Skocz do zawartości
  • 0

Zapytanie o kątówkę....


Jacek1977

Pytanie

Cześć. Zakupiłem maka 127 jako uzupełnienie edka 80. Chcę wymienić kitową kątówke z maka na coś lepszego. Myślę o pryzmacie Beadera 1.25 cala z przelotem 32 mm. W Edku mam dwu calową dielektryczną Explore Scientefic karbon. Pytanie o pryzmat, czy będzie lepszy od dielektryka, czy zakupić adapter i w dwóch teleskopach używać Explore Scientific? Zastanawiam się też nad przejściem na okulary tylko 1.25 cala. Wtedy może tylko pryzmat i z niego korzystać w dwóch teleskopach? Doradźcie czy w dobrą stronę kombinuję ze zmianą...:) Pozdrawiam Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Cześć, moim zdaniem najpierw skorzystaj z tego co masz, czyli 2 calowej kątówki. Do Maka można znaleźć lub zrobić adapter do mocowania 2" kątówki. 

Dlaczego nie warto inwestować w kątówki 1,25? Bo ograniczasz sobie dostęp do okularów 2". A w Maku 127 da się korzystać z takich okularów. Zwłaszcza łatwiej znaleźć okulary długoogniskowe 2". Owszem, niektóre będą winietować, ale mniejsze powiększenie jest warte tego kosztu. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, kjacek napisał:

Cześć, moim zdaniem najpierw skorzystaj z tego co masz, czyli 2 calowej kątówki. Do Maka można znaleźć lub zrobić adapter do mocowania 2" kątówki. 

Dlaczego nie warto inwestować w kątówki 1,25? Bo ograniczasz sobie dostęp do okularów 2". A w Maku 127 da się korzystać z takich okularów. Zwłaszcza łatwiej znaleźć okulary długoogniskowe 2". Owszem, niektóre będą winietować, ale mniejsze powiększenie jest warte tego kosztu. 

Hej. Dzięki za odpowiedź. 

      Maka zakupiłem tylko do US z bino. Do małych powiększeń w szerokich polach będzie ed 80. 

      Pytanie czy warto do maka dokupić pryzmat beadera czy zastosować adapter i korzystać z dielektryka. Będzie znaczącą różnica w jakości obrazu na korzyść pryzmatu? Na okularach dwu calowych mi nie zależy w maku......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam tą katowke i moim zdaniem bo bino sprawdza się lepiej niż 2" (ale mam zwykła lustrzana) Krótsza droga optyczna, mniejsze przeogniskowanie, więcej aparatury pracuje. Tak to wygląda w SCT, jak bedzie w maku nie wiem ale zakladam ze podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, sosna napisał:

Mam tą katowke i moim zdaniem bo bino sprawdza się lepiej niż 2" (ale mam zwykła lustrzana) Krótsza droga optyczna, mniejsze przeogniskowanie, więcej aparatury pracuje. Tak to wygląda w SCT, jak bedzie w maku nie wiem ale zakladam ze podobnie.

W Maku pewnie będzie podobnie. 1,5" jest lżejsza, ma rzeczywiście krótszy tor optyczny. Jedyne co, to te okulary 2". Dla mnie było to istotne, gdy miałem Maka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Jacek1977 napisał:

Cześć. Zakupiłem maka 127 jako uzupełnienie edka 80. Chcę wymienić kitową kątówke z maka na coś lepszego. Myślę o pryzmacie Beadera 1.25 cala z przelotem 32 mm. W Edku mam dwu calową dielektryczną Explore Scientefic karbon. Pytanie o pryzmat, czy będzie lepszy od dielektryka, czy zakupić adapter i w dwóch teleskopach używać Explore Scientific? Zastanawiam się też nad przejściem na okulary tylko 1.25 cala. Wtedy może tylko pryzmat i z niego korzystać w dwóch teleskopach? Doradźcie czy w dobrą stronę kombinuję ze zmianą...:) Pozdrawiam Jacek

Jeśli masz Edka 80 to zainwestowałbym w pryzmat od Baadera z przelotem 34mm. Kiedy posiadałem większą wersję Edzia zapewniał wspaniały kontrast na planetach i Księżycu. W SCT też nie jest ułomkiem i wypada zdecydowanie lepiej od dwucalowego dielektryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W maku lepiej pracuje lusterko. Mam pryzmat Baadera 32mm i lusterko Svbony i wolę lusterko. Pryzmat wprowadza delikatną/minimalną ale jednak widoczną aberrację na jasnym Jowiszu i Saturnie. 

Edytowane przez Hamster
Doszczegółowienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Hamster napisał:

W maku lepiej pracuje lusterko. Mam pryzmat Baadera 32mm i lusterko Svbony i wolę lusterko. Pryzmat wprowadza delikatną/minimalną ale jednak widoczną aberrację na jasnym Jowiszu i Saturnie. 

