Skocz do zawartości

Zlot w Bieszczadach - pierwsza relacja


Rekomendowane odpowiedzi

W środę 6 kwietnia wyjechałem około godziny 11 z Wrocławia. W Bieszczady dotarłem po 18. Jeszcze przed zjazdem do Roztok przeraziła mnie ilość śniego, jaki jeszcze leży w górach. Po pokonaniu ostatniego 6-kilometrowego odcinka do Roztok, okazało się, że jestem pierwszym uczestnikiem zlotu. Na miejscu powitał mnie gospodarz ze swoim towarzyszem – groźnie wygladającym Bernardynem, który okazał się całkiem miłym psiakiem. Po zakwaterowaniu się i rozmowie z gospodarzem, uciąłem sobie krótką drzemkę, z której wyrwały mnie głosy osób na korytarzu. Okazało się, że przybył też Darek Bobak z Zakopanego. Oczekując na pozostałych, oglądaliśmy zdjęcia i lornetką oglądaliśmy niebo. Przed 23 dotarł Adamo, a potem Piotr z Dawidem wraz z wielkim 60-cm teleskopem. W czwórkę udało się nam rozładować Busa i teleskop, który w środku nocy mimo trudności, złożyliśmy. Pierwsze światło należało do Piotra – spojrzeliśmy na Jowisza, ale seeing nie był dobry, więc obraz nas nie powalił. Po dołączeniu prądu, Piotr włączył wentylator (ASCT) i jakość obrazu się poprawiła. Teleskopem 60cm oglądaliśmy kilka obiektów, z których najwspanialej prezentowała się M13 – chyba lepiej niż na zdjęciach. Gromada rozdzieliła się na setki pojedynczych gwiazdek aż do samego centrum. Ja obserwowałem do 3, a chłopaki aż do 6 rano.

Kolejnego wieczora znowu została wystawiona 60-ka, która została już skolimowana. Tym razem Jowisz prezentował się znacznie lepiej, mimo że warunki do obserwacji były słabe. Obok Jowisza, z jednej strony ustawiły się ładnie wszystkie cztery księżyce galileuszowe. Poza tym w TMB 152mm Ryśka oglądaliśmy Saturna przy powiększeniach od 90 do 280x, a także Triplet we Lwie (M65, M66 i NGC 3628). Spojrzałem jeszcze na kometę Macholza w lornetce Zeiss 10x50. Jest już słabo widoczna, jasność około 8 wielkości. Potem warunki do obserwacji się zepsuły i sprzęt został pochowany.

Naprawdę ładne niebo ukazało się następnego dnia – 8 kwietnia. Wokół budynku ustawiona została imponująca ilość sprzętu. Jeszcze na jasnym niebie oglądaliśmy Saturna. Ja najpierw spojrzałem w Oriona 80 ED – przy powiększeniu 85x ładnie widoczna planeta i pierścień z przerwą Cassiniego. Aberracja widoczna w znikomym stopniu. Potem rzuciłem okiem na Saturna w TMB. Jednak wszystko przyćmił obraz planety w Przemkowym TEC-u 140 – przy powiększeniu 300x ostry obraz planety ze wszystkimi szczegółami. Na koniec Saturn w LX Mirka – bardzo ładny obraz przy powiększeniu 90x. Obok księżyce – Tytan, Thetys, Dione i Rhea. Dalej oglądałem obiekty właśnie w Mirkowym Meade. Poprosiłem Mirka, żeby przy pomocy go-to ustawiał kolejne emki. Zaczął od M97 (Sowa), potem M64, M88, M89, M91, M98, M104, piękna M51, M, 65, M63, długa wrzecionowata NGC 4665 oraz M 87 i M59, a także świetna M3. Ja przy okazji lornetką widziałem M41, M46, M47, M44, M45, M 35, M 36, M37, M38 oraz M 48 i M50, a potem jeszcze M 13, M 67 i M92. Następnie zrobiliśmy przerwę w obserwacjach, a potem niebo zachmurzyło się.

