Skocz do zawartości

Mak 127 + AZ-GTI ?


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

posiadam obecnie SWSA oraz Canon 1300D astromod + Jupiter 21m 200mm i szukam:

  • czegoś co jest mobilne (łatwe do zapakowania do samochodu obok walizek rodzinnych)
  • do planet i jaśniejszych DSów
  • da się podłączyć lustrzankę
  • ma GoTo/komputerowe naprowadzanie
     

Mam na to ok 3200zł
 

Myślę o zakupie takiego setupu:
https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-maksutov-telescope-mc-127-1500-skymax-127-az-gti-goto-wifi/p,55179
 

Lub kupienia Maka Sw 127 którego tymczasowo powieszę na SWSA, dokupię kamerkę ZWO ASI 224 MC/ 462 MC) i później samej głowicy AZ GTI (w której włączę tryb EQ) a SWSA sprzedam.

Pytania:

  1. Czy to dobry pomysł?
  2. Czy lepiej kupić Maka z wyciagiem 2' czy 1.25' ale z wyposażeniem (torba okulary)?
  3. Czy SWSA tymczasowo udźwignie Maka ? Jeśli tak to czy da się zamontować Doveteila na szynie L od SWSA?
  4. O co jeszcze powinienem zapytać a umknęło mi szukając info w Internecie?
  5. Czy jest jakaś lepsza alternatywa?

 

Z góry dziękuję za informacje :) 

 

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, licho52 napisał:

Ja bym poszedł inna drogą i kupił Evostara 72 jeżeli chcesz robić też DS: Tuba Evostar 72mm f/6 ED (deltaoptical.pl)

 

Jeżeli tylko planety to Mak jest dużo lepszy.

 

Więc pomyśl czy tylko planety, czy też DSy.

Dzięki za odpowiedź :)

Do DSów rozległych mam obecny zestaw. Evostar byłby dla mnie tylko ulepszeniem (APO).

Mak jest mi potrzebny do planet i jaśniejszych DSów (np. Mgławica Pierścień, Hantle), które w 200mm nic nie widać. Ale głównie planety.

Natomiast nie wiem czy da radę go zamontować na SWSA i czy do opisanego wyżej problemu zestaw AZ-GTI (EQ) + MAK127 jest dobry, czy może coś lepszego istnieje?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dudeck napisał:


Pytania:

  1. Czy to dobry pomysł?
  2. Czy lepiej kupić Maka z wyciagiem 2' czy 1.25' ale z wyposażeniem (torba okulary)?
  3. Czy SWSA tymczasowo udźwignie Maka ? Jeśli tak to czy da się zamontować Doveteila na szynie L od SWSA?
  4. O co jeszcze powinienem zapytać a umknęło mi szukając info w Internecie?
  5. Czy jest jakaś lepsza alternatywa?

 

Z góry dziękuję za informacje :) 

 


Az-gti będzie wymagał wedge’a żeby nie było rotacji na DSach.

SWSA przy delikatnym traktowaniu, bez bino i z akcesoriami 1.25” powinien pociągnąć maka 127.
Do zamocowania maka na SWSA potrzebowałbyś takie siodełko:

https://allegro.pl/oferta/szyna-montazowa-dovetail-do-gso-10888240341

EDIT: mak oczywiście do wizuala i avikowania obiektów US.

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak f/12 na takie planetarki będzie wymagał masakrycznie długich czasów, które absolutnie nie będą do uzyskania nieporuszone z Az-GTi.  Mak 127 to 1500mm ogniskowej, OAG jest wykluczony gdyż nie znajdziesz w nim wystarczająco jasnych gwiazd, a lunetka-guider?  400mm ogniskowej pewnie....nic z tego nie będzie na Az-GTi.

 

Owszem, możesz tam podczepić guider 30mm i zrobi się M27 czy M57 rozmazane ale nie wiem czy to warte czasu i zachodu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, bartolini napisał:


Az-gti będzie wymagał wedge’a żeby nie było rotacji na DSach.

SWSA przy delikatnym traktowaniu, bez bino i z akcesoriami 1.25” powinien pociągnąć maka 127.
Do zamocowania maka na SWSA potrzebowałbyś takie siodełko:

https://allegro.pl/oferta/szyna-montazowa-dovetail-do-gso-10888240341

EDIT: mak oczywiście do wizuala i avikowania obiektów US.

Wedgea wziąłbym z SWSA.

Mak na SWSA byłby do wizuala i avikowania ja planet tak jak piszesz :) a potem dokuoilbym samą głowicę AZ-GTI i popróbował coś z DSami.

Dzięki za link do elementu jak zamontować go na SWSA :)

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, licho52 napisał:

Mak f/12 na takie planetarki będzie wymagał masakrycznie długich czasów, które absolutnie nie będą do uzyskania nieporuszone z Az-GTi.  Mak 127 to 1500mm ogniskowej, OAG jest wykluczony gdyż nie znajdziesz w nim wystarczająco jasnych gwiazd, a lunetka-guider?  400mm ogniskowej pewnie....nic z tego nie będzie na Az-GTi.

