Skocz do zawartości

ZWO vs Baader


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję kupić nieoprawione filtry 36mm. Szybki googling i wpadam na stronę astroshopu i widzę dość dużą różnice cenową pomiędzy ZWO, a Baaderem, czy Atikiem. No i nasuwa się pytanie, czy jest jakaś różnica pomiędzy tymi filtrami oprócz ceny?Bo z wykresów wyglądają identycznie. I co oznacza, że te z ZWO są optymalizowne pod kamery ZWO? Czyli z matrycami CCD będą jakieś kłopoty? Z chęcią kupiłbym te z ZWO plus Baaderowki Ha i wyjdzie mi cenowo podobnie jak samo LRGB Baadera, ale jeżeli są jakieś zastrzeżenia co do tych filtrów stosując je z CCD, to jednak z nich nie skorzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Optymalizacja to ściema.

2. Wykresy udostępniane przez producentów to też ściema - są to widma wyselekcjonowanych najlepszych sztuk, a nie tych, które kupisz.

3. Baaderowskie LRGB są zauważalnie lepsze od ZWO, ale czy warto dopłacać, to już indywidualna sprawa danego użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dobrychemik napisał:

1. Optymalizacja to ściema.

2. Wykresy udostępniane przez producentów to też ściema - są to widma wyselekcjonowanych najlepszych sztuk, a nie tych, które kupisz.

3. Baaderowskie LRGB są zauważalnie lepsze od ZWO, ale czy warto dopłacać, to już indywidualna sprawa danego użytkownika.

A w jakim sensie ZWO są gorsze ? Kupiłem zestaw LRGB od ZWO ale jeszcze nie testowałem. Czy są jakieś zauważalne różnice ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D

5 minut temu, patrix napisał:

Ale mi chodzi o filtry do kamery, a nie do wizuala. Te do wizuala oczywiście puszczają IR

Dlatego te do foto są "optymalizowane do CMOS". Ja ich używam i jest OK, ale nie mam porównania z innymi. Jedynym problemem jest halo na O3 na jasnych gwiazdach. Przekręciłem filtr o 180 stopni i jest jakby lepiej.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, patrix napisał:

Potrzebuję kupić nieoprawione filtry 36mm. Szybki googling i wpadam na stronę astroshopu i widzę dość dużą różnice cenową pomiędzy ZWO, a Baaderem, czy Atikiem. No i nasuwa się pytanie, czy jest jakaś różnica pomiędzy tymi filtrami oprócz ceny?Bo z wykresów wyglądają identycznie. I co oznacza, że te z ZWO są optymalizowne pod kamery ZWO? Czyli z matrycami CCD będą jakieś kłopoty? Z chęcią kupiłbym te z ZWO plus Baaderowki Ha i wyjdzie mi cenowo podobnie jak samo LRGB Baadera, ale jeżeli są jakieś zastrzeżenia co do tych filtrów stosując je z CCD, to jednak z nich nie skorzystam.

Mam Ha Baadera i OIII ZWO (36mm) i oczywiście trudno porównywać dwa różne pasma (i będzie to raczej odbiór subiektywny).

Ale bardziej mi odpowiada obraz z filtrów ZWO.

ps. oczywiście mam filtr ZWO drugiej generacji

 

Więcej na tematy porównywania filtrów na: https://www.cloudynights.com/topic/627187-review-of-the-new-zwo-narrowband-filters-comparison-to-the-old-zwo-and-astrodon-filters/

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, tex88 napisał:

A w jakim sensie ZWO są gorsze ? Kupiłem zestaw LRGB od ZWO ale jeszcze nie testowałem. Czy są jakieś zauważalne różnice ?

 

Wieczorem wrzucę porównanie pomiarów. Z tego co pamiętam to Baader ma wyższe transmitancje, zwłaszcza "L" u Baadera jest wyraźnie lepszy niż ten od ZWO - różnica kilku procent. Różnic w ustawieniu pasm niestety nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Robson_g napisał:

Nie. Może niejasno napisałem. Mam komplet filtrów LRGB i NB ZWO kupionych w zestawie z kamerą ASI1600MM i kołem filtrowym. 

image.png.66968c52e76dca177dc8ece6e5ba3ecb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, patrix napisał:

 

OK, ale ja nie mam CMOS-a, tylko CCD, dlatego pytam

Filtrowi nie robi różnicy w jakiej technologii wykonano matrycę. Po prostu teraz już praktycznie nie produkuje się kamer CCD (np. ZWO nie ma w ofercie żadnej kamery z taką matrycą), więc zaczęli pisać na pudełku o CMOSach, bo to obecnie jest standard.

Byłoby prościej, gdyby na filtrach pisali, że są do fotografii albo do wizuala, ale pewnie goście od marketingu uznali, że tak będzie lepiej.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robson_g napisał:

Nie, OIII ma od ZWO:  https://astronomy-imaging-camera.com/product/zwo-new-narrowband-36mm-filter

 

Z cłem i podatkiem oraz transportem wyszedł gdzieś około 850,-

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.