Dzięki Adamo i jego asystentek organizacja zlotu była bez zarzutu – odbyły się wykłady tematyczne, a wczoraj mimo problemów z rozpaleniem ogniska, uczestnicy zostali poczęstowani kiełbaską z grilla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiałem się, że mieliście gorszą pogodę. Ja siedząc na balkonie w Jarosławiu - 100 km na północ od Roztok - od czwartku do soboty miałem bardzo marne warunki. Albo całkowite zachmurzenie, albo niebo zasnute pierzastymi chmurami, a nawet jak było mniej chmur, to słaba była przejrzystość (ok. 4,5 mag.). Tydzień wcześniej było o wiele lepiej (przejrzystość w granicach 5,0-5,5 mag), a i tak do bardzo dobrych warunków brakowało jeszcze 0,5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Chciałem podziękować Wszystkim za zorganizowanie wspaniałej Imprezy!

:Salut::Salut::Salut::Salut:

Czytając przed wyjazdem Wasze oczekiwania dotyczące Zlotu dziwiło mnie dlaczego aż taką rolę przywiązujecie do części „towarzyskiej” imprezy. Przecież na Zlot w Bieszczady jedzie się oglądać niebo a nie gadać. Był to pierwszy w moim życiu kontakt z tak dużą liczba Astromaniaków. Dopiero będąc na miejscu zrozumiałem jak dużą frajdą jest rozmowa z kimś, kogo zna się tylko z czasem nic nie mówiącego o :szczerbaty: Avatarka. Miało to w sobie bardzo dużą dawkę pozytywnych emocji. Idę korytarzem, widzę czyjąś :D, (czasem szczuplesza lub okrąglejsza niz na Avatarze:)) kogo posty dobrze kojarzę, chwilę później z nim rozmawiam i bardzo miłe wrażenie: O! Jaki fajny człowiek!

Rzadko kiedy w tak krótkim czasie można poznać tyle miłych i ciekawych osób!!!

 

Siadając teraz przed AF zupełnie inaczej będę patrzył na Wszystkich, których miałem okazję poznać na Zlocie. Jest to naprawdę bardzo sympatyczne doświadczenie. Podkreślam „sympatyczne” żeby nie być podobnym w tym co napisałem do poety z „Rejsu”:)

 

Jadąc z Krakowa obawiałem się, że nie zobaczymy przez chmury nawet Syriusza. Okazało się, o czym pisał Oskar, że niebo podczas zlotu było dla wszystkich znaczniej łaskawsze niż prognozy ICM:)

Dla mnie, osoby początkującej, o niewielkiej praktycznej wiedzy obserwacyjnej wyjazd ten był pełen astrowrażeń. Dzięki ludziom, którzy bez problemów w kilkanaście sekund ustawiają M-ki zobaczyłem tyle DS-ów ile przez całe życie nie widziałem.

 

 

Jeszcze raz chciałem pogratulować bardzo ciekawie poprowadzonych wykładów!

 

Nie mogłem uwierzyć w zalegającą w tamtej okolicy ilość śniegu! Gdy pokazywałem mojej rodzinie zdjęcia podejrzewano mnie o skrzętnie dotychczas ukrywany wyjazd w Alpy:)

Naprawdę niesamowite.

 

Szkoda, że nie wszyscy Forumowicze mogli przyjechać na Zlot. Mam nadzieję, że uda się to następnym razem!

Pozdrawiam serdecznie, już z zupełnie innej perspektywy:)

Tiamat

 

PS Niespotykane zagęszczenie canonów 300d powodowało, że niektórzy uciekając przed wszędobylskimi paparazzi musieli uciekać się do orginalnych sposobów zachowania swojej anonimowości:)

wszyscy.jpg

IMG_4152mini.jpg

IMG_4160mini.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie Dzięki wszystkim za udany zlo - było naprawdę super piekne okolice i wspaniała atmosfera - mam nadzięje że spotkamy się wkrótce - Pozdrowienia dla Wszytkich i jeszce raz Dzieki Wielkie ( Tiamat Dużżżżżżżżżeeee DZięki za transport )

 

PS. Był znami również jeden z Rycerzy Jedi wraz ze swym świetlnym mieczem (majstersztyk)

6.2.jpg

6.3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki dla organizatorów za zorganizowanie zlotu :Salut:

Było po prostu super :D

Jedynym mankamentem było lekko nadwyrężone zawieszenie samochodu, ale to tylko szczeguły :Boink:

a tak po za tym Tarnów wrócił bezpiecznie.

astropozdrowienia dla wszystkich uczestników :D oby wiecej takich imprez

fotografowie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Taurus 6 postów wyżej to "38"? Jak się sprawował?

