Skocz do zawartości

Próba naprawy wyciągu Crayforda


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu perypetiach wyciąg od refraktora Evostar 80/600 sprzedanego mi przez  @Kirien  , wylądował  u czeskiego

kolegi, który zna się na wyciągach. Przypominam, że jest to ten wyciąg  :                                                                           https://deltaoptical.pl/wyciag-sky-watcher-2-do-refraktorow-crayford-mikrofokuser?from=listing 

 

Został rozebrany na czynniki pierwsze - i to jest ta fotka :

1416385054_mikroosten-SW.jpg.95601f1b60bb3a7cdef515a20930c397.jpg

 

Na tych fotkach jeszcze nie widać , że bieżnia, po której w koszyczku biega łożysko kulkowe - jest zniszczona.

Są w niej wgłębienia - tak jakby ktoś punktakiem , ale o płaskim grocie szerokości ok. 1 mm  mocno uderzał w bieżnię.

Jak to możliwe, kto to zrobił i po co ? - NIGDY nie zostanie wyjaśnione . Viz fotka z oznaczonymi na czerwono miejscami

uszkodzenia bieżni. Są po całym obwodzie.

IMG_4040.JPG.1efa4299b16ac90ba1e227f7b50e9bc2.JPG

 

 

 

 

 

Chciałoby się powiedzieć - akurat w tym przypadku - że "psu na budę" , albo "nie krzycz hop - póki nie przeskoczysz"  rady typu że wystarczy pokręcić imbuskami

i wyciąg będzie OK.  Na fotkach nie ma ośki , ale ta była też skrzywiona. Czeski kolega napisał mi, że tego już nie da się

naprawić , bo tylko można pogorszyć .

 

Tak więc wyciąg za psie pieniądze poszedł na giełdę (  na części zamienne )  a musiałem kupić nowy , ale już lepszy,

w Teleskopy.pl .  Tam również mam obiecane 2 zaślepki na szukacz , których brakowało. Walizeczka naprawiona - to już

pisałem.

 

Zbyszek W.

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając genezę uszkodzeń wydaje mi się, że aby zniwelować usterkę wystarczy podkładka dystansowa od strony łożyska oporowego, tak aby kule przekładni planetarnej pracowały w innej części bieżni.

Co innego krzywa oś, co do tego pełna zgoda. Choć i tu można pokusić się o jej prostowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

Hasło "skrzywiona ośka" jeszcze niewiele mówi. O ile? O 0,2mm czy o 1,5mm? Zakładam, że minimalne skrzywienie można próbować prostować, nieco z zasadą, że jeśli przekładnia jest na straty, nic nie szkodzi powalczyć o jej uleczenie.

Dokładnie. A ta oś bardzo często jest krzywa fabrycznie. 

2 godziny temu, zbignieww napisał:

Są w niej wgłębienia - tak jakby ktoś punktakiem , ale o płaskim grocie szerokości ok. 1 mm  mocno uderzał w bieżnię.

Te wgłębienia mogły postać od kulek. A tulejkę można by wytoczyć nową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, kupowałem w przeciągu nastu lat  conajmniej 7-8  teleskopów z wyciągami Crayforda.  NIGDY

nie było najmnjeszych problemów !  No , może właśnie dlatego " przyszła kryska na Matyska "  :)))

 

@MateuszW  - wgłębienia absolutnie nie mogły powstać od kuleczek. Wskazuje na to ich kształt oraz to ,

                           że bieżnia to tez materiał b. twardy . Jaką siłą musiałoby się dokręcić, by powstały wgłębienia ?

                           Impossible ! 

 

  A tak wogóle :  musztarda po obiedzie, wyciąg pojechał do nowego właściciela na części zamienne.

                            A nawet gdyby nie pojechał -  dorabianie podkładki dystansowej, problematyczne równanie

                            ośki itp itd - to dalsze kłopoty i wydatki. Na to bym się nie pisał.  A na odległość fajnie się

                             radzi. Nie zaprzeczam, że porady na odległość też czasem są zbawienne.

 

   Zbyszek

                        

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.