Skocz do zawartości

IRIX 150 2.8 Macro - astrofoto?


FilipOgorzelski

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,

 

miał ktoś przyjemność wypróbować to szkło pod kątem astrofoto? Popularnego Samyanga 135 2.0 zastosować nie mogę - Nikon Z6 z adapterem FTZ się z nim nie dogaduje, problem ciężki do rozwiązania bez niszczenia obiektywu.

Coma w testach IRIX wygląda nieźle, winietowanie na FF do przełknięcia. CA pomijalne.
Ostrość na 2.8 nie jest wybitna, ale dla FF 24 Mpix będzie raczej w porządku.
Cena szkła jest super - poniżej 2k. Traktuję je jako alternatywę do Sigmy ART 135, która jest ponad 2x droższa (aczkolwiek też 2x jaśniejsza :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, FilipOgorzelski napisał:

Traktuję je jako alternatywę do Sigmy ART 135

Pomyśl jeszcze o starszych wersjach Sigmy

Sigma 150 mm f/2.8 APO EX DG OS HSM Macro  i  Sigma 180 mm f/2.8 APO EX DG OS HSM Macro. Niektóre parametry mają lepsze niż Irix. Cenowo też atrakcyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek_B napisał:

Pomyśl jeszcze o starszych wersjach Sigmy

Sigma 150 mm f/2.8 APO EX DG OS HSM Macro  i  Sigma 180 mm f/2.8 APO EX DG OS HSM Macro. Niektóre parametry mają lepsze niż Irix. Cenowo też atrakcyjnie.


Istnieje ryzyko, że starsze Sigmy będą źle działać z Nikonem Z6. Obiektywy Irix działają wzorowo (mam 15mm 2.4)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, FilipOgorzelski napisał:

miał ktoś przyjemność wypróbować to szkło pod kątem astrofoto? Popularnego Samyanga 135 2.0 zastosować nie mogę - Nikon Z6 z adapterem FTZ się z nim nie dogaduje, problem ciężki do rozwiązania bez niszczenia obiektywu.

2 godziny temu, FilipOgorzelski napisał:

 

Nic podobnego. Ja stosuję Nikona Z6 z adapterem FTZ oraz Samyangiem 135mm i nie ma najmniejszego problemu. 

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, pablo12311 napisał:

Nic podobnego. Ja stosuję Nikona Z6 z adapterem FTZ oraz Samyangiem 135mm i nie ma najmniejszego problemu. 

Hmm
Miałem Samyanga z ,,czipem" i wariował zmieniając przysłonę 2-9-11 i tak w kółko.
Podobno z Samyangiem jest loteria - jedna sztuka działa dobrze, a druga nie. Nie ma na to rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, FilipOgorzelski napisał:

Hmm
Miałem Samyanga z ,,czipem" i wariował zmieniając przysłonę 2-9-11 i tak w kółko.
Podobno z Samyangiem jest loteria - jedna sztuka działa dobrze, a druga nie. Nie ma na to rozwiązania.

Pierwszy raz o tym słyszę. Wygląda, że miałem farta i mój działa dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sytuacja z tym Samyangiem. Ciężko mi uwierzyć, co Nikon by musiał skopać w korpusie, żeby były takie problemy. Używałem różnych modeli z wyższej półki (ale nie Z6) i obsługują totalnie wszystko, od obiektywów z pełną elektroniką przez "częściowe", przez manualne, aż po brak czegokolwiek. Niektóre modele aparatów z niższych półek nie obsługują pewnych typów obiektywów lub części ich funkcji. A Symanga 135 widziałem jak współgra z puszkami od serii 3000 do serii 800.

Jeśli Samyang jest na gwarancji to go odeślij do naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MateuszW napisał:

Dziwna sytuacja z tym Samyangiem. Ciężko mi uwierzyć, co Nikon by musiał skopać w korpusie, żeby były takie problemy. Używałem różnych modeli z wyższej półki (ale nie Z6) i obsługują totalnie wszystko, od obiektywów z pełną elektroniką przez "częściowe", przez manualne, aż po brak czegokolwiek. Niektóre modele aparatów z niższych półek nie obsługują pewnych typów obiektywów lub części ich funkcji. A Symanga 135 widziałem jak współgra z puszkami od serii 3000 do serii 800.

Jeśli Samyang jest na gwarancji to go odeślij do naprawy.

Samyang nie mój. Ten konkretny obiektyw działa dobrze z Nikonem D810a i D850.
Nikon Z6 i adapter FTZ ma dobre wsparcie i działa z każdym obiektywem Nikona. Raz jest AF a raz nie ma, ale zawsze działa.
Szkła third party nie zawsze działają z powodu oprogramowania - niektóre Sigmy i Tamrony wymagały aktualizacji. Samyanga nie zaktualizujesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.