Tak to ten 38 cm - sprawowal sie swietnie - mialem okazje pobawic sie nieco tym teleskopem - szczegolnie slabe obiekty rodzaju N 4559 bardzo ladnie sie w nim prezentowaly. Trzeba jeszcze pamietac, ze przez wiekszosc czasu nocne niebo bylo przykryte mgielka, przez co slabiutkie obiekty w ogole nie byly widoczne. (no ale ja sie pozniej rozpisze odnosnie zlotu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, nie mogę się nadziwić, że było tak dobrze (pod względem pogody), gdy u mnie niebo było mocno zapylone i najczęściej pochmurne. Nawet zastanawiałem się nad wyjazdem w sobotę, ale zrezygnowałem.

W każdym razie czekam na dalsze relacje. Przede wszystkim interesują mnie porównania różnych instrumentów. Aha, i o czym były te wykłady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dotarłem do ośnieżonego Zakopanego. :Salut:

Dziękuję za wspaniałe chwile , bardzo ciekawe wykłady i możliwość poznania tyle wspaniałych nowych postaci z forum.... i nie tylko. :D

Właśnie zabieram się do przeglądania 1069 -u fotografi (2.5 Gb) jakie znalazły się u mnie w komputerze ( ciekawe kto tyle zrobił :ha: ).

Niedługo ,pewnie za trzy miesiące :D postaram się coś Wam pokazać po przebraniu tego materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojechałem i ja cały, choć trochę zmęczony. Zlot udany pod względem zlotowym że tak powiem :szczerbaty: Sporo sprzętu, który mogłem przetestować, łącznie z 60-tką. Ze względu na dokuczliwy wiatr który doskwierał wszystkim prawie bez przerwy, nie dało sie zaliczyć zbyt wielu obiektów przez tego kolosa. Osobiście widziałem tylko M13 (nie pamiętam jakie powiększenie) kiedy walcząc z wiatrem ujrzałem ją w okularze, to wyglądała tak, jakby ktoś tam wsunął jej zdjęcie. Ten sprzęt musi być osłonięty od wiatru, gdyż jest zbyt podatny na jego podmuchy, najlepiej stacjonarnie w jakiejś szopie z odsuwanym dachem. Szkoda że nie miałem okazji zobaczyć jakiegoś obiektu rozciągłego do kompletu i ze trafiliśmy na seeing przecietny do planet, bo optyka teleskopu (tej wielkiej szafki nocnej z lustrem) wydaje się być w porządku. Miło mi było poznać wielu których znam tylko z awatara, w tym Siergieja z synem Andrzejem z Ukrainy, którzy są bardzo sympatycznymi ludźmi i nie mieliśmy żadnych problemów z porozumiewaniem się. Siergiej biegle rozmawia po polsku. Mam nadzieję że wkrotce wypowie sie na temat zlotu, jak dotrze do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My od ok 2 godzin też w domu, trochę daleko ale było warto, dzięki Adamo za zorganizowanie tak dobrego zlotu (podziękowania również dla ekipy która Ci pomagała)

Powiemy tylko jedno szkoda, że tak szybko zleciało, buło super .

 

Pozdrawiamy Ania i Michał

 

Aha czekamy na fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to ten 38 cm - sprawowal sie swietnie - mialem okazje pobawic sie nieco tym teleskopem - szczegolnie slabe obiekty rodzaju N 4559 bardzo ladnie sie w nim prezentowaly. Trzeba jeszcze pamietac, ze przez wiekszosc czasu nocne niebo bylo przykryte mgielka, przez co slabiutkie obiekty w ogole nie byly widoczne. (no ale ja sie pozniej rozpisze odnosnie zlotu)

Miałem okazję zobaczyć przez niego Kometę 9P/Tempel 1 (na razie bardzo słaba) oraz C/2004 Q2 Machholz, która ma jasne jądro i otoczkę i wykazuje sporą żywotność. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznań dotarł do domu po 17-tej. We Wrocławiu odstawiliśmy Leona na dworzec i też już jest w domu.

Pragnę podziękować Adamo, Darkowi Bobakowi oraz Zayzikowi wraz z ich lepszymi połowami za perfekcyjne przygotowanie zlotu. Każdy uczestnik (w liczbie okoł 80-ciu) po przyjeździe akredytował się w sekretariacie otrzymując koszulkę zlotową (patrz zdjęcia), kartki żywnościowe, identyfikator i przydział pokoju. Dzięki tablicą informacyjnym chyba nikt nie miał problemu z dotarciem zarówno na miejsce zlotu jak i noclegu, a "elektrownia" przygotowana na czas zlotu zapewniała wszystkim teleskopom tyle prądu ile było trzeba.

