Skocz do zawartości

Pacman NGC 281 - trochę głębsze wejrzenie


mirekk

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Tayson napisał:

niby z gwiazdkami, a mam wrażenie, ze lepiej byloby bez nich.

postaraj sie je troche bardziej wtopic w mglawice, to bedzie naturalniej.

 

Trochę masz i rację z tymi gwiazdkami. Teleskop mi się lekko rozkolimował i gwiazdki się pociągnęły na rogu. Nie było z czego wybrać więc dodałem gwiazdki z SII. Były najlepsze ale i tak dalekie od ideału. Miałem robić kolor ale już nie starczyło czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gwiazdy wyglądają dziwie plackowato, nawet w centrum kadru.

Widać też bardzo drobnoziarnisty szum, tak jakby przygaszony przez odszumianie, ale jednak jest.

 

Co do kolorystyki to zgadzam się z @wessel, ładna. Fajnie też wyszły ciemne mgławice w Pacmanie, ładnie się wyróżniają.

Niezmiennie też jestem pod wrażeniem, że z Bressera takie obrazy udaje ci się robić :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, OnlyAfc napisał:

Niezmiennie też jestem pod wrażeniem, że z Bressera takie obrazy udaje ci się robić :)

Narrowband z achromata: tak, to miało działać tylko w teorii... A jednak w praktyce też działa ;)
 

Przypominam, że Bresser 152/1200 kosztuje jakieś 6-7x mniej niż APO o podobnych parametrach.

 

Gratuluję efektu! Jedna uwaga: dla mnie za mocno wyostrzone, robią się takie jakby kropki w tle. Ale szczegół piękny!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Jedna uwaga: dla mnie za mocno wyostrzone, robią się takie jakby kropki w tle. Ale szczegół piękny!

Dlatego myślę że 8h materiału h-alfa powinno dać większą swobodę wyostrzania i wyciągania. Muszę również ponownie kolimować teleskop bo się trochę rozjechał przy jakimś stuknięciu, wtedy gwiazdki wyjdą ładne i można i RGB zrobić. Kurde ciężko jest uzyskać 16h materiału zanim obiekt nie ucieknie z zawężonego pola widzenia. Na szczęście teraz długość nocy się wydłuża (ale i pogoda siada :ermm:). Sporo prac zakończyło się na samym h-alfa i odeszło w niepamięć a zakończone kolorowe fotki wiszą na ścianie. 

IMG-20210820-WA0001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.