Skocz do zawartości

WIFI 6 w domu


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

tak informacyjnie. Zmienłem sobie router wifi na AX, czyli wg nowej nomenklatury wifi 6, dobry ze średniej pólki za kilkaset pln i zasięg oraz prędkości poprawiły się trzey razy względem AC.

Router daje jedną siec, która nadaje na dwóch zakresach i urządzenia same wybierają który sygnał jest lepszy. Na 2.4Mhz 20 metrów poza domem mam ok 30 Mb /s  i dwie kreski.

Problemy z łącznością zdalną w kopule uznaję za zamknięte.

Polecam wszystkim.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • kubaman zmienił(a) tytuł na WIFI 6 w domu
Godzinę temu, Flaytec1 napisał:

Tylko wyłaczaj na noc, WIFI ogolnie nie jest zdrową rzeczą a im mocniejsze tym gorzej , mniej fal w domu tym lepiej.Ja mam wszystko podpiete kablami a router schowany głeboko i odpięnte anteny.


To forum o zacięciu naukowym, więc wystarczy, że wrzucę spektrum promieniowania elektromagnetycznego, żeby @kubamannie musiał bać się swojego routera Wifi. A w kwestii energii, to router emituje jej tak mało, że nie da się żadnymi współczesnymi metodami zarejestrować wzrostu temperatury spowodowanej tym promieniowaniem. Jeżeli ktoś boi się mikrofal o takich energiach, to powinien definitywnie uważać na promieniowanie w zakresie widzialnym, bo tam i częstotliwości bliższe jonizującemu i energie większe (pewnie czujesz ciepło na skórze, kiedy wystawisz się na Słońce?).

A jeśli nada będzie się bał, to przecież zawsze może kupić odpromiennik. Prawda?

https://creatos.com.pl/pl/p/Odpromiennik-Pole-oczyszczajace/44

albo fajną czapkę: https://polakpotrafi.pl/projekt/a-czapka-atronic

microwave-emr.jpg

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno miałem podobny problem. Zbyt slaby zasięg wifi propagowanego kolo teleskopu. Laptop w domu ciagle zrywal polaczenie.

 

Zamiast inwestowac w nowy router kupilem ziemna skrętkę 25m i na jej koncu, tuz nad moim oknem wystawilem malego ap.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aa.jpg.54b783c99dca5e62f1a9cd1e40e01dac.jpg

Radiowe zło czycha na Ciebie @kubaman 5G czy WIFI6, jeden pies. Strzeż sie!

 

@Flaytec1 może doprecyzujmy - mikrofale są dopóty bezpieczne, dopóki zamiast anteny w routerze nie masz magnetronu. Użycie magnetronu istotnie poprawiłoby zasięg, ale może ugotować kwiatek obok i usmażyć ci jajka.

Urządzenia WiFi nadają z mocami rzędu 10-500mW antenami dookólnymi - moc całkuje się po torusie, to nie są anteny kierunkowe. Trzeba by duuużo takich routerów, żeby cokolwiek podgrzać z odległości 1m o 1K. Osoby z rozrusznikami itp. urządzeniami to osobna kwestia.
Jeśli ktoś się boi wifi, to można po prostu je wyłączyć na routerze, ewentualnie umieścić w metalowym uziemionym garnku. Szafa nie jest wielką przeszkodą dla fal w paśmie 2.4GHz, a może stanowić niezłą podpałkę :D Potencjał do jonizacji zaczyna się dopiero na paśmie widzialnym. Wifi to nie te energie.

 

Wracając do wątku - jeśli ktoś ma problem z transferami lub zasięgiem na słabo zaludnionym terenie, to użycie anteny kierunkowej, zewnętrznej lub repeatera zrobionego na openwrt i relayd poprawi istotnie sytuację. Wystarczy tani router z 2-3 antenami.
Na duże zakłócenia od sąsiadów w bloku pozostają wyłącznie repeatery rozstawione po mieszkaniu, moce nie muszą być duże, albo przejście na 5GHz, które z kolei mocno już jest tłumione przez ściany. Anteny ustawione pionowo, no chyba że sąsiedzi na sąsiednich piętrach też mają się łączyć. Ja np. na 40m^2 mam bardzo duże zakłócenia, więc jeden router i dwa repeatery załatwiają sprawę - zrobione na tl-wr902ac, rozgłaszanie wifi na 2.4, łączność z routerem na 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Router kupiłem z innego powodu. Mając dwójkę dzieci i żonę w domu mam problemy z połączeniami typu wifi calling lub teams/meet itd i regularnie miałem problemy z płynnym odtwarzaniem na telewizorze YT. Zasięg to jedno i ten dokuczał mi np. w kopule, ale najważniejsze, że mój stary (mający kilka lat) router nie miał technologii mu mimo i to był największy problem. Co do zasięgu to w dotychczasowej konfiguracji miałem router i trzy inne routery ustawione w konfiguracji repeatera/ap. Teraz mam router i jeden repeater w kopule 15 metrów od domu, choć na wyrost, bo jest raczej niepotrzebny, posłuży raczej do obsługi ogrodu.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę off topic, ale może komuś się przyda. Kupiłem "przedłużacz" USB po skrętce UNITEK Y-2516. Początkowo były z nim problemy, ale serwis producenta zasugerował użycie dłuższego kabla (próbowałem na 5 metrowym). Z kablem 40 metrów działa dobrze (transfer z dysku usb jest na poziomie ok. 40MB/s). Dzięki temu będę mógł używać Sharpcapa i Niny z domu bez konieczności stawiania komputera koło setupu (30 metrów) i używania zdalnych pulpitów. Sprawdzałem z Ekos i ASCOM i spokojnie łączyłem się z montażem, dwiema kamerami i fokuserem.

Do Kstars dalej zostanie Rpi z Astroberry jako serwer Ekos.

 

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ, jak słusznie zauważył Adam , jest to forum o podłożu naukowym to mam superofertę! Opaska miedziana na kostkę, uodparnia na wszystko włącznie z teściową! Naukowo testowana!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.