Skocz do zawartości

Problem z flatami i korektorem komy.


PabloBia

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Za każdym razem jak robię flata to zauważam, że w górnej części kadru zawsze jest lekkie przyciemnienie w stosunku do dolnej części obrazu. Postanowiłem ściągnąć koretor komy i problem znika (flaty robię przykładając aparat do płasniej lampy ledowej) . Mam SONY ALPHA 7II, matryca jest dosyć spora, nie wiem czy to ta soczewka zniekształca obraz czy to wina aparatu. Chociaż jak sprawdziłem na moim starym aparacie tą soczewkę to problemu nie ma (ale matryca jest mała). Nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzić. Wstawiam zdjęcia dla porównania z koretorem i bez. Prawdopodobnie ten sam problem występuje w lightach, co jest powodem nierównych zdjęć. Z góry dziękuję za pomoc.

Co do sprzętu to używam:

-tuba GSO 150/600

-montaż EQ3-2 Pro (goto)

-Aprat Sony Alpha 7II + korektor komy

DSC00923.ARW DSC00924.ARW

Edytowane przez PabloBia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tayson napisał:

Nie dasz sobie pomoc. 

Jaki korektor komy, jakiej srednicy wszystkie zlaczki?

Używam korektora komy badder 2'' Mark III. Wszystkie złączki są tego samego rozmiaru czyli 2 cale. Do aparatu mam podłączony adapter o długości około 35mm, a do adaptera korektor, który ma 17mm od gwintu do soczewki. Co daje sumaryczną odległość soczewki korektora od mocowania około 5.5-5.7mm. Całość przyczepiam do tuby również z mocowaniem 2 calowym. Patrząc z góry, przez soczewkę na matrycę widać ze rogi obrazu będą lekko ucięte, ale górna i dolna część matrycy jest całkowicie odsłonięta, a mimo to obraz jest przyciemniony w tamtej części. Załączą jeszcze dwa zdjęcia dla łatwiejszego zobrazowania sytuacji. Pozdrawiam.

255126940_875232313182901_7423953742424030561_n.jpg

253858844_242142811255535_4850486974978946311_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aparat fo jak widze FF.

tak wyglada Twoj L - winieta.

 

image.png.10b68d60bd419904c960a07401ed741d.png

 

test  plaskosci pola jest lipny. na pewno musisz popracowac na prawidlowym backfocusem dla swojego flattenera. kontroluj odleglosc flattener-matryca.

image.png.c3c0007955232f0f213ef0a96c37961a.png

 

masz bardzo SLABE gwiazdki w rogach matrycy

image.png.3ee3b7b6bbb97d9966d3e70e68bc4446.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tayson napisał:

aparat fo jak widze FF.

tak wyglada Twoj L - winieta.

 

image.png.10b68d60bd419904c960a07401ed741d.png

 

test  plaskosci pola jest lipny. na pewno musisz popracowac na prawidlowym backfocusem dla swojego flattenera. kontroluj odleglosc flattener-matryca.

image.png.c3c0007955232f0f213ef0a96c37961a.png

 

masz bardzo SLABE gwiazdki w rogach matrycy

image.png.3ee3b7b6bbb97d9966d3e70e68bc4446.png

Dziękuję bardzo za pomoc. Jeżeli chodzi o backfocus, to mój korektor jest zbyt blisko czy zbyt daleko matrycy Pana zdaniem. Przepraszam, ale jestem nowy w astrophoto i za bardzo nie wiem jak czytać te wykresy :(

A i mam pytanie jeszcze czy ta pełna klata będzie mi jakoś utrudniała przyszłą prace w obróbce? 

Edytowane przez PabloBia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PabloBia napisał:

Dziękuję bardzo za pomoc. Jeżeli chodzi o backfocus, to mój korektor jest zbyt blisko czy zbyt daleko matrycy Pana zdaniem. Przepraszam, ale jestem nowy w astrophoto i za bardzo nie wiem jak czytać te wykresy :(

Zbyt blisko i to ewidentnie.

