Skocz do zawartości

RC i ogniskowa


Wiesiek1952

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś zna sposób dostępny dla amatora jak sprawdzić/zmierzyć/potwierdzić ogniskową Ritchey Chretiena (wszystkich Cassegrainów w zasadzie). Jakikolwiek sposób POZA PLATE SOLVING. 

 

Wiem PlateSolving czy inna Astrofotometria pozwala dość dokładnie określić jaka jest rzeczywista ogniskowa dowolnego teleskopu ale jak to zrobić bez tego? Pytam bo właśnie próbuję to zrobić w moim a sterczenie na mrozie jest dla mnie mało zabawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karkołomne. :-) Mało precyzyjne najpewniej też bo porównanie RC z ogniskową 2432  z czymkolwiek na poziomie 500-800 mm  nie wydaje mi się najlepszym pomysłem. No i trza mieć "odległy obiekt" - u mnie w lesie to widzę "odległe" wierzchołki drzew 200 m ode mnie. 

 

Chcę ustawić poprawną ogniskową w fabrycznie nowym teleskopie  - wiem jak to zrobić astrometrią - ale szukam czegoś innego. Tak nawiasem "fabrycznie skolimowany" teleskop to oksymoron. Mogli by te wszystkie części wrzucać do pudła i na to samo by wyszło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał:

Karkołomne. :-) Mało precyzyjne najpewniej też bo porównanie RC z ogniskową 2432  z czymkolwiek na poziomie 500-800 mm  nie wydaje mi się najlepszym pomysłem. No i trza mieć "odległy obiekt" - u mnie w lesie to widzę "odległe" wierzchołki drzew 200 m ode mnie. 

 

Chcę ustawić poprawną ogniskową w fabrycznie nowym teleskopie  - wiem jak to zrobić astrometrią - ale szukam czegoś innego. Tak nawiasem "fabrycznie skolimowany" teleskop to oksymoron. Mogli by te wszystkie części wrzucać do pudła i na to samo by wyszło. 

Nie masz racji. Są teleskopy - np. mój OS Veloce - które można skolimować WYŁĄCZNIE w fabryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał:

Karkołomne. :-) Mało precyzyjne najpewniej też bo porównanie RC z ogniskową 2432  z czymkolwiek na poziomie 500-800 mm  nie wydaje mi się najlepszym pomysłem. No i trza mieć "odległy obiekt" - u mnie w lesie to widzę "odległe" wierzchołki drzew 200 m ode mnie. 

 

Może tak:uhm:: wywieś kartkę z bloku milimetrowego w dokładnie odmierzonej odległości takiej aby centymetr siatki odpowiadał sekundzie łuku, podziałka milimetrowa da większą precyzje. Znając wielkość matrycy i rozmiar piksela zrobisz z odrobina matematyki to samo co astrometry, tylko na papierze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcie Ksieżyca lub Słońca przez filtr, odczytaj ze zdjęcia lub oblicz średnicę w pikselach, policz jaki to procent przekątnej, znając średnicę kątową Księżyca / Słońca oraz rozmiar matrycy - z łatwością obliczysz ogniskową.

Jeśli Księżyc / Słońce są za duże w kadrze - użyj dwóch jasnych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale między OS a GSO to jest różnica :-) Trochę ATM przy sprzęcie GSO jest wręcz oczekiwane.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, mogę Ci pomóc ogarnąć temat przy użyciu plate solve.

Ale da się też bez, mnie więcej tak:

 

Zmierz dokładnie odległość od płyty LG do focusa (do sensora po dokładnym wyostrzeniu)

Jeśli nie będzie taka jak wg projektu (dane są dostępne w sieci) to masz złą odległość pomiędzy lustrami. Wiedząc ile masz do przodu/do tyłu płaszczyznę ostrości możesz policzyć finalną ogniskową telepa (znana jest ogniskowa LG i punkt ostrości LW).

 

Radzę skontaktuj się z Przemkiem, wykonał model do liczenia ogniskowej w RCkach i przebiegu promieni, podejście naukowe.

 

 

Polecam zainteresuj się też focuserem montowanym na LW, produkuje je Rainbow Astro i takie rozwiązanie pozwala idealnie ostawić odległość pomiędzy lustrami.

Montuje się na sztywno kamerę tam gdzie ma być i tylko ustawia dystans pomiędzy lustrami. Genialne, choć drogie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubamanJanusz to nick z CB :-) Mam na imię Wiesiek. :-)

 

Tak, też na to wpadłem i wyliczyłem sobie, że muszę oddalić LW od głównego o 4.5 mm. Wzorek na liczenie ogniskowej w RC jest prosty:

 

f = f1 * f2 / (f1 - f2 - s)  gdzie f1 i f2 to ogniskowe luster a s odległość między lustrami. 

 

Mój teleskop to GSO RCT 12" truss. O tym, że "kolimacja fabryczna" to oksymoron najlepiej świadczy fakt, że LG luźno latało w łożu bo korkowe podkładki na łapkach były przyklejone nie tam gdzie trzeba. ogniskowa z dokumentacji to 2432 mm. Hmmmmm.... pierwszą zmierzoną miałem 2460 mm. 28 mm za długa. Oczywiście o ile... dokumentacja jest poprawna bo w to też jakoś nie bardzo wierzę. W dokumentacji lustro ma 304 mm a zmierzone suwmiarkę 300 mm - aż tyle suwmiarka się nie myli. Też robiłem model z raytracingiem i z danych z dokumentacji wychodzą głupoty. 

