Skocz do zawartości

Uciekająca ostrość


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Tayson napisał:

Jesli masz pod SGp podpiety jakis termometr sprawdz korelacje polozenia focusera z temp.

Mam, oczywiście, że mam. 

Sprawdzę

 

9 minut temu, ZbyT napisał:

to sprzęgło może zgromadzić jakieś naprężenia wewnętrzne i powoli przesuwać drawtube w jakimś czasie. Po zmianie pozycji w "drugą stronę" następuje ponowne odprężenie sprzęgła. Warunkiem jest odpowiednio duży opór przesuwu

Opór przesuwu mam spory. Kurcze zupełnie o tym nie myślałem. Poluzuję lekko docisk osi do drawtube, zobaczę czy to pomoże. Jest to też skorelowane z długością wysuwu drawtube o którym wspominał @count.neverest

Pomierzę to. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki problem gdy używałem sprzęgła elastycznego od DreamFocusera. Teraz też mam focuser od Jolo i tam sprzęgło jest wydrukowane i raczej nie jest elastyczne, a na pewno nie tak jak te spiralne które zbierało mi naprężenia i rzucało wyciągiem.

Problem zniknął na zestawie od Jolo, bo nie widzę żeby to sprzęgło pracowało.

Z tym że mam wyciąg R&P, a nie Crayforda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Renioo napisał:

Mam jedno takie zapasowe jak coś, tylko bez śrubek. Mogę oddać.

Dzięki, już sobie drukuję :-)

 

53 minuty temu, isset napisał:

A czasu niewiele zostało do wieczora, ma być clear w Warszawie

ano ma być :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update

 

Wydrukowałem sobie sztywne sprzęgło ale niestety problem występuje nadal. Nie miałem za bardzo jak pomierzyć ale zostawiłem po utracie ostrości. Gdy ostrość uciekła to lekko się poprawiła po kilku klatkach ale nie był to powrót do "wyjściowej".

Więc to nie są naprężenia na sprzęgle... szkoda, bo pomysł wydał się bardzo logiczny.

 

Mam do zrobienia jeszcze dwie rzeczy:

1. Pomierzyć odległości wysuwu drawtube w ostrości i potem jak jest jej brak

2. Przełożyć silnik na ośkę, bo na chwilę obecną jest wpięty do mikrofocusera - czy to da jakiś efekt, nie wiem - ale chcę wykluczyć wszystkie ewentualności

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pav1007 jak podpięte jest zasilanie focusera, jakie to zasilanie i czy jest ono współdzielone z innymi elementami setupu?

 

Zakładając chwilową "niewydajność" zasilacza spowodowaną obciążeniem przez inny element setupu, prąd podtrzymujący drawtube może być niższy a to by mogło powodować luzowanie ośki silnika i wsuwanie/wysuwanie drawtube.

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sidiouss napisał:

Hm, masz drugiego astrolinka do podmiany? Może któryś z chłopaków pożyczy?

A jaki miałby być tego cel? Ostrość ustawia dobrze... kwestia jej "ucieczki".

To samo było jak miałem astrohuba 3.0 i zupełnie inny silnik. 

 

Wydaje mi się, że ten układ (astrolink + silnik) nie jest winowajcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jak to wygląda (skala identyczna na wszystkich screenach):

1. Pierwszy focus - godzina 21.15. 

20210812212334_AFRun_3.jpg

 

2. Nie miałem jak sprawdzić ostrości przez 1,5h. Gdy już sprawdziłem dwie klatki były ok, reszta już traciła ostrość. Ostrość odjechała o jakiś 1-1,2 HFR i utrzymywała się w tej wartości. Włączyłem focusowanie

Przesunięcie o ponad 200 kroków co z długością 1 kroku daje 0,1mm różnicy

20210812212334_AFRun_4.jpg

 

3. Sesja sobie leciała z dobrą ostrością (od 22.30 do 23:40) , zmieniłem obiekt i stwierdziłem, że zrobię refocus żeby zobaczyć czy coś się zmienia. Praktycznie nic się nie zmiło. Różnica to jakieś 20 kroków. Ostrość dalszych zdjęć się nie zmieniła.

20210812212334_AFRun_5.jpg

 

4. Do końca sesji (2.30) ostrość była na jednym poziomie - nic się nie zieniło.

 

 

Szukając w pamięci zaczynam sobie to układać. Faktycznie te rozjazdy zdarzają się na początku sesji, czy zdarzyło się później - nie pamiętam, ale zaczynam w to wątpić. Mam więc kolejną stałą: rozjazd zdarza się na początku sesji. 

Temperatura spadała cały czas w jednym tempie więc kategorycznie wykluczam jej wpływ. 

Zastanawia mnie tylko to, dlaczego ostrość czasami "wraca" na miejsce startu.

 

Co mi przychodzi do głowy (przyczyny):

1. Naprężenia w mikrofocuserze

2. Coś delikatnie opada po ruchu tuby (z pozycji zaparkowanej do pozycji na obiekt) - robi to delikatnie, o jakąś malutką odległość i zatrzymuje się. Lustro wtórne? Jest wymienione na większe, może jest za ciężkie dla pająka i delikatnie opada.

3. Drawtube delikatnie ugina się w wyciągu

 

co sądzicie o tych punktach?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Pav1007 napisał:

Zastanawia mnie tylko to, dlaczego ostrość czasami "wraca" na miejsce startu.