Tylko, że to raczej nie jest nic z gatunku '5mm zbyt blisko', raczej jakimiś dziesiątkami milimetra musisz popracować.

Osobiście polecam takie podkładki:
https://allegro.pl/oferta/podkladka-dystansowa-din-988-48x60x0-3-cz-10szt-10809132218

 

Kosztują grosze, a pozwalają precyzyjnie regulować dystans.

 

Nie chcę Cię jednak martwić, ale jest mało prawdopodobne, że ten korektor komy ogarnie tak dużą matrycę. Raczej z cropem będziesz musiał się w jakimś stopniu pogodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Tayson napisał:

test  plaskosci pola jest lipny.

Jakim narzędziem to sprawdzasz? Możesz mi tez zrobić jak to nie jest jakiś darmowy klik-i-już? ;) 
https://drive.google.com/file/d/1YtrdS48np7HAL6nfjLaXSozx3ps8Ted3/view?usp=drivesdk

 

refraktor TS photoline 115/800 i flattener TS flat25del. Mam wrażenie ze jest za blisko ale nie bardzo wiem jak to ustawić. Jak ocenić o ile za blisko? Zamawiać podkładki po 0.2mm czy od razu przedłużke 10mm?

backfocus jest teoretycznie taki jak być powinien. Aparat 44mm + pierścień m48eos 11mm

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka przemyśleń:

-na klatce z Orionem jest trochę nie trafiona ostrość, co będzie fałszować ocenę komy (może się zmienić w ognisku na + lub -).

-MPCC nie jest projektowany pod FF, nie spodziewałbym się, że uda się uzyskać na nim całe skorygowane pole. Pewnie da się to trochę poprawić, ale nadal sporo zostanie nieskorygowane. I tak całkiem nieźle jest z winietą, spodziewałbym się większej.

-Na flatach widać nierówne pasy. Jeden jest u góry ciemniejszy niż na dole, a drugi nie. Flaty mają czas exp 1/8000s. Co prawda ten aparat ma elektroniczną migawkę, ale nie jest wykluczone, że przy takim krótkim czasie daje pewną nierówność naświetlenia. Albo co prawie pewne, panel LED miga i to daje efekt nierówności. Na Orionie nie widać tego efektu, więc to raczej wina sposobu robienia flata. Postaraj się przyciemnić panel i wydłużyć czas (zmniejsz też ISO).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW masz całkowitą rację - to panel LED miga. Miałem identyczną sytuację z lampą LED jak i z świetlówką CCFL (podświetlacz od matrycy). Najlepiej wykorzystać lampę bez przetwornicy lub jakiś podświetlacz z tradycyjną żarówką.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MateuszW napisał:

Kilka przemyśleń:

-na klatce z Orionem jest trochę nie trafiona ostrość, co będzie fałszować ocenę komy (może się zmienić w ognisku na + lub -).

-MPCC nie jest projektowany pod FF, nie spodziewałbym się, że uda się uzyskać na nim całe skorygowane pole. Pewnie da się to trochę poprawić, ale nadal sporo zostanie nieskorygowane. I tak całkiem nieźle jest z winietą, spodziewałbym się większej.

-Na flatach widać nierówne pasy. Jeden jest u góry ciemniejszy niż na dole, a drugi nie. Flaty mają czas exp 1/8000s. Co prawda ten aparat ma elektroniczną migawkę, ale nie jest wykluczone, że przy takim krótkim czasie daje pewną nierówność naświetlenia. Albo co prawie pewne, panel LED miga i to daje efekt nierówności. Na Orionie nie widać tego efektu, więc to raczej wina sposobu robienia flata. Postaraj się przyciemnić panel i wydłużyć czas (zmniejsz też ISO).

Dziękuję za cenne uwagi, jaki korektor komy Pan poleca do aparatu FF?

Pozdrawiam

PS.Flaty staram się robić na tle bezchmurnego nieba (1/2500) to było tylko tak dla pokazania tych nierównych kolorów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MateuszW napisał:

Kilka przemyśleń:

-na klatce z Orionem jest trochę nie trafiona ostrość, co będzie fałszować ocenę komy (może się zmienić w ognisku na + lub -).

