Skocz do zawartości

Czemu odbicie kołowej maski w Newtonie jest nieosiowe?


Patryk Sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

 

Ostatnio dorzuciłem do swojego Newtona OAGa i spowodowało to, ze cały zestaw się rozsypał, przez delikatny tilt który wprowadził który wprowadził mi w układ.

To wszystko wynikało z tego, że nigdy nie ustawiałem tiltu w wyciągu i jakimś cudem to wszystko dawało nawet niezły obraz, bo udało mi się zgrać wszystkie nieosiowości, że aberracje były akceptowalne (przed ogniskiem obrazy dyfrakcyjne okropne, za okropne, ale w centrum jakoś to się zgrywało)

 

No, ale jak już trzeba było rozgrzebać, to stwierdziłem, że zrobię to porządnie, bo w takim układzie przygotowanie tego do sesji to było jak układanie dwóch kulek na sobie - tzn. da się, ale jest to okropnie czułe.

W każdym razie - pozbawiłem wyciąg tiltu (metodą od Hamala, na wielokrotne odbicie, więc temu akurat ufam), później ustawiłem położenie LW w tubie za pomocą kolimatora koncentrycznego w zestawie z Cheshirem (czyli znacznik na LG zgadza się z odbiciem otworku Cheshire'a oraz mam pewność, że znacznik znajduje się w centrum obrazu).

No i wyglądało to jak należy tzn - odbicie LG w LW jest perfekcyjnie na środku LW. Znacznik na LG jest w centrum obrazu itp. Oczywiście cień LW nie może być osiowo, bo to Newton F/4, więc ma solidny offset na LW.

 

Naszło mnie jednak na eksperyment i założyłem przed LW kołową maskę, umieszczona centralnie wobec tubusu (docelowo ma służyć do kolimacji na gwiazdach, żeby offset nie był mylący w określeniu koncentryczności rozgoniskowanej gwiazdy).

I teraz widok mam taki:
obraz.png.74049c3b32ead5a165494e3dfd67f709.png

 

 

I teraz na czym polega mój problem - kołowa maska jest przesunięta w tę samą stronę w którą jest przesunięty cień lustra wtórnego.

Stąd pytanie do Was:
Olać, czy wciąż mam do poprawy pozycję LW  w tubusie?

Jeśli wyciągnę jeszcze bardziej LW z tuby, to wtedy kołowa maska zaczyna robić się centryczna, ale za to środek LG przestaje być w środku obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

Jeśli wyciągnę jeszcze bardziej LW z tuby

Jeśli według kolimatora koncentrycznego LW jest dobrze ustawione to nie zmieniaj jego położenia tylko skup się na kolimacji śrubami LG. Tak jak Hamal zauważył, nie można zakładać centrycznego położenia środka osi optycznej lustra w jego środku geometrycznym i dlatego nie ufaj kolimacji na znacznik LG, tylko spróbuj wycentrować cień przysłony kołowej na rozogniskowanej gwieździe. Sam teraz tak robię, gdyż przekonałem się, że po kolimacji na znacznik, takie obrazy gwiazdy przed i za punktem ostrości nie dawały osiowego obrazu z przysłoną. Taki obraz powinien być nadrzędnym wskaźnikiem prawidłowej kolimacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat trafił mi sie taki przyjemny teleskop, że znacznik się zgadza. 

Tzn. Obracanie lustra nie zmienia kolimacji, sprawdzałem to wcześniej. 

 

Ale może tak było jak miałem tilt na wyciągu i on maskował tą niedokładność. 

Niestety obecnie pogody nie ma, a podziemny garaż mi remontują, więc nawet nie mam jak rozstawić się ze sztuczną gwiazdą.

Stąd wciąż chce wiedzieć, czy maska powinna być centrycznie czy nie. 

Może zobaczysz u siebue, skoro i tak maskę masz? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy dobrze Cię rozumiem, ale wydaje się to logiczne, że maska powinna być pośrodku rozogniskowanego obrazu (przed i za punktem ostrości), bo jeśli nie, to wówczas jest tak jakby badać gwiazdę na skraju pola widzenia, gdzie centryczności nie ma w takim obrazie z maską. Dobrym testem będzie zdjęcie z dużej matrycy z rozogniskowanymi gwiazdami.

Edytowane przez Imien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli, że maska nie jest koncentryczna kiedy patrzę przez kolimator. Tak jak nie jest centryczne lustro wtórne,tylko że o ile ono ma offset, tak maska jest centtyczna wobec tubusu. 

Na gwiazdach jeszcze nie testowałem, chwilowo nie mam jak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc narysowałem jak widać. 

Tzn. Offset lustra wtórnego jest pięknie widoczny. 

Z kolei przesłona jest przesunięta bliżej do środka, ale do bycia koncentrycznie z lustrem głównym jej nieco brakuje. Jest jakoś w pół drogi między byciem koncentryczną z lustrem wtórnym, a lustrem głównym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rysunek wyszedł mętnie, więc zrobiłem (brzydkie) fotki.

 

Więc tak.

Najpierw bez przesłony:

IMG_20210922_174514.thumb.jpg.33dded1767332c6f458af7a9ca0df79a.jpg

Czyli nic niezwykłego.

 

Zakładamy ekstra dużą kołową przesłonę (wyciąłem specjalnie, żeby było lepiej widać):
IMG_20210922_174622.thumb.jpg.e10dc94250afaec41bf49ecb08a6e95a.jpg

I widać, ze jest niecentryczna.

