Skocz do zawartości

Wielkie halo i deformacja gwiazdy


Rekomendowane odpowiedzi

Po raz pierwszy w mojej krótkiej przygodzie z astrofoto pojawił mi się taki problem. Wokół najjaśniejszej gwiazdy w kadrze zarejestrowało się wielkie halo, a sama gwiazda została zdeformowana. Podejrzewam rosę na jednej z powierzchni, ale "na sucho" trudno jest zdiagnozować, czy rosa powstaje na filtrze, osłonie matrycy, czy np. na soczewce flattenera. Czołowa soczewka jest czysta. Mam dwie grzałki na odrośniku. Będę wdzięczny za sugestie od osób, które miały podobny problem. Stack kilku klatek Ha 600 i 900 sekund bez kalibracji. ASI1600MM Pro + ZWO EFW + ESPRIT100ED.

 

image.png.7d1b1a4dd2cd10bab5f8d2c01a6d94a7.png  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deformacja to wada techniczna sensora ASI1600. Tak po prostu jest. Sensor jest przykryty szkiełkiem, które nie ma warstw antyodblaskowych. Tak to zrobił Panasonic. W efekcie odbicia wewnętrzne pomiędzy szybką sensora (nie kamery, mówimy tylko o czipie) powodują refleksy na mikrosoczewkach. Widać strukturę matrycy. 

 

Rozwiązanie - unikać jasnych gwiazd, optymalizować odległości jakichkolwiek filtrów i innych dodatków w torze optycznym, duże gwiazdy naświetlać osobno i łączyć z resztą. 

 

 

Halo wygląda klasycznie jak filtr ustawiony za daleko od matrycy. 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Deformacja to wada techniczna sensora ASI1600. Tak po prostu jest. Sensor jest przykryty szkiełkiem, które nie ma warstw antyodblaskowych. Tak to zrobił Panasonic. W efekcie odbicia wewnętrzne pomiędzy szybką sensora (nie kamery, mówimy tylko o czipie) powodują refleksy na mikrosoczewkach. Widać strukturę matrycy. 

 

Rozwiązanie - unikać jasnych gwiazd, optymalizować odległości jakichkolwiek filtrów i innych dodatków w torze optycznym, duże gwiazdy naświetlać osobno i łączyć z resztą. 

 

 

Halo wygląda klasycznie jak filtr ustawiony za daleko od matrycy. 

Tak jak napisali przedmówcy - temat znany. Ja po JEDNEJ klatce VdB 7 z jasna gwiazdą w kadrze cisnąłem kamerą w krzaki. Miałem piękne odbicie struktury matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Robson_g napisał:

Wy piszecie o deformacji, a co z halo? 

Światłosiła * rozmiar halo w pixelach * rozmiar pixela [um] / 2000  da odległość od siebie w mm powierzchni, jakie brały udział przy odbiciu. Spory rozmiar to prawdopodobne jest, że  sensor - szybka sensora albo szybka sensora - filtr, ew. też odbicia z korektorem jak był użyty etc. Filtry Ha nieźle sobie radzą z halo, ale kolega @apolkowski nie podał co to za marka. Najgorzej jest przeważnie z OIII.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @rambro za wzór. Według niego powierzchnie tworzące halo są od siebie oddalone o ok. 14 mm.

Halo ma ok. 1400 pikseli średnicy. Dla porównania filtr O3 na Plejadach spowodował powstanie podwójnego halo o średnicy 125 i 250 pikseli. Filtr Ha do tej pory nie dawał mi podobnego efektu nawet na klatkach 1200 sekund. Poniżej 3 klatki: L 240 sekund, B 240 sekund i Ha 900 sekund. Rozmiar widoczny jest podobny: ok. 1400 x 1200 pikseli. Halo na klatce Ha wypełnia cały widoczny wycinek. Używam filtrów ZWO 36 mm.

 

image.png.600478e62fc507da0d9a73642e2f73c5.png   

Mam świadomość istnienia efektu microlensing, ale dotąd nie był on aż tak widoczny. Będę musiał rozebrać całość, sprawdzić wszystkie powierzchnie i spróbować jeszcze raz.

 

7 godzin temu, kubaman napisał:

optymalizować odległości jakichkolwiek filtrów i innych dodatków w torze optycznym

W torze optycznym wszystko mam tak, jak zaleca ZWO. 

 

6 godzin temu, wessel napisał:

Ja po JEDNEJ klatce VdB 7 z jasna gwiazdą w kadrze cisnąłem kamerą w krzaki.

 

ASI1600 się znalazła w obu wątkach na najlepszy i najgorszy astrozakup ;-) Dla mnie ten jeden przypadek jej nie dyskwalifikuje, bo i tak daje mi dużo lepsze efekty niż DSLR.

 

Dzięki wszystkim za sugestie.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.