Skocz do zawartości

Nowy tilter od Baadera


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.baader-planetarium.com/en/blog/the-baader-ufc-tilter-adapter-part-10/

 

Wygląda na bardzo fajny wynalazek, o wiele sprytniejszy niż popularne tiltery ze śrubami od strony kamery. Tutaj można regulować przechył bez demontażu zestawu. Byłoby idealnie, gdyby nie horrendalna cena za odrobinę aluminium: 245 eurosów.

image.png.eade7c0e5905ca0f530e1802d8c905a0.png

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tilter ZWO pasował, miałem wbudowany w ASI071. Zastąpiłem standardowe robaki pokrętłami i nie musiałem ściągać kamery. Na zdjęciu nie widać, ale łącznie miałem 6 pokręteł, ale pewnie nie każdy takie śruby zmieści w zestawie, jesli np. bedzie koło filtrowe.

 

image.png.4959a0cb83e4b55496906e0b23f8a787.png 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kirien napisał:

Niekoniecznie - jezeli jest precyzyjny, regulacja latwo dostepna i co najwazniejsze - trzyma nastawy to znajdzie sie rynek nabywców. Ja przerabialem juz tilter ZWO - nigdy wiecej.

 

Miałeś ZWO wersję starszą czy nowszą? Pytam, bo właśnie rozglądam się za jakimś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł nie jest nowy. Janusz Płeszka zrobił mi taki tilter jakies 8 lat temu. Tu jest do przeskoczenia poważny problem technologiczny doboru materiałów. Duraluminium nie ma wystarczającej twardości i nie zapewnia powtarzalnosci ustawień.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gerd Neumann robi takie tiltery od wielu lat. Sam kiedyś używałem wersji M48 i szczerze polecam. Problem jest taki, ze ten tilter zabiera sporo przestrzeni w torze optycznym (około 17mm). Cena za wersje M48 tez zdecydowanie niższa jak Baadera: https://www.gerdneumann.net/english/astrofotografie-parts-astrophotography/ctu-camera-tilting-unit.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest fajna opcja:
https://www.gerdneumann.net/english/astrofotografie-parts-astrophotography/ctu-camera-tilting-unit/ctu-neigeflansch-m48-canon-eos.html

Ale też trzeba 160 euro wydać, tutaj jednak widać na co, masz (zakładam że) dobrej jakości bagnet canona + od razu zintegrowany tilter :like:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wessel napisał:

Pomysł nie jest nowy. Janusz Płeszka zrobił mi taki tilter jakies 8 lat temu. Tu jest do przeskoczenia poważny problem technologiczny doboru materiałów. Duraluminium nie ma wystarczającej twardości i nie zapewnia powtarzalnosci ustawień.

Tak  - ta wewnętrzna część (która ma dwa przeciwległe jaskółcze ogony na średnicy zewnętrznej) musiałaby być ze stali ulepszonej cieplnie.

Jak na mój gust trochę za mało materiału po średnicy tego zewnętrznego pierścienia. Jeden taki wkręcik przy „solidnym” przykręceniu generuje lekko 50-100kg siły i ten zewnętrzny aluminiowy pierścień będzie sprężynowały i zamieniał się w trójkąt graniasty.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.