Skocz do zawartości

Nowe jasne tanie APO 4 cale


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

SD w nazwie Burgessa

może więc oznaczać zupełnie coś innego niż szkiełko SD Pentaxa.

 

Z pewnością, jednak 101mm APO i do tego:

 

• CNC Machined Rings

• Rotating/Removable 2” Crayford Focuser

• 2” Dielectric Diagonal

 

za $800 to dziwne nawet jak na ceny w USA - mniej niż inne OTA 100ED z Chin

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kontynuując wątek zakładów: mogę spokojnie założyć sie o kwotę odpowiadającą różnicy pomiędzy ceną semi-apo a apo w tym rozmiarze że nikt rozsądny nie przyzna że ten sprzęt to jest prawdziwe APO po dokładnym przyjrzeniu się (Burgess 101 f5.5 za 800$).

 

Pewnie kiedyś ktoś bardzo genialny wymyśli sposób na produkowanie tak tanich apochromatów ale to chyba jeszcze nie teraz. Jeśli to już teraz - to stracę w zakładzie ale kupię tańsze Apo !!! :D

 

A wracając do ciekawego wątku 120 ED made in People Republic of China to: f/8.3 brzmi interesująco - niezbyt ciemny a jeszcze jest szansa na apochromatyczność :helo:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróccie, że te teleskopy wypełniają lukę pomiędzy tanimi achromatami i sprzętem wysokiej klasy. Do tej pory tam nic nie było i myślę, że należy je traktować jako oddzielną grupę. Nigdy nie dorównają prawdziwym APO ale z drugiej strony kładą na łoptaki to to bez walki zwykłe achromaty. Jeśli kogoś nie stać na Taka i jest w stanie zaakceptować pewne wady to jest idealne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

na stronie Sky-watchera uk , podają za ota 120 ED cenę 1450 funtów to 1.8 raza więcej niż za 100 ED, co prawda byli tacy co zapowiadali że tak będzie ale mimo wszystko liczyłem że będzie taniej. Pozostaje poczekać na jakieś realne testy, bo niby wyraźnie taniej niż uznane APO w podobnym rozmiarze ale jeszcze nie wiadomo czy warto

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stronie Sky-watchera uk , podają za ota 120 ED cenę  1450 funtów to 1.8 raza więcej niż za 100 ED, co prawda byli tacy co zapowiadali że tak będzie ale mimo wszystko liczyłem że będzie taniej. Pozostaje poczekać na jakieś realne testy, bo niby wyraźnie taniej niż uznane APO w podobnym rozmiarze ale jeszcze nie wiadomo czy warto

 

pozdrawiam

 

Za te pieniądze spokojnie kupisz APO FL ~100mm - dla mnie wybór byłby prosty. Patrzyłem przez ED 80mm w Bieszczadach i obraz był ładny, ale jednak do FL mu daleko (mam nadzieję, że właściciel mnie nie zeklnie za te twierdzenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta cena w funtach to tylko punkt odniesienia, nie jestem Abramowicz żeby na zakupy do Londynu jeździć - za drogo <_< . 1.8 razy 100ED to wychodzi 1800 USD w Stanach (+pare miesięcy oczekiwania na następną okazję do przerzutu).

 

Tak 102 to tylko 600 USD więcej ale aż 18 mm mniej. Docelowo to ma być planetarny wymiatacz bo 80 już mam i myslę o jakiejś dużej stacjonarnej aperturze, alternatywa to chyba Tak FS-128 (fluoryt za 4400 USD) albo TEC-140 na FPL-53 w podobnej cenie tyle że triplet .

Jeśli ten 120 ED będzie tak blisko tych uznanych Apo jak Celestron-80 ED jest blisko mojego 80mm fluorytowego superapochromata to myślę że warto spróbować.

 

"Patrzyłem przez ED 80mm w Bieszczadach i obraz był ładny, ale jednak do FL mu daleko" - Oskar porównujesz tego 80ED do swojego Tak 102 prawda? myślę że te 22mm średnicy więcej mogą w znacznym stopniu odpowiadać za tą różnicę, bo korekcja koloru w tych ED na FPL-53 jest naprawdę super.

 

Myślę sobie że jak nikt nie będzie kupować tego chińskiego badziewia to cena Taków nigdy nie spadnie, jak będą pierwsze pozytywne testy tego 120 ED to może się poświęcę dla dobra ogółu :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to mogę potwierdzić, jest minimalna różnica w kontraście i bardzo minimalna różnica w aberracji chromatycznej pomiędzy tripletem fluorytowym i dubletem ED o czym była mowa w wątku 80ED. Jak dla mnie były to różnice, które trzeba było chcieć zobaczyć i mocno wypatrywać, skoro więc mówimy o średnicy 120 i więcej może warto jednak zaoszczedzić?.. okaże się jak będą pierwsze testy nowej rurki.

 

Swoją drogą warto chyba dokładny zrobić test Celestron 80ED vs twój Tak 102 przesłonięty do 80mm albo Orion 100 ED vs Tak 102 nie przysłonięty, bo porównywanie dubletu ED z tripletem FL ma swoje wady

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.