 

Wymyśliłem demontaż pająka z LG, położenie tego na stole i pomiar odległości stół-obudowa LW no i taka regulacja, żeby LW zbliżyło się do stołu o te 4.5 mm. 

 

 

Jak się skontaktować z Przemkiem - z tego co wiem to... ma trochę wakacji od forum.

 

EDIT: Buduję sobie przyrząd do kolimacji RC - powinien pozwolić też ustalić odległość luster w prosty sposób. Wychodzi, że się zmieszczę w 250-300 zł. Jak zrobię i sprawdzę to pokażę.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, WielkiAtraktor napisał:

O! Napisz coś w wolnej chwili, też się nad tym zastanawiałem.

 

 

To będzie coś bardzo podobnego do Hotecha (tego z trzema laserami + krzyżowy). Tylko Hotech kosztuje 3 k a laserki w moim (już mam) są po 2.5 zł a krzyżowy za 13.50 zeta. Płyta do tego jest zamówiona i mam mieć za tydzień (ok 100 zł z malowaniem proszkowym). 

 

Wersja testowa z drukarki 3D na zdjęciach. Główny problem to oczywiście kolimacja... laserów ale to mam już opanowane - wytoczyłem sobie "tiltery" do laserów. Reszta jak w Hotechu i zasada działania ta same. Muszę jeszcze zdobyć kawałek lusterka (najlepiej półprzepuszczalnego - da się obejść) i będzie komplet. 

 

 

EDIT: Zasilanie musi być ok 4V (np. pojedyncze ogniwo Li-Po - ten napis 12V na zdjęciu jest mylący - to zakres pracy wyłącznika :-)

 

 

 

IMG_2218.jpg

IMG_2219.jpg

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym Hotechu mówisz? https://www.astroshop.eu/laser-pointers/hotech-advanced-ct-laser-collimator-for-1-25-focuser-with-fine-adjustment/p,22953

 

Mój przyrząd działa podobnie. Nie wiem tylko czemu mówisz, że tuba to nie a kratownica to tak. Zasada jest dokładnie taka sama i swojego RCT 8" (tuba) i 12" Truss kolimowałem wstępnie bez żadnego problemu - ostatecznie i tak musi być na gwiazdach ale rezultaty z kolimacji w obu teleskopach moją podróbką są zadowalające. Dlatego robię coś trwalszego od tego na zdjęciach - wiem wyglada strasznie ale to "model testowy" :-) Na początku może być trochę trudno ustawić poprawnie względem teleskopu ale po paru próbach nie zajmuje mi to więcej niż 5 minut. 

 

Ale dzięki za ofertę udostępnienia. Bardzo dzięki. 

 

PS. Z walki z ogniskową wyszło, że jestem na granicy możliwości regulacji LW i jak się wieczorem okaże, że brakuje to będę musiał jechać LG a tu zakres ruchów jest maciopki i oznacza pełną kolimację "od nowa" - zimno trochę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam ten. Hotech standardowo nie ma instrukcji do RC tylko do SC. Producent podsyłał mi linki do postów na CN, lekko nieprofesjonalne, instrukcji brak. Problem który miałem ze swoją tubą był taki, że nie potrafiłem bardzo dokładnie określić punktów na obwodzie tuby z przodu i z tyłu w tej samej płaszczyźnie wspólnej ze środkiem focusera. To jest moim zdaniem niemożliwe dokładnie. Natomiast wieloboczna kratownica posiadająca 

a) płaskie boki

b) mniejszą płytę pod LW niż pod LG 

bardzo ładnie daje się tym połapać.

 

Ostatecznie nie użyłem Hotecha, bo metoda Przemka była kilka razy prostsza. Dokupiłem do tego kolimator - świetny i prosty ! - TS RCKOLLI - i kolimacja była kwestią kilkunastu minut i jednego wieczora pod niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

 

Ostatecznie nie użyłem Hotecha, bo metoda Przemka była kilka razy prostsza. Dokupiłem do tego kolimator - świetny i prosty ! - TS RCKOLLI - i kolimacja była kwestią kilkunastu minut i jednego wieczora pod niebem.

 

Daj jakiegoś linka do tej 'kolimacji Przemka' - tak z ciekawości. TS RCKOLLI to nic innego jak Cheshire z podświetleniem. Tak, ja też używam Cheshire do tej początkowej kolimacji - taki prosty bez tych ukośnych płytek tylko z "odbłyśnikiem" na spodzie. Ustawiony na panel LED świecący z przodu działa tak samo i... tak samo wprowadza w błąd. :-)

 

Z kolimacją tym Hotechowym potrójnym laserem to dłuższy temat bo 8" i 12" kolimuje się inaczej. 8" ma wyciąg mocowany do lustra a 12" wyciąg jest na tylnej płycie za to z tilterem a LG ma regulacje tylko względem płyty głównej. Oba rozwiązania mają swoje "zady i walety" :-) Łatwiej jest z rozwiązaniem jak w 8" ale układ jest mniej stabilny. Dłuuuuuugi temat i na osobny wątek :-) albo i cały wieczór przy piwie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.