 

Owszem, możesz tam podczepić guider 30mm i zrobi się M27 czy M57 rozmazane ale nie wiem czy to warte czasu i zachodu.

Widziałem w necie reduktor ogniskowej do maka:

https://teleskopy.pl/Reduktor-ogniskowej-0,5x-/-1,25--z-gwintem-filtrowym-(GSO)-teleskopy-3002.html

Z tego co wyczytałem, to do wizuala się nie nadaje, ale do astrofoto już jest ok. Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że nawet jeżeli ten reduktor zadziała w miare przyzwoicie (co do tego mam pewne wątpliwości) to pole widzenia Maka 127 się nie powiększy, tak więc będziesz miał jaśniejszy środek i dużą winietę (chyba że użyjesz malutkiej matrycy).

 

Znalazłem parę fotek na AstroBinie, co ciekawe używał autor "lucky imaging" pewnego rodzaju bo naświetlania po 5 i 12 sekund.  No ale na tyle można sobie pozwolić z Mak127 i AzGTI.

 

M27 ( AOctavio ) - AstroBin

Pegasus Cluster ( AOctavio ) - AstroBin

 

Użyto słów "massive struggle" w opisie :)

 

Reasumując, kupując Maka127 nie tracisz pieniędzy bo jest to naprawdę fajny teleskop do planet (mam wersję 127 i 180mm -- i tak naprawdę 127 daje radę).  Co do DSów to nadal działałbym na obiektywie albo czekał na refraktorek 50-80mm z prawdziwego zdarzenia.

 

Dla mnie DSy to 98% czasu a planety 2%, takie po prostu mam preferencje - zrobienie materiału planety to 5-10 min i mam zrobione.  A DSy to mnogość obiektów i zbieranie materiału godzinami, zupełnie inna zabawa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, licho52 napisał:

Problem w tym że nawet jeżeli ten reduktor zadziała w miare przyzwoicie (co do tego mam pewne wątpliwości) to pole widzenia Maka 127 się nie powiększy, tak więc będziesz miał jaśniejszy środek i dużą winietę (chyba że użyjesz malutkiej matrycy).

 

Znalazłem parę fotek na AstroBinie, co ciekawe używał autor "lucky imaging" pewnego rodzaju bo naświetlania po 5 i 12 sekund.  No ale na tyle można sobie pozwolić z Mak127 i AzGTI.

 

M27 ( AOctavio ) - AstroBin

Pegasus Cluster ( AOctavio ) - AstroBin

 

Użyto słów "massive struggle" w opisie :)

 

Reasumując, kupując Maka127 nie tracisz pieniędzy bo jest to naprawdę fajny teleskop do planet (mam wersję 127 i 180mm -- i tak naprawdę 127 daje radę).  Co do DSów to nadal działałbym na obiektywie albo czekał na refraktorek 50-80mm z prawdziwego zdarzenia.

 

Dla mnie DSy to 98% czasu a planety 2%, takie po prostu mam preferencje - zrobienie materiału planety to 5-10 min i mam zrobione.  A DSy to mnogość obiektów i zbieranie materiału godzinami, zupełnie inna zabawa.

Tak, zdaję sobie sprawę z winietowania, dlatego reduktor tylko do astro :) Dodatkowo patrząc na to co robi Astromiasto ze swoim SCT i na zdjęcie z Astrobina wydaje mi się, że jakieś DSy uda się nim złapać :) Natomiast Mak będzie używany głównie do US, ze względu na to, że pozbywam się właśnie swojego Dobsona i będę miał "lukę" w sprzęcie na oglądanie planet.

Najchętniej to kupiłbym jakiegoś Celestrona C11/ RASĘ / hyperstar tylko:

nie mam tyle pieniędzy, nie mam ciemnego nieba, nie mam go gdzie trzymać :P Na razie ;)

Dlatego wydaje mi się, że MAK to idealne rozwiązanie dla mnie na chwilę obecną. 
Dzięki :) 

 

Powiedzcie mi jeszcze proszę, czy lepiej jest wziąć MAKa z wyciągiem 2' czy 1.25' biorąc pod uwagę moje oczekiwania (wizual + astrofoto kamerką + lustrzanką) ? 
https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sky-watcher-bkmak-127-sp?from=listing&q=127
https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sky-watcher-bkmak-127-otaw?from=listing&q=127


W zestawie z AZ-GTI na Astroshopie jest 1.25' ale bez okularów.

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widzę maka z 1,5m ogniskową na takim montażu (AZGTI), jeszcze na klinie od swsa...

Żeby nie skończyło się na frustracji zamiast przyjemności...

To nie jest montaż na takie tuby, mały refraktor, duży obiektyw - to są max tubki na ten montażyk do komfortowej pracy, choć pewnie i do tego guiding by się przydał jeżeli myślimy o dsach i ładnych kilkominutowych klatkach...

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli koniecznie chcesz podłączyć lustrzankę to tylko 2"....ale to duży koszt względem tego dealu z astroshopu.  Na pewno 2" daje większą elastyczność jeżeli chodzi o okulary ale Mak nie wykorzysta pola widzenia 2 calowych okularów.

