Skocz do zawartości

Mobilny teleskop do astrofotografii


abo

Rekomendowane odpowiedzi

Czy istnieje teleskop który spełniałby warunki:

- apertura 150-200 mm

- jasność ok 6 (Czyli ogniskowa przy 150 ok. 800 lub przy 200 ok. 1100 mm)

- minimum APSC (do ASI2600)

i oprócz tego byłby mobilny w miarę? Jak najlżejszy i najmniejszy (pozostaje długość ;))

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co rozumiesz przez słowo mobilny. Bo przy tych wymaganiach, jak dla mnie, sprzęt da się przewieźć i ustawić np. w polu na szybki wypad, ale do mobilności to będzie mu brakowało. Sam montaż np. EQ6 to już raczej średnio mobilny. Jeśli ma się dom i sprzętu nie trzeba targać za dużo to jak mówiłem da się to ograć. Sam jeżdżę czasami ze swoim sprzętem, ale dla mnie to nie jest on mobilny. W moich kategoriach taki ED80 na GM8 jest jako tako mobilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam doświadczenia tylko z tanimi celestronami 8 i 5 cali   i takie problemy jak kiwające się lustra, słaba korekcja tanich reduktorów potrafi zepsuć zabawę.  Wersji HD i acf nie testowałem,  ale biorąc pod uwagę ilość zdjęć , to jest grupa ludzi , która opanowała temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, abo napisał:

Czy istnieje teleskop który spełniałby warunki:

- apertura 150-200 mm

- jasność ok 6 (Czyli ogniskowa przy 150 ok. 800 lub przy 200 ok. 1100 mm)

- minimum APSC (do ASI2600)

i oprócz tego byłby mobilny w miarę? Jak najlżejszy i najmniejszy (pozostaje długość ;))

Czyli "takiego" dalej nie znam :mega_shok:

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale moim zdaniem nie ma DOBREGO i mobilnego (do samolotu) zestawu spełniającego Twoje kryteria. Przy tej aperturze i ogniskowej potrzebny jest konkretny montaż, którego wkładanie do samolotu będzie mocno wątpliwe. Do samolotu mobilny zestaw można zbudować na bazie refraktora 90mm i montażu np. iOptron. Mam na myśli taki zestaw, który będzie Ci dawał materiał bez odrzutów z powodu np. słabego prowadzenia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tomekL napisał:

Sorry, ale moim zdaniem nie ma DOBREGO i mobilnego (do samolotu) zestawu spełniającego Twoje kryteria. Przy tej aperturze i ogniskowej potrzebny jest konkretny montaż, którego wkładanie do samolotu będzie mocno wątpliwe. Do samolotu mobilny zestaw można zbudować na bazie refraktora 90mm i montażu np. iOptron. Mam na myśli taki zestaw, który będzie Ci dawał materiał bez odrzutów z powodu np. słabego prowadzenia.

Nie myślę o tym żeby całość ważyła 5kg. Samolotem można przewieźć i 46 kg głównego, zależnie od linii. Do tego potrzebuję teleskop który zmieści się sam do podręcznego. Druga osoba może mieć kamerkę w podręcznym.

Jak mam płacić za wyjazd pod piękne niebo to nie po to żeby focić 90ką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, abo said:

... Do tego potrzebuję teleskop który zmieści się sam do podręcznego....

Spojrzałem z ciekawości na Lufthanse i tam mamy:

Wymiary bagażu podręcznego: maks. 55 x 40 x 23 cm

 

Jak Ty chcesz wziąć do podręcznego teleskop z ogniskową 800mm czy 1000mm? Jedynie jakiś na ażurowym montażu. Jeśli coś takiego chodzi Ci op głowie to ja już widzę walkę na urlopie z poprawnym ustawieniem tego sprzętu w celu uzyskania idealnego obrazu na matrycy. Osobiście uważam, że lepiej pofocić dobrze 90tą niż frustrować się z czymś dużym. Ale do odważnych świat należy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, abo napisał:

- apertura 150-200 mm

- jasność ok 6 (Czyli ogniskowa przy 150 ok. 800 lub przy 200 ok. 1100 mm)

- minimum APSC (do ASI2600)

i oprócz tego byłby mobilny w miarę? Jak najlżejszy i najmniejszy (pozostaje długość ;))

 

Jeśli przełkniesz 130mm, to Takahashi Epsilon 130D (46 cm długości tuba bez problemu wejdzie do bagażu podręcznego) z extenderem x1,5. Daje to 650 mm ogniskowej przy F5. Ewentualnie model E180D (57 cm długości) z ogniskową 770mm przy F4.3. Oba modele kryją płaskim krążkiem pełną klatkę. 

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, tomchm napisał:

W tych gabarytach to chyba zostają tylko obiektywy:

Canon 600mm f/4L

Canon 800mm f/5.6L

Nikkor 800 mm f/5.6

Można do nich kupić specjalne plecaki do ich transportu. Z tym że nic już więcej (w jednej sztuce bagażu podręcznego) nie będziesz w stanie zabrać.

:laughbounce2: 80 000 pln...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.