Skocz do zawartości

Uciekająca ostrość


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Paether napisał:

Przepraszam, że się wtrące ale jeszcze nie widziałem, żeby kiedykolwiek flaszka rozwiązywała problemy z gubieniem ostrości. Efekt zwykle jest odwrotny :D

Przed chwilą obejrzałem Sztos więc zacytuję " pić to trzeba umić" :)

  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Tayson napisał:

Masz sufmiarke elektroniczną? 

Ja z jej 3 pomiarów zawsze biore średnia. 

 

Jak chcesz mieć pewność braku uslizgow to polecam wyciag R&P.

Tak Tomek, mam elektroniczną. Mierzyłem w paru miejscach i to jest średnia. Chociaż różnice były malutkie.

 

O ślizganiu się nie ma mowy w tym momencie, bo wyciąg był praktycznie poziomo. 

 

Pozostanie mi sprawdzenie jak przerzucę silnik na oś bez mikrofocusera i bez mikrokroków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: czy poluzowany filtr, który wyraźnie "lata" w swojej "kołysce" w karuzeli filtrowej może zmieniać ostrość? Okazało się, że miałem dość wyraźnie poluzowane filtry i nie wiem czy upatrywać w tym zmian ostrości czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pav1007 napisał:

Pytanie: czy poluzowany filtr, który wyraźnie "lata" w swojej "kołysce" w karuzeli filtrowej może zmieniać ostrość? Okazało się, że miałem dość wyraźnie poluzowane filtry i nie wiem czy upatrywać w tym zmian ostrości czy nie

Jeśli tor optyczny nie będzie prowadził prostopadle do powierzchni filtru a 'po przekątnej' to niejako grubość filtru przez które przechodzi światło jest większa, więc na moje może skutkować zmianami ostrości...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.08.2021 o 23:05, Pav1007 napisał:

Ustawiłem ostrość i zacząłem sesję. Ostrość bardzo dobra, wszystko cacy. Myślę sobie, że podokręcanie śrubek trzymających wyciąg przy tubie i w samym wyciągu przyniosło skutki.

 

Zmierzyłem odległość na jaką jest wysunięty drawtube - 21.57mm

 

Wtem, łup... ostrość spadła - z kaltki na kaltke, nic się nie stało, nikt nie dotknął wyciągu, setup pracuje normalnie... 

Jako, że to burza mózgów... a nie przeszedł akurat mały cirrus? Ilość gwiazd nie spadła na tej klatce?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dziki napisał:

a nie przeszedł akurat mały cirrus? Ilość gwiazd nie spadła na tej klatce?

Spadła ilość gwiazd przez spadek ostrości. Cirrusa niestety nie było. Za chwilę zrobiłem korektę ostrości i drawtube był bliżej o 0,3mm czyli coś definitywnie było nie tak.

 

Jako dodatkową informację powiem, że staram się oglądać spajki na gwiazdach - jeśli ostrość spada a spajk jest nadal ostry to faktycznie może być coś a'la cirrus. Jeśli jednak on się rozdwaja to definitywnie jest coś z ostrością... a niestety w tym wypadku się rozdwajał.

W dniu 15.08.2021 o 19:18, sidiouss napisał:

Jeśli tor optyczny nie będzie prowadził prostopadle do powierzchni filtru a 'po przekątnej' to niejako grubość filtru przez które przechodzi światło jest większa, więc na moje może skutkować zmianami ostrości...

To jest jeszcze jedna rzecz, którą poprawiłem - docisnąłem poluzowane filtry... nie wiem czy to mogło aż tak wpłynąć na ostrość, ale... i tak muszą być przykręcone :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr musilaby sie ukladac pod skosem i na plasko. wtedy bedzie to widac, ale obstawiam, ze luz musilaby miec min 0,5mm.

z drugiej strony byloby to widac pomiedzy klatkamia jako rozwalona ostrosc w kierunku ktoregos brzegu.

 

trzeba sie zastanowic, co moze spowodowac, ze drawtube SAMA sie wsunie?

jak byl ustawiony wyciag podczas tej sesji? w sensie, ze latwiej mu sie wsunąć, czy wysunąć pod wpływem grawitacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tayson napisał:

filtr musilaby sie ukladac pod skosem i na plasko. wtedy bedzie to widac, ale obstawiam, ze luz musilaby miec min 0,5mm.

z drugiej strony byloby to widac pomiedzy klatkamia jako rozwalona ostrosc w kierunku ktoregos brzegu.

Były dość mocno odkręcone... sądzę, że spokojnie 0,5mm było w niektórych.

 

12 minut temu, Tayson napisał:

trzeba sie zastanowic, co moze spowodowac, ze drawtube SAMA sie wsunie?

jak byl ustawiony wyciag podczas tej sesji? w sensie, ze latwiej mu sie wsunąć, czy wysunąć pod wpływem grawitacji?

No właśnie - drawtube się nie wsunął ani nie wysunął... bo wyciąg był poziomo (deklinacja -20*). Zmienił swoje położenie dopiero po refocusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.