 

Generalnie jako obecny i były użytkownik ponad 10 teleskopów powiem że nie staraj się iść w zbytnią uniwersalność, skup się nad jakimś obszarem i zakup sprzęt który to dobrze ogarnie.  Staranie się by pokryć zbyt wiele rzeczy na raz w ograniczonym budżecie doprowadzi do zniechęcenia.

 

Kup Maka do planet, i kamerkę planetarną, rób fajne planety i Księżyc.  Jak przyjdzie czas na DSy to zmontujesz zestaw na DSy.  Wizualnie Mak oraz AZ-GTi z GoTo także pokaże wiele fajnych obiektów.  Mak 127 i AzGTi to jedna z najlepszych inwestycji dla entuzjasty astronomii.

 

Wziąłbym deal z astroshopu a zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na 462MC lub (lepiej) 485MC która ma na tyle duże pole że pozwoli na robienie DSów metodą lucky imaging.

Edytowane przez licho52
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, licho52 napisał:

Jeżeli koniecznie chcesz podłączyć lustrzankę to tylko 2"....ale to duży koszt względem tego dealu z astroshopu.  Na pewno 2" daje większą elastyczność jeżeli chodzi o okulary ale Mak nie wykorzysta pola widzenia 2 calowych okularów.

 

Generalnie jako obecny i były użytkownik ponad 10 teleskopów powiem że nie staraj się iść w zbytnią uniwersalność, skup się nad jakimś obszarem i zakup sprzęt który to dobrze ogarnie.  Staranie się by pokryć zbyt wiele rzeczy na raz w ograniczonym budżecie doprowadzi do zniechęcenia.

 

Kup Maka do planet, i kamerkę planetarną, rób fajne planety i Księżyc.  Jak przyjdzie czas na DSy to zmontujesz zestaw na DSy.  Wizualnie Mak oraz AZ-GTi z GoTo także pokaże wiele fajnych obiektów.  Mak 127 i AzGTi to jedna z najlepszych inwestycji dla entuzjasty astronomii.

 

Wziąłbym deal z astroshopu a zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na 462MC lub (lepiej) 485MC która ma na tyle duże pole że pozwoli na robienie DSów metodą lucky imaging.

A czy nie lepiej ZWO ASI 224 MC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, 485MC to top obecnie, będzie to mój upgrade od 290MC w przyszłości.  Jeżeli zbyt droga lub znajdziesz okazję to 462MC albo 290MC.  Ale 485MC da Ci takie pole widzenia (4 x 462/290) użyteczne do DSów co w pewnym sensie rozwiąże Twoje dylematy.  Warto poczekać i dołożyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZWO ASI 224 MC -> 1050zł

ZWO ASI 462 -> 1250zł

ZWO ASI 485 MC -> 1800zł

ZWO ASI 290 MC -> niedostępna

Duży rozrzut cen. A czemu 224MC nie jest dobra ? Bo ma mniejsze pole widzenia ? Wszyscy ją polecali do planet zwłaszcza.

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, licho52 napisał:

Jeżeli koniecznie chcesz podłączyć lustrzankę to tylko 2"....ale to duży koszt względem tego dealu z astroshopu

 

akurat przy podłączeniu lustrzanki nie ma żadnego znaczenia czy VB będzie 1,25" czy 2". VB 1,25" ma na wyjściu gwint T2 do podłączenia lustrzanki i sam wiele razy z tego korzystałem. W obu wersjach w pełni skorygowany i oświetlony krążek ma około 22 mm średnicy

 

VB 2" można dokupić/dorobić więc w razie czego nie tracimy możliwości użycia akcesoriów 2"

 

Makiem 127 da się robić zdjęcia DS-ów choć trudno liczyć na spektakularne efekty z w przypadku słabych mgławic. Za to jaśniejsze obiekty da się fotografować

 

and_107x12sek_mak127_05x_v2.thumb.jpg.1c17a960e1983bd46dee3867193b9521.jpg

 

pole widzenia nie rozpieszcza ale tu też sensor był mały bo to ASI178MM, a i piksel niewielki więc gwiazdki spore. Użyty był też zabawkowy reduktor GSO 0,5x

nad fotką wiele się nie skupiałem bo to był jedynie eksperyment. Na pewno można znacznie więcej wycisnąć z tego Maczka

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo to tani, prosty w budowie reduktor, który wprowadza dużo aberracji

na zdjęciu M31 doskonale widać komę, której Mak 127 jest pozbawiony, a pojawia się ona bardzo blisko osi optycznej

w wizualu widać dodatkowo chromatyzm

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej odświeżam :)
Udało mi się sprzedać SWSA i Dobsona 8' i kupiłem AZ-GTI wraz z MAKiem 127 od SW. No i super sprzęcik, ale jeszcze dużo czasu upłynie zanim go opanuję.

Pytanie:
Jaką złączkę kupić, żeby móc powiesić na tym mojego Canona 1300D? Myślałem, że użyję ramienia L z SWSA, ale niestety to nie ta oś...

196851665_Screenshot_20220314-160350_Photos2.jpg.749f90afa13c730153ff1119aae381d1.jpg

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.