Skocz do zawartości

ASKAR FMA230 50 mm f=230 mm f/4,6 - czy ma/miał ktoś z forum?


warpal

Rekomendowane odpowiedzi

W skrócie plan jest taki.

Układ podwójny FSQ-85 z ASI2600MC oraz z drugiej strony (lub "na barana") ASI183MM + jakieś szkło, które w tym układzie da mi mniej więcej takie samo pole widzenia.

Idealny byłby Cat 51mm (tak naprawdę to idealny byłby  drugi zestaw FSQ-85 i ASI2600MM, ale trochę drogi ;),)

1667521885_astronomy_tools_fov(2).png.c643803821c50a993181d07e574c96ce.png

Askar 230 jak widać powyżej daje nieco większe pole, ale to nie kłopot.

Jest trochę zdjęć na CN i Astrobin (wyniki moim zdaniem całkiem przyzwoite), jednak nie ma (przynajmniej ja nie znalazłem) solidnego testu tego teleskopu.

I stąd moje pytanie w tytule.

Jeśli jest ktoś taki, to byłbym wdzięczny za parę słów o rzeczonym Askarze.

 

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Robson_g napisał:

Ja nie mam takiego wypasu

Ha, ha "wypasu".

3 minuty temu, Robson_g napisał:

Czy nie będzie problemu z integracja takich materiałów z 2 różnych kamer? Czy to się nie pogryzie? 

Robiłem takie próby łącząc z klatkami robionymi przez Samyanga 135.  Jednak w tym wypadku jest za duża różnica ogniskowych.

A zaczęło się tak:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marvaz napisał:

Gdzies czytalem ( chyba na CN) ze ma dosc spora AC.

Nawet zdjecia koles zalaczyl i to bylo widac. Nie bylo tragedii ale jednak.

Tez rozwazalem tego Askara, ale porzucilem zamysl wlasnie ze wzgledu na AC.

Poszedlem w koty ;)

 

 

Inconvenient truth :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, warpal said:

A jeśli RGB z ASI2600 kolor i Taka, a z Askara i 183 "uzupełnienie" sygnału bez gwiazd?

Teoretycznie to ma sens, ale to juz pod kombinowanie sie kwalifikuje.

Osobiscie nie lubie takich rozwiazan. Za jakis czas cos Ci sie odmieni i bedziesz zly na siebie ,ze kota nie wziales. :)

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marvaz napisał:

Teoretycznie to ma sens, ale to juz pod kombinowanie sie kwalifikuje.

Osobiscie nie lubie takich rozwiazan. Za jakis czas cos Ci sie odmieni i bedziesz zly na siebie ,ze kota nie wziales. :)

Dzięki.

Będą "Myślenice" ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Robson_g napisał:

Jak nie mam takiego wypasu, ale za to mam pytanie. Czy nie będzie problemu z integracja takich materiałów z 2 różnych kamer? Czy to się nie pogryzie? 

Robert troche lipa!

pierwszy post pod pytanie kolegi, aty dajesz juz SPOREGO OFFA....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie AC. Jest u mnie, w TS65Q. Nie robiłem jeszcze RGB ale kilka NB do których zbierałem gwiazdy RGB. Widać niebieskie obwódki ale gdy użyję Ha jako L do gwiazd RGB to ich nie widać.

 

W związku z tym planuję robić do NB gwiazdy RGB a do nich trochę krótkich subów Ha żeby gwiazd nie przepalić i mieć odpowiednie Lum do ukrycia AC. To mój plan na aberkę. Tańszy niż lepszy teleskop.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie mam 230, ale mam 180 i 200. 230 wygląda jak większy brat 180. Niestety 180 (przynajmniej mój egzemplarz) wygląda słabo pod kątem AC, jest wyraźna na tyle, że zdyskfalifikowałem tą tube. 

Najlepiej z tych mniejszych zdecydowanie wypada ACL200 - ten jest super!

Dlatego jeżeli szukasz czegoś w okolicach tych ogniskowych zdecydowanie polecałbym 200, sprawdzony i zbierający pozytywne opinie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tayson napisał:

Robert troche lipa!

pierwszy post pod pytanie kolegi, aty dajesz juz SPOREGO OFFA....

No trochę off, ale nie przesadzajmy.

@Robson_g był ciekaw i tyle.

 

3 godziny temu, Maetrik napisał:

Co prawda nie mam 230, ale mam 180 i 200. 230 wygląda jak większy brat 180. Niestety 180 (przynajmniej mój egzemplarz) wygląda słabo pod kątem AC, jest wyraźna na tyle, że zdyskfalifikowałem tą tube. 

Najlepiej z tych mniejszych zdecydowanie wypada ACL200 - ten jest super!

Dlatego jeżeli szukasz czegoś w okolicach tych ogniskowych zdecydowanie polecałbym 200, sprawdzony i zbierający pozytywne opinie.

 

No właśnie mam obawy, że 230 powiela błędy 180 dość szeroko opisane. Albo raczej nie udało się producentowi osiągnąć znacząco lepszych rezultatów.

Niestety ACL200 jest o te kilkadziesiąt mm za krótki. Cenowo za to jest zbliżony na Cat'ów, więc chyba pójdę w tym kierunku.

Edytowane przez warpal
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.