Skocz do zawartości

Astrobudka - dziennik budowy


apolkowski

Rekomendowane odpowiedzi

@kubaman Rozumiem, że chodzi o system przesuwania dachu.

 

Na szczytach belek po obu stronach budki sa przykręcone kątowniki 50x50 bokiem na zewnątrz. Dach oparty jest na 6 wózkach bramowych.

 

 

image.png.ce8893a3ac13a905325aa2d8f8e99ec4.png

Żeby otworzyć dach trzeba:

1. Otworzyć boczną klapę

2. Odkręcić zabezpieczenia przed zwianiem dachu (śruby M12)

3. Przesunąć dach. Używam linki na bloczkach, która przymocowana jest to jednego z rogów dachu. 

Nie zamierzam w najbliższym czasie automatyzować przesuwu, a otwarcie/zamknięcie dachu zajmuje mniej niż 3 minuty.

 

image.png.7f75dde37437cb8320df39c28098c52d.png

 

Pewnie da się to zaprojektować inaczej, od początku myśląc o przesuwie automatycznym. Mnie trochę zaskoczyła finalna waga dachu i jego wielkość.

 

 

 

 

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mcmaker napisał:

Dobre rozwiązanie, ale nie myślałeś o zastąpieniu śruby ryglem takim bądź podobnym jak na zdjęciu?

 

 

Rolą śrub jest zabezpieczenie dachu przed poderwaniem do góry. Taki rygiel zabezpieczy jedynie przed przesunięciem.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, nie chce nadużywać Twojej cierpliwości ale może mógłbyś podać

1) zestawienie materiałów (chociaż poszczególne przekroje kantówki i desek)

2) przybliżony koszt wykonania

 

?

 

 

Ja w maju będę stawiał taką na drugiej działce pod domem. ale szczerze myślałem o płytach OSB, są chyba sporo tańsze i strukturalnie mocniejsze, a lżejsze.

Konstrukcja ramy ciągle myślę czy drewno czy profile stalowe pospawać. Jedno i drugie terasz kosztuje majątek, więc i tak będzie drogo.

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kubaman napisał:

Andrzej, nie chce nadużywać Twojej cierpliwości ale może mógłbyś podać

1) zestawienie materiałów (chociaż poszczególne przekroje kantówki i desek)

2) przybliżony koszt wykonania

 

?

 

 

Ja w maju będę stawiał taką na drugiej działce pod domem. ale szczerze myślałem o płytach OSB, są chyba sporo tańsze i strukturalnie mocniejsze, a lżejsze.

Konstrukcja ramy ciągle myślę czy drewno czy profile stalowe pospawać. Jedno i drugie terasz kosztuje majątek, więc i tak będzie drogo.

 

 

Spróbuję to podsumować.

Wymiar zewnętrzny 4 x 3 metry. krawędź szyny na 170 cm. Od strony wschodniej po opuszczeniu klapy wys. ok. 150 cm. Musiałem ponieść piery o ok. 20cm.

Wysokość "bezpieczna" dla tub ok. 2,3 metra. Pewnie można było obniżyć zmniejszając kąt dachu.

Konstrukcja - belki 10x5 (większość)  i 10x10 (pod szyny). Pod podłogą na płycie betonowej łaty 5x5 na folii. Płytę miałem wcześniej.

Podłoga - deski 160x28mm.

Ściany - deski 140x20 mm.

Obicie dachu - deski 200x20 mm.

Drewno świerkowe.

Koszt około 11,000 plus wózki do dachu, gont, szyny, drewnochron itp.

Budowa zajęła dwuosobowej ekipie 7 dni roboczych (9 kalendarzowych, nie pracowali w weekend). Bez poprawek byłoby pewnie ze dwa dni mniej, ale na bieżąco usuwaliśmy błędy koncepcji. 

 

Chętnie odpowiem na dodatkowe pytania.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jednak nawet otwarte zupełnie kątowniki są wrażliwe na śnieg jeśli najpierw zmięknie, a potem przymarznie. Sporo się namęczyłem w niedzielę żeby odsunąć dach. Albo coś zmienię, albo trzeba będzie dbać o usuwanie śniegu po każdych opadach żeby nie dopuścić do zamarznięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurka, kanciapka zupełnie jak moja ;) a nie wzorowałem się.

 

        astrobaza-zamk.png.4a2dfbd23cd12104164cf8fa977bf9cb.png                 astrobaza.png.acd2557fd4dca73816203f8720ae947f.png

 

Mogę użyczyć na twój prywatny użytek (stronka www czy tam FB) za jakieś tam symboliczne parę złotych ;) bo sie wala w mych zasobach, po szufladzie, niezagospodarowana :)

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, apolkowski napisał:

Jednak nawet otwarte zupełnie kątowniki są wrażliwe na śnieg jeśli najpierw zmięknie, a potem przymarznie. Sporo się namęczyłem w niedzielę żeby odsunąć dach. Albo coś zmienię, albo trzeba będzie dbać o usuwanie śniegu po każdych opadach żeby nie dopuścić do zamarznięcia.

Ja używam młotka, skuwa lód szybko, śnieg też można zgarnąć. Mam bardziej płaski dach, ale wystaje po pół metra z każdej strony. Zapinany na 8 haków i oczek wkręconych w belkę pod szyną. Stal 8 mm średnicy pręty. Dach ma dwadzieścia lat i nie zwiało go, choć wiatr połamał w międzyczasie duże drzewa ( ale kruche - wierzby, topole). Haki zapinam naprzemiennie - prawo - lewo, dach wtedy nie przesuwa się jak przy zapięciu wszystkich w jedną stronę.

BTW. przed wózkami jezdnymi miałem kółka gumowane - guma się spłaszczała od stania i ruszenie wymagało niezłej siły. Mam po dwa wózki na stronę, ale większe - jakby podwójne. Super pomysł z opuszczaną ścianą od południa. Brakowało mi tego. Brakowało, bo teraz podrósł zagajnik i opuszczanie nic by n ie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.