Skocz do zawartości
  • 0

Stellarium


M.Cerbinski

Pytanie

Dzień dobry,

 

 

Szybkie pytanie na które nie mogę nigdzie znaleść odpowiedzi, jak w stellarium ustawić aby wyświetlały nam się gwiazdy o mniejszej jasności gwiazdowej niż 10, czy jest to możliwe, czy może ta aplikacja ma ograniczenia w tej kwestii. Kombinuje w ustawieniach od dłuższego czasu i nie mogę sobie z tym poradzić.  Dzięki za pomoc.

 

 

 

Edytowane przez M.Cerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dzięki, to miałem już ustawione na ponad 15. Niestety nic to nie wnosi , dalej widać tylko gwiazdy do maks 10.5 magnitudo.   Gdzieś w necie znalazłem info że Stellarium ma w tym zakresie jakieś ograniczenie, jeśli się myślę proszę sprostujcie mnie...

 

 

D36FD57E-6231-44DC-9EA3-379DF59465BE.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

     Dodam co nieco od siebie, bo trochę bawię się ostatnio Stellarium np. w celu: identyfikacji sztucznych satelitów Ziemi w czasie realnych przelotów, (ewentualnie na fotkach, patrz np.: 123 4567,  itd.), lub wyszukiwania znanych asteroid na materiałach,  tak przy okazji "palenia" DS-ów/komet przez Kolegów na Astropolis (patrz np.: 123). Niestety spoooro osób najczęściej zapomina, że astronomia to matka matematyki i wymaga precyzji - dobrze byłoby podawać ZA KAŻDYM RAZEM (a nie tylko od niechcenia) dokładne dane, dotyczące prezentowanych materiałów z "palenia" czegokolwiek w kosmosie, a tymczasem jak autor poda jakim sprzętem w przybliżeniu robił, to już sukces i w zasadzie jest to foto dla foto, do poboksowania się zapewne z innymi "palaczami" na forum :) , a powinno być krótko i zwięźle np. tak jak na Astrobin (długich powieści pisać nie trzeba, chyba, że ktoś lubi ;) ):

 

- teleskop główny: ...

- kamera główna: ...

- montaż: ...

- oprogramowanie: ...

- filtry: ...

- dodatkowe akcesoria: ...

- FOV, rozdzielczość: ...

 

i jeśli autor nie podał bezpośrednio na foto, to

 

- lokalizacja: ...

- data i czas (ewentualnie przedział czasowy zbierania materiału): ...

- opis (obiekt, seeing, bortle itp.).

 

... no dobra, trochę pomarudziłem ;) , a teraz do rzeczy:

 

W dniu 21.12.2021 o 22:18, M.Cerbinski napisał:

Dzięki, Zapomniałem o aktualizacji. ;) Teraz jest już ok.

 

... noo, nie do końca będzie to OK!  Stellarium to Free Open Source, więc wymaga ciągle nieustannych poprawek i tak pewnie będzie zawsze bez końca, ale z drugiej strony mamy bardzo klawe, darmowe i przydatne narzędzie do dyspozycji (na dowód patrz powyższe linki pod cyferkami), za co wszystkim twórcom Stellarium należą się ogromne podziękowania. Po zainstalowaniu wszystkich katalogów z gwiazdami (aktualnie jest ich 9) mamy dostęp do gwiazd o jasności do 18 mag (dla mnie to i tak za mało - czytaj dalej), a baza tylko samych gwiazd zajmie łącznie prawie 1GB, ale ... no właśnie, sami twórcy przyznają się bez bicia, że możemy trafić na wiele artefaktów w tym względzie, np. brak gwiazd dużo jaśniejszych od 18 mag (mimo zainstalowania wszystkich, dostępnych katalogów), czy gwiazdy widniejące, jako punkciki, ale nie poddające się regulacji skali bezwzględnej/względnej z poziomu programu. :( Psuje to obraz nieba w zbliżeniach (w szerszych kadrach jest w miarę ok), szczególnie przeszkadza to kiedy usiłujemy zidentyfikować na fotkach słabe punktowe SSO (np. planetki/asteroidy). W takiej sytuacji dobrze jest sięgnąć do konkurencji ;) w celu doprecyzowania analizy, np. całkiem nieźle spisuje się Aladin Sky Atlas (Universite de Strasbourg/CNRS) w wersji Aladin Lite (on-line). Zwłaszcza, że mamy tam szybki, intuicyjny dostęp do wielu baz danych, np. Simbad Astronomical Database-CDS (Strasbourg), czy NED-NASA Extragalactic Database i to bezpośrednio z widoku nieba (wystarczy kliknąć na obiekt), aby się przenieść do wybranej bazy (przez link w "dymku") ze szczegółami interesującego nas obiektu nieba.

 

Niżej dla porównania zrobiłem zrzuty tego samego obszaru nieba (FOV ok. 0.3 °), co dobrze obrazuje wcześniejsze moje wywody.

 

@napoleon niewielki fragment (lewa strona, ale po obróceniu, bo tak było mi lepiej robić analizę) z kadru fotki z kometą 67P/Churyumov-Gerasimenko, robione zdalnie w New Mexico (RASA 11" f2.2):

6191Eades_napoleon-foto-a.jpg.84d6a9d6eb81ffad28938198dbe2e3d7.jpg

 

 

Aladin-Lite (np. z tłem Base image layer - Optical SDSS9) - atlas nieba z większego lustra, więc widać dużo słabszych gwiazd i DSO niż w Stellarium (patrz poniżej), ale trzeba mieć na uwadze fakt, że póki co wiele baz z tłem optical dla Aladina nie obejmuje wszystkich obszarów nieboskłonu:

6191Eades-67P_12-12-2021-Aladin.jpg.e5dfdab350f540addd6614c77897b751.jpg

 

 

Ten sam (mniej więcej) obszar w Stellarium z gwiazdami do 18 mag (duuużo mniej gwiazd niż wyżej):

6191Eades-67P_12-12-2021-Stell.jpg.1ebe4a7b67d844136b049686ea3018aa.jpg

 

 

TUTAJ i TUTAJ podałem jeszcze kilka tips & trics, związanych ze Stellarium. Dobrze jest też wiedzieć, że Stellarium przy wykorzystywaniu na maxa jego możliwości (to co podają autorzy na stronie programu to niezbędne minimum, żeby zacząć) wymaga bardzo wydajnego kompa (z max. pamięci na płycie i karcie graficznej). Inaczej będziemy mieli w Stellarium zjazd do 1 kl./s i zwiechy.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.