 

I na koniec - podkręcone lustro główne, żeby wycentrować:
IMG_20210922_174908.thumb.jpg.616111cc83090c473ef5e0fd8805efb1.jpg

 

I na koniec z dołożonym kolimatorem koncentrycznym:
1632326321119-2.thumb.jpg.db81f0a6398678b6d1c41900311eee42.jpg

 

Czyli jak wycentruje odbicie maski na przedzie, to odbicie Cheshire'a odjeżdża w kosmos

 

 

I teraz jeszcze jedno - sprawdziłem kolimatorem laserowym. Efekt taki, że kiedy ustawione jest to tak, żeby znaczniki się zgadzały to laser poprawnie trafia w centrum LG, a następnie poprawnie odbija sie z powrotem.

Kiedy ustawię tak, że wycentrowana jest maska na zwierciadle to odbicie lasera jest bardzo dalekie od poprawnego.

 

 

Jeśli miałbym strzelać to stawiałbym, że jednak LW jest zbyt płytko, bądź zbyt głęboko.

Niemniej fajnie jakby wypowiedział się ktoś kto już to przerabiał :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoich zdjęciach nie ma bezpośredniego widoku LW, więc nie wiemy, czy ono jest koncentryczne z wyciągiem.

Czy jak patrzysz, to tak jest ?

Czy wyciąg jest na pewno dobrze ustawiony ?
Jak przejeżdżasz wyciągiem od minium do maksimum z włożonym Cheshire, to obrazy przy ekstremalnych położeniach są koncentryczne ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widać offsetu LW względem ramion pająka. Czy offset jest ustawiony przez ich niesymetryczne zamocowanie w tubusie? Chyba nie, gdyż mocując przysłonę centrycznie umieszczasz ją w osiach pająka, więc gdzie jest w takim razie offset?
Jeśli ramiona pająka masz umieszczone symetrycznie, tzn. co 90st na obwodzie tuby, to dziwi mnie dlaczego po kolimacji nie zachowały one swojego osiowego położenia w odbiciu LG? Znacznik LG powinien być wówczas na przecięciu linii ramion pająka.

Offset u mnie ma 4mm i wyraźnie niesymetryczny jest obrys LW względem symetrycznego pająka.
Czy w kolimatorze koncentrycznym ustawiasz położenie obrysu LW w widoku bezpośrednim czy może jego odbicie od LG?
Pamiętaj aby oko znajdowało się wówczas w ognisku LG gdy ustawiasz położenie LW względem ścianek wyciągu (Hamal).

Brakuje informacji o zorientowaniu widoku względem osi LG, trudno połapać się po której stronie jest wylot tuby a po której LG.
Obstawiałbym nieprawidłowe pochylenie LW przód-tył wraz z nieprawidłową głębokością jego zamocowania wewnątrz tuby.

Edytowane przez Imien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, więc temat już został rozpracowany..

 

Otóż okazało się, że ten teleskop WCALE nie miał fabrycznego offsetu. W efekcie kiedy kolimowalem lustro wtórne, tak aby lustro główne było całe w widoku, to LW nie było pod kątem 45st. Następnie do tego dopasowywałem LG, a na koniec wycofywałem LW aby wszystko się ze sobą zgrało. W efekcie powstawał układ w którym LW, LG i wyciąg były ze sobą całkowicie zgrane, ale tubus był po skosie.

To powodowało, że kołowa maska nie była centryczna, a teleskop nie dawał się kolimować na gwiazdy, bo cień LW (ani kołowej maski) był całkowicie nie w osi.

 

Ostatecznie teleskop dostał offset za pomocą brzeszczota i spawarki do tworzywa (mocowanie LW w tym teleskopie to kawałek tworzywa uformowanego wtryskiem. Rozciąłem je więc i skleiłem po skosie).

 

Teraz po kolimacji wygląda wszystko jak najbardziej osiowo i jest gotowe do kolimacji na gwiazdach.

 

Dziękuję wszystkim za chęć pomocy. @Imienbył najbliżej przyczyny zauważając, że pałąk LW jest nie w osi i nie widać względem niego offsetu.

 

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, kjacek napisał:

To może jak już masz to co trzeba, zrób dla potomnych fotki, które pokażą jak powinno być prawidłowo. 

Fotka i komentarz do niej jest niezastąpiona :flirt:

Ok, co racja to racja :)

 

Wrzuciłem opis do wątku o przeróbkach tego teleskopu:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.09.2021 o 00:17, Patryk Sokol napisał:

W efekcie powstawał układ w którym LW, LG i wyciąg były ze sobą całkowicie zgrane, ale tubus był po skosie.

To powodowało, że kołowa maska nie była centryczna, a teleskop nie dawał się kolimować na gwiazdy, bo cień LW (ani kołowej maski) był całkowicie nie w osi.

Mam pytanie nieco poboczne: dlaczego jest to problem? Tj. dlaczego nie wystarczy kolimować na obrazie gwiazdy wyostrzonej (który był tu dobry)? Czy chodzi o to, że trudniej ocenić asymetrię takiego obrazu w porównaniu do rozostrzonego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest problem głównie dla astrofotografii i szerokich okularów.

 

Bo:

1. Tubus zaczyna wycinać część światła, a to nie tak, że mamy go za dużo :D

2. Jeśli kolimujesz Cheshirem w ognisku to osiągasz taki efekt:
obraz.png.2d8bd671dd8665d8fa655470de787229.png

 

Czyli oś zwierciadła nie zgadza się z osią matrycy i ostry jest punkt, a wszystko obok już nie.

Szczęśliwie - mój wyciąg był dosyć długo krzywy w odpowiednią stronę i problem był tylko lekko widoczny :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, wszystko jasne. Pytałem, bo swojego RC8 kolimuję Cheshire'em i procedurą DSI na wyostrzonym obrazie sztucznej gwiazdy i jest zadowalająco — ale mam mikry sensor i używam F/12 lub więcej, więc nawet jak mam to wszystko de facto krzywe, to nie rzuca się w oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.