Może spowodowane jest to różną rozszerzalnością cieplną dla materiałów w twojej tubie. Jeden schładza się szybciej powoduje to rozjazd ostrości, drugi schładza się wolniej i dojeżdża do pierwszego materiału pod względem rozszerzalności cieplnej, wracając do punktu początkowego.

Edytowane przez pablo12311
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, pablo12311 napisał:

Może spowodowane jest to różną rozszerzalnością cieplną dla materiałów w twojej tubie. Jeden schładza się szybciej powoduje to rozjazd ostrości, drugi schładza się wolniej i dojeżdża do pierwszego materiału z rozszerzalnością cieplną, wracając do punktu początkowego.

Dzięki za uwagę - jednak wykluczam wpływ temperatury (jak napisałem wyżej) bo rzeczona spadała jednostajnie przez całą sesję a nie tylko na początku. Gdyby to była jej wina to przez całą sesję byłyby zmiany, a nie tylko na początku. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jest problem z prądami? Tak tylko gdybam, np na początku sesji temperatura jest wyższa, kamera pobiera więcej prądu to brakuje go w focuserze, więc "popuszcza". Potem zmieniasz obiekt, silniki montażu pobierają więcej i focuser znowu "popuszcza"? Chociaż nie, jak wtedy wytłumaczyć powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, isset napisał:

A może jest problem z prądami? Tak tylko gdybam, np na początku sesji temperatura jest wyższa, kamera pobiera więcej prądu to brakuje go w focuserze, więc "popuszcza". Potem zmieniasz obiekt, silniki montażu pobierają więcej i focuser znowu "popuszcza"? Chociaż nie, jak wtedy wytłumaczyć powrót.

Zasilam z 16A zasilacza... silnik pracuje w 1/8 kroku ale wyłączę pracę w półkroku i zobaczę. Gdyby jednak to była kwestia prądu to w ED80 też by ten problem występował... a nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Pav1007 napisał:

Dzięki za uwagę - jednak wykluczam wpływ temperatury (jak napisałem wyżej) bo rzeczona spadała jednostajnie przez całą sesję a nie tylko na początku. Gdyby to była jej wina to przez całą sesję byłyby zmiany, a nie tylko na początku. 

 

 

Pod warunkiem, że telep był wychłodzony przed sesją. Jak miał na początku temperaturę pokojową to chłodził się w większym zakresie różnic temperatur. Co do spadków temperatury w czasie sesji to różnie z tym bywa, często nie jest liniowy w czasie. Jeszcze może zrób plate solve na klatce z ostrością i po zmianie. Zobacz czy ogniskowa wyliczona jest taka sama. Lustro ma inną ogniskową przed i po wychłodzeniu. Identyczny wynik pomiarów wykluczy tą spiskową teorię :)

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rambro napisał:

Pod warunkiem, że telep był wychłodzony przed sesją.

Teleskop cały czas stał na tarasie. Od ok 17 (jak schowało się Słońce za blok) odkryłem go i tak sobie stał do nocy, aż go uruchomiłem.

 

Gdyby to był wpływ temperatury na karbonowy teleskop w nigdy bym nie zrobił nim żadnego zdjęcia i bym musiał refocusować co chwilę (a przypominam, że sesja od 0 do 2.30 była bez żadnych zmian w ostrości, a temp spadła prawie 2 stopnie czyli tyle o ile spadła przy pierwszym obiekcie od 22:15 do 23:40). :-) 

Tak wyglądał wykres temperatury:

image.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam, jak ja to nazywam, test słomki.

Rurka nabita na os silkika, ktora jest glowna osia wyciagu (ta bez miktokuchow). 

 

Od razu zobaczysz kazde przesuniecie ukladu mechanicznego. Na ile to będzie wiarygodne pod caryford nie wiem. Ja mam R&P.

 

BTW.Gubienie krokow bylo spowodowane za malym prądem podanym na silnik. 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tayson napisał:

Polecam, jak ja to nazywam, test słomki.

Test słomki... lub test patyczka do szaszłyków jest mi znany bardzo dobrze.

 

Spróbuję wyłączyć całkowicie mikrokroki. Zobaczymy czy to przyniesie korzyść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne fakty.

 

Ustawiłem ostrość i zacząłem sesję. Ostrość bardzo dobra, wszystko cacy. Myślę sobie, że podokręcanie śrubek trzymających wyciąg przy tubie i w samym wyciągu przyniosło skutki.

 

Zmierzyłem odległość na jaką jest wysunięty drawtube - 21.57mm

 

Wtem, łup... ostrość spadła - z kaltki na kaltke, nic się nie stało, nikt nie dotknął wyciągu, setup pracuje normalnie... 

Widać na wykresie (czerwona linia):

image.png

 

Sesja stop, ustawiamy ostrość. Mierzę odległość drawtube po refocusowaniu: 21.27mm - 0,3mm bliżej.

Schodzi klatka i ostrość w punkt (pierwszy z prawej punkt ostrości - linia czerwona)

image.png

 

Oznacza to tyle, że wyciąg musiał wrócić 0,3mm... czyli coś gdzieś musiało zmienić swoje położenie...

Temperatura constans...

 

Macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.