdki i bawić się w maski, ale to już jak kto lubi...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam87 napisał:

 

Pięknie to ująłeś :)

 

Ditheringu ... nie przewiduję.

Czemu ??????

To duży błąd, a przecież to bardzo proste. No chyba, że ustawiasz automat i idziesz spać. Ale w naszym hobby na to mogą pozwolić sobie tylko najlepsi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Grzędziel napisał:

Czemu ??????

To duży błąd, a przecież to bardzo proste. No chyba, że ustawiasz automat i idziesz spać. Ale w naszym hobby na to mogą pozwolić sobie tylko najlepsi.

 

Nie, nie wręcz przeciwnie ja będę w zamarzał razem z zestawem

Sęk w tym że nie będę miał czym zrobić ditheringu, chyba że po prostu pilotem przestawić parę pxeli w inną stronę.

Da się w ogóle zrobić dithering na głównej kamerze, choć głupio to brzmi w kontekście ASI120 ?

W sensie bez guidingu na drugiej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ja na ten przykład nie mam tej kamery, więc nawet jak bym chciał... Poza tym, Ty też jeszcze żadnej galaktyki nie pokazałeś, takżę tego :P

 

Dlatego założyłem ten wątek :) Aby zobaczyć co bardziej doświadczeni potrafią z niej wycisnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu robiłem M42 z planetarną 290MC, bez guidingu, klatki jakieś 5-6 sekund, total jakieś 20min może, nie pamiętam jaka obróbka.  To było trochę robione dla eksperymentu (i tzw. jaj).

 

Żałośnie niski Full Well takich kamerek nie pozwala raczej na sensowne podejście do tej mgławicy.  Ale one nie są do tego.

 

 

m42290.jpg

Edytowane przez licho52
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam87 napisał:

Nikt nic nie ma do pokazania ? Nikt nie odważa się takim sprzętem robić ?

Ja mam tylko Samyanga 135 i okienka po 2h max. na obiekt.

 

Ostatnio - w styczniu? - robiłem takie brzydactwo:

 

galaktyka.jpg

 

Widzisz, jak cały kadr jest usiany "robaczkami"? To hot/cold piksele. a może dead pixele? Nie pamiętam już :)
W każdym razie nie byłem w stanie usunąć tego w post-processingu. Może za mało się starałem. Może powinienem zrobić darki (myślałem że na 1min to nie trzeba). Ale dithering by je rozwalił.

 

Inna sprawa to przepalone gwiazdy - charakterystyka ASI120. To były klatki naświetlane minutę w paśmie 642-850nm, filtr Astronomik pro planet. Może 120minut wszystkiego, środek Krakowa. Pewnie zastosowanie Newtona 150/750 z ditheringiem i krótszymi klatkami dałoby lepszy efekt.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.