Skocz do zawartości
  • 0

Jaki kolimator laserowy?


Mariusz Psut

Pytanie

Ostatnio popróbowałem kolimacji po ciemku i stwierdzam że kupię laser na taką okoliczność;)

Polecano mi tu niedrogi GSO ale może wziąłbym coś lepszego. Czy Baader mklll będzie dobry,lepszy?

Zupełnie się na tym nie znam. Polećcie coś dobrego do 400-500zł.

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Miałem najpierw ten najtańszy kolimator laserowy z Ali. Tam jest duża loteria. Dostałem rozkolinowany pomimo że miał 3  sztuki do kolimacji to nie udało mi się dobrze go skolimowac dodatkowo punkt lasera nie jest kółkiem tylko tworzył owal. Potem miałem kolimator GSO który też wymagał kolimacji ale w tym przypadku udało mi się poprawić kolimację. Minus to rozpadający się przycisk przy wymianie baterii. W jego przypadku miałem pecha bo podczas wymiany baterii tak fatalnie zablokował mi się gwint od pokrywy że nawet w imadle nie dało rady tego odkręcić. Potem kupiłem ten Baddera choć też czytałem że bywa różnie z kolimację. Trafił mi się dobry egzemplarz. Laser daje najmniejszy  punkt. Podczas obracania go w wyciągu laser jest w jednym punkcie z tym chińskim tak nie było. Długo się zastanawiałem czy to aby nie wina po stronie wyciągu. Jednak ten najtańszy kolimator bardziej zaszkodził niż pomógł. Minus badera to że tej szybki nie na pod kątem i trzeba najpierw pokręcić śrubami od kolimacji LG, a potem podejść do kolimatora i zobaczyć efekt.  Choć już nie mam GSO 10 to ten kolimator Baadera Mk lll zostawiłem sobie na przyszłość jak powrócę do jakiegoś Newtona 

Edytowane przez Smorff84
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gdybyś chciał kupić najlepszy, to trzeba szukać sprzętu Howie Glattera. Jego twórca już niestety nie żyje, ale zdaje się że ktoś kupił schede po nim.

EDIT: Już sobie przypomniałem - Starlight Instruments kupiło technologię.

https://www.astroshop.eu/m,Howie-Glatter

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, wessel napisał:

Gdybyś chciał kupić najlepszy, to trzeba szukać sprzętu Howie Glattera. Jego twórca już niestety nie żyje, ale zdaje się że ktoś kupił schede po nim.

EDIT: Już sobie przypomniałem - Starlight Instruments kupiło technologię.

https://www.astroshop.eu/m,Howie-Glatter

Ojej! Aż tak cennego to nie potrzebuję:original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, MaciejK87 napisał:

Jeżeli kolimowanie kolimatora już nie jest zniechęcające to polecam kolimator GSO. Tani, solidny i spełnia swoją funkcję. Nie widzę sensu przepłacać za sprzęt, jeżeli będzie używany do wizuala.

 

I ja tak samo uważam.

O wiele bardziej wolę nieskolimowany kolimator, który da się prosto skolimować w parę minut niż liczyć na idealną fabryczną kolimcję.

Jak mi się kiedyś coś stanie z moim GSO, na pewno kupię taki sam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Sprzedaj teleskop, to będziesz miał kasę na kolimator :D

O! I to jest dobra propozycja! Podoba mi się to Krzysztof.

Przemyślę ją wieczorem przy piwku. A po szóstym to już na pewno się zdecyduję;)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.