-MPCC nie jest projektowany pod FF, nie spodziewałbym się, że uda się uzyskać na nim całe skorygowane pole. Pewnie da się to trochę poprawić, ale nadal sporo zostanie nieskorygowane. I tak całkiem nieźle jest z winietą, spodziewałbym się większej.

-Na flatach widać nierówne pasy. Jeden jest u góry ciemniejszy niż na dole, a drugi nie. Flaty mają czas exp 1/8000s. Co prawda ten aparat ma elektroniczną migawkę, ale nie jest wykluczone, że przy takim krótkim czasie daje pewną nierówność naświetlenia. Albo co prawie pewne, panel LED miga i to daje efekt nierówności.

owszem. u mnie milisekundowe flaty też czasem sa w paski. led miga. dlatego zwykle robię ich 100-200 (bo to idzie blyskiem) i stackuje je bez normalizacji z odrzucaniem. dopiero pozniej odejmuje superbias, czy piedestał i tak mam w miarę ok flata. przyciemnianie w zasadzie powoduje to samo -- usrednianie, tylko ze na matrycy. wiec szkoda zachodu. 

 

20 godzin temu, MateuszW napisał:

Na Orionie nie widać tego efektu, więc to raczej wina sposobu robienia flata. Postaraj się przyciemnić panel i wydłużyć czas (zmniejsz też ISO).

NIE. Zrob więcej i dobrze uśrednij.

 

13 godzin temu, komprez napisał:

@MateuszW masz całkowitą rację - to panel LED miga. Miałem identyczną sytuację z lampą LED jak i z świetlówką CCFL (podświetlacz od matrycy). Najlepiej wykorzystać lampę bez przetwornicy lub jakiś podświetlacz z tradycyjną żarówką.

tak. pelna zgoda. chciałbym taki niemigajacy, ale nie potrafię aż tak majsterkować, zeby był i jednorodny i swiecił stale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Przemek Majewski napisał:

ale nie potrafię aż tak majsterkować, zeby był i jednorodny i swiecił stale.

Zainteresuj się podświetlaczami dla rysowników - one są przeważnie na baterie :) Niestety nie wiem czy posiadają przetwornicę ale prawie na pewno idzie to przerobić na stałe zasilanie bateryjne. Generalnie taki podświetlacz LED też da radę ale trzeba wywalić przetwornicę (wcześniej zmierzyć napięcie zasilania ledów) i zbudować podobny pakiet bateryjny/akumulatorowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, komprez napisał:

Zainteresuj się podświetlaczami dla rysowników - one są przeważnie na baterie :) Niestety nie wiem czy posiadają przetwornicę ale prawie na pewno idzie to przerobić na stałe zasilanie bateryjne. Generalnie taki podświetlacz LED też da radę ale trzeba wywalić przetwornicę (wcześniej zmierzyć napięcie zasilania ledów) i zbudować podobny pakiet bateryjny/akumulatorowy

może później napiszę do Ciebie PW jeśli mogę, mam jakaś wiedzę na temat fizyki, i parę tanich paneli led, ze w ogóle mi ich nie jest szkoda. sugerujesz, że jak podłącze do nich pewne napięcie stałe będzie ok? także mogę zastosować inny stabilizowany zasilacz impulsowy? w ogóle nie żal mi ich stracić nawet, jeśli coś, są warte po 20-30 ziko, moge kupic cały pakiet.

 

radzę sobie z problemem migania przez uśredanianie 100-200 zdjec, bo to w zasadzie jest to co powinno się zrobić, ale i tak miło byłoby mieć słabsze i stabilne światło, nawet jeśli miałbym je zasilać inaczej. z tego co pamięam napięcie w moim jest dość wysokie, załączam zdjęcie, może koledzy z większą smykałką do elektroniki coś poradzą :)

 

258298645_1087734408682817_1387257356557099286_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.