Jump to content

Test okularów szerokokątnych ES 25,20mm 100',30mm 82'


Łukasz Wieczorek
 Share

Recommended Posts

Witam. 

Uzbierałem zestaw trzech okularów Explore Scientific, wszystkie szerokokątne, wszystkie przeglądowe. 

Test ma na celu głównie sprawdzenie wpływu źrenicy wyjściowej (ZW) i Eye Relief (ER) na komfort obserwacji. 

Bohaterami będą też teleskopy newton 254/1000 oraz mały refraktorek 61/360.

Planuje obserwacje dzienne i nocne. 

Niebo podmiejskie bortle 4 z ratio 2.75.

Czekam na dzień wolny i pogodę. Zachęcam do obserwacji tematu. 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minut temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Ahoj. 

Shromáždil jsem sadu tří brýlí Explore Scientific, všechny širokoúhlé a všechny geodetické. 

Zkouška je zaměřena hlavně na kontrolu vlivu výstupní pupily (ZW) a Eye Relief (ER) na komfort pozorování. 

Hrdiny budou také Newtonovy dalekohledy 254/1000 a malý refraktor 61/360.

Plánuje denní a noční pozorování. 

Nebe je předměstský bortle s poměrem 2,75.

Čekám na den volna a počasí. Doporučuji vám sledovat toto téma. 

Ciekawe, jak wyjdzie test.

Link to comment
Share on other sites

Sam jestem ciekawy. Za razie zerkałem tylko w 20 i 25mm. W nocy genialne, kontrastowe i bardzo wygodne z Newtonem. W dzień pojawia się aberracja, ale jeżeli idealnie pokryje się ZW z siatkówką oka, co w przypadku tych dwóch okularów jest bardzo proste, znika i obraz jest ostry jak japońska katana. Problem pojawia się z okularem 12mm LER ze zrenicą wyjściową 3mm i ER ok 20mm.

ZW gubi się ze zrenicą oka. Trudno wycelowac. ES 30mm 82' to wyjaśni. Jego ER jest też duże, ale jego ZW z Newtonem i Refraktorek to 7.5 i 5 mm. Jeżeli będzie ok to wyjdzie na to, że duży ER i mała/średnia ZW to kiepski pomysł. Zobaczymy co pokaże metodyczny test. Może ułatwi to nie tylko mi przyszłe zakupy. 

Edited by Łukasz Wieczorek
Link to comment
Share on other sites

Mam tego  Es-ka 25/100,  bardzo dobry okular ,  nie ma czego czego się przyczepić ,oprócz wagi , ceny  i  lekkiego pomarańczowego zafarbu w ciągu dnia widocznego na brzegach diafragmy ,wystarczy ustawić oko w osi i problem znika  ale to okular do obserwacji nocnych a nie dziennych .W nocy efekt ten nie jest wcale widoczny . Dobrze się sprawuje w refraktorach  ( 90/500 ,120/600 ) jak i w newtonach ( 150/750,250/1000 ,250/1250 i większych  ) ostrość w całym  100  stopniowym polu widzenia. Brak " fasolkowania " w ciągu dnia jak i nocy  jest jego dużym plusem. Polecam ten okular jak i całą serie ES 100 stopniowych, cena jednak  okularów trochę odstrasza.  :icecream::harp:

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pogoda jest, udało się zrobić test! 

 

Wszystkie 3 okulary mają lekką aberke która znika kiedy oko jest w osi ze zrenicą wyjściową. W okularach 20 i 30mm ww zasadzie nie ma o czym mówić. W 25 najtrudniej się jej pozbyć, ale nie trudno Wszystkie ostre po same brzegi. 

20mm jest jak by najbardziej plastyczny. Najprostszy i najbardziej uniwersalny. 

25mm to największe wrażenie "porthole". Słabo sobie radzi z pająkiem w newtonie, trzeba mieć blisko oko, żeby go wygubić. W kategorii gwiedna podróż wygrywa. 

30mm82' pokazuje od krawędzi do krawędzi w zasadzie tyle ile 25mm100',ale powiększenie jest mniejsze. Sprawia to wrażenie większej widoczności. Obraz jest jak by łatwiejszy. Jako okular typu szukacz wygrywa 30mm.

Jak macie jakieś pytania czy wskazówki co jeszcze sprawdzić to piszcie, mam rozstawiony sprzęt 

Link to comment
Share on other sites

Skieruj w dzień na krajobraz lub dalekie zabudowania i zrób zdjęcia smartfonem przystawionym do każdego z okularów. Całego pola nie ogarnie, to wiadome, ale będzie można bardzo dokładnie porównać powiększenia, czyli długości ogniskowych w środku pola. A to już będzie faktycznie "coś ponad dane producenta" :-)

Link to comment
Share on other sites

Z tych trzech okularów posiadam tylko ES 30mm 82*. Używam go z SW 120ED f/7.5 oraz AT 72ED f/6. Okular w nich daje odpowiednio 4mm i 5mm źrenicy wyjściowej. Bardzo fajny okular do szerokich pól. Jest o wiele lepszy niż SWAN 33mm 72*. Jest ciut mniej ostry niż BCP 32mm 50*. Jednak to szerokie pole widzenia jest wspaniałe. Chociaż 82* to max. 100* to by było dla mnie za wiele. Tylko ta waga! :sleepy: No i rozmiar! Na wyjazdy rodzinne zawsze ze mną jeździ lornetka 15x70 lub mały EDek. Jednak ten okular jest za duży i za ciężki, aby załapał się na takie wyjazdy... 

Edited by pmochocki
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dziś testowałem w newtonie 8" na dobsonie, rany jaka wygoda! Wygrywa 20mm100',obraz najbardziej magiczny. 25mm100' trochę dziwniej, bardziej jak podróż kosmiczna niż obserwacja... Do m42 za szeroko już. Pole widocznie większe niż w 20mm,ale bez przesady. Za to ta plastyka dwudziestki... 

30mm82' obraz taki jakiś.... Sztuczny, zimny, trochę jak w szukaczu i do tego go zostawię Romantyk z niego żaden. 

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, Łukasz Wieczorek napisał:

 Wygrywa 20mm100',obraz najbardziej magiczny. 

Jednak 20ka! Może wybierasz się na zlot z tymi okularami? Chetnie bym sam rzucił okiem zanim zainwestuje w ten sprzet. 

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, bacHor napisał:

Jednak 20ka! Może wybierasz się na zlot z tymi okularami? Chetnie bym sam rzucił okiem zanim zainwestuje w ten sprzet. 

Tu nie ma co rzucać okiem tylko kupić póki są dostępne ,więcej testów tych okularów są na www.astronoce.pl  ,plusem tych ES 100 jest ich  duża rozpiętość ogniskowych od 25mm do 5mm.Przy okularach 9mm i 5,5mm można stosować filtry 1,25 z odpowiednią redukcją 2-1,25":icecream:

Edited by fornax
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.