Skocz do zawartości

stacking koszmarek


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Powiedzcie mi ludziki, czy stackowanie Planet i Księżyca musi tak koszmarnie długo trwać?.

Wczoraj próbowałem utowrzyć zdjęcie finalne Księżyca w rozdzielczości 1920x1080.

PIPP konwertował mi 10 filmów do jednego AVI z 2,5 godziny.

Autostackerrt walczył ponad 2 godziny i doszedł do 3-go ptaszka w postępach tak na 20%, szczerze to musiałbym chyba czekać do rana.....

Moj laptop ma:

Procesor - I5-8250U (1,6GhZ + turbo 3,4GhZ).

4GB DDR4

Karta NVidia MX150 (2GB VRam).

Więc nie jest może demon, ale też te parametry powinny wystarczyć do sprawnego działania.

 

Ogólnie jak odpalę PIPPa lub AS3 to własciwie wzbudzienie wygaszacza trwa wieczność, widać że laptop działa na maxa. swoich możliwości (o odpaleniu czegokolwiek nie wspomnę).

Jak jest u Was?.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydaje się też dysk SSD, ale RAM to w tym wypadku podstawa. Dziwne, że 4GB starczało Ci dotąd do normalnego korzystania z komputera. Jak dodasz pamięci RAM to nie tylko stackowanie avików Księżyca przyspieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało RAMu, dysk pewnie masz talerzowy, więc odczyt/zapis sporo trwa; do tego dużo zależy od konkretnych ustawień stackowania (ilość punktów odniesienia, ustawianie "noise robust").

 

Weź też pod uwagę, że pojedyncza nieskompresowana klatka standardowego RGB w tej rozdzielczości ma prawie 6MB, czyli minuta takiego nagrania przy 30fps to już ponad 10GB. No nie ma bata, jak chcesz sensownie stackować takie materiały, to musisz zainwestować w RAM i (spory) dysk SSD. Na szczęście to nie są już teraz jakieś strasznie drogie rzeczy.

A pomijamy tu zupełnie temat procesora - a z tego co piszą to on nawet jak wyszedł, to już był bez szału - bo tego raczej nie będziesz w stanie w laptopie zmienić.

 

Edit: a, jest jeszcze kwestia tego, z jakiego interfejsu korzysta dysk - jeśli nie masz w kompie złącza M.2 (a pewnie nie masz) tylko SATA, to przesiadka na SSD nie da jakichś strasznie spektakularnych efektów, choć na pewno wydajność wzrośnie zauważalnie w stosunku do talerza.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś, jakiej wielkości są te pliki, ile GB mają. Jeśli sporo, to czas może być w normie, jak na wymienione parametry. Co do HDD to też jeden drugiemu nierówny - można mieć starego, ledwo zipiącego z odczytem 20 MB/s, albo taki powiedzmy 120 MB/s. Jeśli komp ma sata 3, to spokojnie można iść w SSD ok 500 MB/s, co da dużego kopa do wydajności.

Co do procesora, to jeszcze zwróć uwagę na chłodzenie - czy nie jest zawalone kurzem, a pasta stara i wyschnięta? To może poważnie ograniczyć wydajność komputera, nawet o połowę w skrajnym przypadku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2022 o 12:05, Behlur_Olderys napisał:

Bez przesady, nie masz aż takiego rzęcha... To o czym mówisz to podejrzanie wolno. Moim zdaniem możesz mieć jakiś problem ze sterownikami...

Behlur OLderys ma trochę racji.

Coś tam dzisiaj pogrzebałem, poczyściełem rejestry, jakieś optymalizacje rozruchu i powywalałem pół pulpitu.

Ale największym winowajcą była Nvidia, miałem ustawione zarządzanie grafiką przez programik monitorujący Nvidii z ustawieniem na ciągle działanie karty MX150.

Wszystko zmieniłem na "automatycznie", czyli standardowo działa karta zintegrowana i tylko gdy pootrzeba przerzuca na dedykowaną. Trochę tego nie rozumiem, bo przecież dedykowana MX150 z własną pamięcią jest dużo mocniejsza od zintegrowanej więc powinien laptop zapier......ale ewidentnie po zmianie na automat, AutoStacekrt myśli nie po kilka tysięcy sekund na każde zadanie, a od 600 do 1200 sekund, to już jest do przełknięcia. Jakaś godzina do 1,5 stackowania.

Aha no i mam 8 GB RAMU, chyba kiedyś dołożyłem +4 ale już nie pamiętam.

 

I pomyśleć że jak go kupowałem te X lat temu to z myślą właśnie o stackowaniu etc. wtedy to był naprawdę dobry średniak z nowiuśkim prockiem, któy dopiero co miał premierę....

Edytowane przez wampum
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, wampum napisał:

Trochę tego nie rozumiem, bo przecież dedykowana MX150 z własną pamięcią jest dużo mocniejsza od zintegrowanej więc powinien laptop zapier......ale ewidentnie po zmianie na automat, AutoStacekrt myśli nie po kilka tysięcy sekund na każde zadanie, a od 600 do 1200 sekund, to już jest do przełknięcia.

Ciekawe, bo autostakkert wcale nie używa karty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam stary komputer z i7-4700MQ czyli jeszcze starszy niż ten i5

kupiłem go 8 lat temu z myślą o stackowaniu właśnie i radzi sobie bardzo dobrze. 350GB avików Księżyca z ASI178 stackuje krócej niż godzinę. Wcześniej używałem komputera z Core 2 Duo. To co zajmowało mu 2 godziny i7 robi w 15 minut

 

najprostszy sposób sprawdzenia co się dzieje to kontrola w menadżerze zadań w zakładce wydajność. Procesor z oczywistych względów powinien pracować z maksymalnym obciążeniem i częstotliwością. Jeśli zmniejsza częstotliwość taktowania to znaczy, że ma problemy z chłodzeniem. Trzeba przeczyścić kanały chłodzące i radiator. Sprawdź obciążenie pamięci i dysku, a znajdziesz przyczynę .... choć ja też mam wolny dysk to nie pracuje z maksymalnym obciążeniem

 

w zakładce procesy sprawdź czy inne procesy nie obciążają dodatkowo systemu. Gdy mam otwarte w FF 50 kart to potrafi zjeść sporo zasobów i na chwilę przymulać komputer. Na czas stackowania wyłączam wszystkie inne programy

 

miałem 8GB RAM, teraz mam 16GB i jakoś specjalnie nie zauważyłem zwiększenia wydajności

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.