Piszesz o tym pryzmacie  - https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmatyczna-32mm-t-2-90?from=listing   Ja natomiast koledze proponuje ten z powłoką BBHS - https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmatyczna-bbhs-t-2-90?from=listing  który według mnie nie wprowadza żadnej aberracji i na planetach i Księżycu jest fantastyczny. Zresztą nawet na cloudynights jest zachwalany  - https://www.cloudynights.com/articles/cat/articles/mirror-vs-dielectric-vs-prism-diagonal-comparison-r2877

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 hours ago, Hamster said:

W maku lepiej pracuje lusterko. Mam pryzmat Baadera 32mm i lusterko Svbony i wolę lusterko. Pryzmat wprowadza delikatną/minimalną ale jednak widoczną aberrację na jasnym Jowiszu i Saturnie. 

To mnie zmarwtiłeś :( Podobnie jak Jacek1977 przymierzam się do zakupu kątówki pryzmatycznej Baadera; zwykłej bo ta BBHS jest już droga i słabo osiągalna. Mam teraz Mak127 z VB2" i kątówką 2" SW (kitowa) i kątówką lustrzaną 1.25 SVBony. Czy to mniej więcej taki zestaw jak Twój? Jeśli piszesz, że z pryzmatem Baadera będzie gorzej, no to raczej nie mam co go kupować. Liczyłem na zwiększenie kontrastu i mikrofokusowanie. Czy te dwie potencjalne zalety nie równoważą jednak z nawiązką lekkiej aberki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Człeko napisał:

(...)   Ja natomiast koledze proponuje ten z powłoką BBHS - https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmatyczna-bbhs-t-2-90?from=listing  który według mnie nie wprowadza żadnej aberracji i na planetach i Księżycu jest fantastyczny. Zresztą nawet na cloudynights jest zachwalany  - https://www.cloudynights.com/articles/cat/articles/mirror-vs-dielectric-vs-prism-diagonal-comparison-r2877

 

W EDku 80 taki pryzmat robi wspaniałą robotę. Super kontrast i żadnej aberki. W Maku z obstrukcją zysk może być mniejszy, ale EDek z tym pryzmatem to zupełnie inny teleskop.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, twegier napisał:

To mnie zmarwtiłeś :( Podobnie jak Jacek1977 przymierzam się do zakupu kątówki pryzmatycznej Baadera; zwykłej bo ta BBHS jest już droga i słabo osiągalna. Mam teraz Mak127 z VB2" i kątówką 2" SW (kitowa) i kątówką lustrzaną 1.25 SVBony. Czy to mniej więcej taki zestaw jak Twój? Jeśli piszesz, że z pryzmatem Baadera będzie gorzej, no to raczej nie mam co go kupować. Liczyłem na zwiększenie kontrastu i mikrofokusowanie. Czy te dwie potencjalne zalety nie równoważą jednak z nawiązką lekkiej aberki?

Taki właśnie mam zestaw. Zapomnij o tym pryzmacie do maka, bo wydasz niepotrzebnie pieniądze. Przerobiłem temat. Ja tego pryzmatu używam do 80ED a MAK z kątówką lusterkiem SVbony 1,25.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A jeśli chodzi Ci też o wygodniejsze fokusowanie, to leiej część tych pieniędzy zamiast na pryzmat to wydaj na dorobienie lub kupienie (choć bardzo rzadko się na giełdzie pojawia) takiego radełkowanego większego pokrętła. Kiedyś robił je Janusz z Astrokraka. Zdecydowanie poprawia jakość ostrzenia. Można spytać też tu: http://www.serwisastro.pl

Albo po prostu można założyć gumową oponkę z jakiegoś samochodzika zabawki :), która powiększy średnicę pokrętła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Hamster Ciekawe jak ludzki wzrok może się różnić...

Również przerobiłem temat, jak piszesz, z kątówkami i mam nieco inne zdanie. Mniejsza kątówka Baadera nie pokazała mi żadnej CA z katadioptrykami, za to tło nieba było ciemniejsze (nie obiekty). Sprawdzone na SCT 5 i maku 150 z Oriona.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Potwierdzam, kątówka pryzmatyczna Baader 90° 1,25” 32mm wypada lepiej w moim Maku 150 SW w porównaniu z lustrem dielektryk 2" i zwykłym 1,25 - obydwa GSO. Dodatkowo pozwala przy dużej kiwce LG precyzyjniej wyostrzyć w porównaniu z fokuserami helikalnymi wkręcanymi w tor czy nakładką na pokrętło - oczywiście z uwagi na mały zakres jest to tylko precyzer po wstępnym ustawieniu ostrości pokrętłem. GSO Crayford z mikrofocuserem 10:1 też jest wystarczająco OK, ale to duży klamot plus przeogniskowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam. Dzięki za odpowiedzi na moje pytanie.

       Na dzień dzisiejszy zamówiłem adapter i popatrzę przez swoją katowkę ES. 

       No i zbieram kasę i czekam na dostępność pryzmatu beadera  bbhs. Tym bardziej że się w edku 80 bardzo dobrze sprawuje z tego co piszecie. 

        Pytanie czy jest bardzo duża różnica w dawanym obrazie w pryzmacie beadera z warstwami bbhs do tej bez nich? Warto dopłacić jeszcze raz tyle za tą kątówkę? No i niedostępna na dzień dzisiejszy, nie wiadomo kiedy będzie a tańsza jest dostępna.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.