Skocz do zawartości

Jowisz 10.08.2021


oicam

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Margor77 napisał:

Świetny szkic. Dużo detalu. Będę musiał poczekać, kiedy Jowisz będzie wyżej, powiedzmy do polnocy, bo jakoś nie mogę dostrzec tyle szczegółów. Pozdrawiam. 

Wyżej już nie będzie  bo dzisiaj górował właśnie około 1, 30 a o północy będzie znacznie niżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, oicam napisał:

Oto mój szkic Jowisza z 10.08.2021 g. 01.30.
Warunki obserwacyjne bliskie bardzo dobrych.
Szkic robiony w pośpiechu, żeby zdążyć przed chmurami.
Czekałem na WCP ale się nie doczekałem.
Twór w strefie blisko bieguna północnego to oczywiście nie WCP. Tam było widać jakieś jaśniejsze i ciemniejsze struktury na skraju percepcji.
Sprzęt obserwacyjny to refraktor achromatyczny SW102 f/9.8
Okulary Plossl GSO 9mm i Baader Classic Ortho 6mm.

 

 

IMG_20210810_021435.jpg

Hej. Czy wydaje mi się, czy seeng był bardzo kiepski, że obraz tak falował?:D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny szkic. Widać, że Cię cieszą obserwacje i starasz się wycisnąć z posiadanego sprzętu jak najwięcej. Gratuluję szkicu, fascynacji i zaangażowania. Byle to zostało na lata.

 

Pozdrawiam Jarek

 

PS wczoraj walczyłem pod wiejskim niebem GSO12 z chmurami. Dane mi było zobaczyć Saturna i Jowisza przez dosłownie kilka sekund. Piękny widok!

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, karp_killer napisał:

Ach, teraz ogarniam. Porównałem ze swoim zdjęciem i rzeczywiście złapaliśmy te same struktury. 

Mi parę rzeczy uciekło bo jak zacząłem szkicować to nagle zwróciłem uwagę na to, że idą chmury i musiałem się spieszyć. A tam tyle detalu było widać, że trudno po ciemku było wszystko narysować. Ale z efektów jestem bardzo zadowolony. I cieszę się, że wstawiłeś swoje zdjęcie to mogę sobie porównywać. Najbardziej mnie cieszy ten właśnie twór/wir na północy. Zazwyczaj w tych regionach małe apertury mało pokazują, a tu proszę. 

Nie używałem ani razu gumki żeby cokolwiek poprawić bo jej nie miałem i to chyba utrudnia rysowanie bo jak się walnę to mam babola na szkicu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narobili smaku:getlost:.

Jowisza jeszcze nie widziałem w tym roku. Jakoś tak wyszło. 

Oglądałem za to Saturna. W Delos 6mm przy 250× był przepiękny. Majaczył mi pięciokąt na biegunie. Był jednak nie do końca ostry. Może przez tą uciekającą kolimację,o której wtedy nie wiedziałem a może jednak warunki kiepskie. Ech...

Jak nie chmury to do roboty na rano:no:.

Szkic świetny. Czekam na dalsze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, megrez23 napisał:

Świetny szkic. Widać, że Cię cieszą obserwacje i starasz się wycisnąć z posiadanego sprzętu jak najwięcej. Gratuluję szkicu, fascynacji i zaangażowania. Byle to zostało na lata.

 

Pozdrawiam Jarek

 

PS wczoraj walczyłem pod wiejskim niebem GSO12 z chmurami. Dane mi było zobaczyć Saturna i Jowisza przez dosłownie kilka sekund. Piękny widok!

Jarku dziękuję. Co tu gadać, Twój wątek ze szkicami mnie zainspirował żeby samemu zacząć rysować. I "Noc cudów" @Mariusz Psut  zrobiła też swoje. No i korespondencja z Januszem @JSCteż zrobiła swoje. Ale szkicowania dopiero się muszę nauczyć. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, oicam napisał:

@Mariusz Psutdzięki. Tej nocy obserwowałem też Saturna. Był świetny ale do ideału jeszcze daleko. Jest niżej niż Jowisz i to chyba robi tak diametralną różnicę w jakości obrazów Jowisz vs Saturn. 

W przeciwieństwie do Jowisza, Saturn miał wczoraj silnie rozbite kolory. Przynajmniej u mnie. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.