 

Pod względem obserwacyjnym niestety nic nie udało mi się dorzucić do katalogu Mesiera bo kiedy wschodził Strzelec i Wodnik to już nie było pogody. Razem z Darkiem Bobakiem jako ostatni po 3-ciej zwijaliśmy swoje teleskopy.

 

Bardzo miło i przyjemnie było spotkać starych przyjaciół oraz poznać nowych.

 

Zlot odbywał się w dniu pogrzebu Papieża Jana Pawła II. W piątek wszyscy zasiedli przed telewizorem oglądając tę smutną uroczystość. W sobotę Ks. Wiesław Słotwiński (miłośnik astronomii, zakryciowiec) odprawił dla chętnych mszę polową, a o 21:37 Paweł Maksym czytał przy świecach fragmenty "Tryptyku Rzymskiego", a Cygnus wyrecytował wiersz Asnyka "Limba".

 

Dobrą tradycją zlotów stają się referaty (prelekcje), których wysłuchuje ogromna ilość uczestników zlotu. W tym miejscu pragnę podziękować organizatorom za możliwośc wygłoszenia takiego referatu na temat Polskiej Sieci Bolidowej (PFN).

 

Prezentuję parę zdjęć na szybko wybranych z ogromnej ilości napstrykanych (och te cyfrówki). Na zdjęciach można zauważyć, że na zlotcie mieliśmy wszystkie pokolenia miłośników astronomii.

P1030464.JPG

P1030471.JPG

P1030515.JPG

P1030554.JPG

P1030558.JPG

P1030526.JPG

P1030485.JPG

P1030468.JPG

P1030517.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy Wszystkim za Absoltutnie Rewelacyjną Oprawę Duchowo-Sprzętową całego Zlotu

Dziękujemy organizatorom za tak udane spotkanie- miała być paskudna pogoda - w sumie nie było aż tak źle :D

Pomimo że w drodze dojazdowej odpadł nam tłumik potem dostałem mandat

a wracając do domku złapaliśmy gumę -a jednak każda chwila zlotu była warta tej ceny - mam nadzieję że niedługo spotkamy się znowu

 

 

pozdrawiamy z Torunia :lol:

 

p.s. nie omieszkamy podać adresu serwera FTP gdzie będzie można znaleźć wszystkie nasze fotki

p.s2. może udostępniłbym ten serwer dla każdego ?? i powrzucalibyśmy wszystkie zdjęcia w jedno miejsce ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło mi było poznać wielu których znam tylko z awatara, w tym Siergieja z synem Andrzejem z Ukrainy, którzy są  bardzo sympatycznymi ludźmi i nie mieliśmy żadnych problemów z porozumiewaniem się. Siergiej biegle rozmawia po polsku. Mam nadzieję że wkrotce wypowie sie na temat zlotu, jak dotrze do domu.

 

Dzieki , Leszek.

 

Mi tez bylo milo poznac was wszystkich :helo:

To byl moj pierszy zlot , i teraz ja myslie ze nie ostatni .

Szkoda, że tak szybko zleciało, buło super .

Wielkie dzięki dla organizatorów za zorganizowanie zlotu.

Szkoda ze wyjechalem w Sobote , moze byla piekna pogoda?

 

Tutaj http://www.astronomy.ru/forum/index.php/topic,8424.0.html mozna zobaczyc krotke relacje na temat naszego zlotu ( niestety w jezyku Rosyjskim ) .

 

Do zobaczenia na nastepnym zlocie.... :D

post-1549-1113153643_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za milutki zlot :D

W szczegolnosci za mozliwosc udzialu w spotkaniach zachodnich obserwatorow, wschodnich obserwatorow, grill obserwatorow ;), spacerowiczow, piwkowiczow, sekcji promocji koszulek, sekcji przesluchan pogranicznikow, organizacji promocji smalcu i innych rownie uroczych klanach :D

:Beer: dla organizatorow i prelegentow. Swietna robota! :banan:

 

Pare zminiaturyzowanych zdjatek:

 

5.jpg

6.jpg

4.jpg

7.jpg

9.jpg

10.jpg

8.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowane przez xterm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.