Skocz do zawartości

Lornetka 70mm do DS.


Setaarius

Rekomendowane odpowiedzi

Jako Newtonowiec :) zwracam się z pytaniem... 

 

Jakie mieliście? Co polecacie? Raczej z co najmniej średniej półki jakościowej jak sądzę... Warunek niezbędny to obiektywy 70mm, nie mniejsza i nie większa. Z szansą na kupienie dobrego egzemplarza-jakość/powtarzalność/kolimacja. Cenowo w okolicach od 2000 zł do maksymalnie 5000 zł. Jakie powiększenie najlepsze w Waszej opinii, w okolicach x10; x15; x20. Główny cel obserwacji to przede wszystkim łapanie "mniejszych" DS w miarę możliwości. Niebo pod jakim obserwuję średnio, w okolicach 21.30 do 21.60 mag/arcsecond², w zależności od zmienności warunków.

 

Po wstępnym przeglądzie mam na uwadze DO Extreme ED, APM ED, może TS Marine ED...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jan Bielański napisał:

Fujinon 16x70, nawet jest na giełdzie: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=66544&p=585677&hilit=fujinon#p585677

Tylko do tej lornetki potrzebny jest dobry statyw albo najlepiej żuraw, stąd też się z nią rozstałem.

 

 

Rozmawiałem z Pawłem, lornetka jest już dawno sprzedana, wątek zablokowany :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zaproponować, bo rozważam sprzedaż, moją APM 16x80 ED, 

Udany egzemplarz, stan perfekt, kolimacja super.

 W stosunku do 70mm jaśniej, a więc do DS lepsza, a przy tym waga i gabaryty jeszcze nie zabijają ergonomii.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam aktualnie "na służbie" Nikona 10x70 SP (ten lepszy) oraz popularną Deltę eXtreme 16x70.

W pudełku czeka na lepsze czasy fabrycznie nowy Nikon 18x70 IF WF WP

 

 

- Nikon 10x70 zachwyca ostrością w całym polu doskonałą transmisją, kontrastem obrazu (mgiełki na tle czerni nieba) oraz jakością wykonania.. Bardzo wygodne, miękkie gumowe muszle oczne, bardzo dobry łącznik statywowy Nikona (obsługujący również lornetki serii E, E II, SE, Tropical i "18-tkę"). Wady: brak gwintów 1,25" w okularach, małe pole widzenia (tylko 5,1o), płytko osadzone obiektywy, łatwo parujące ->odrośniki cza wyrzeźbić. Ogólnie: niemal ideał.

- Delta 15x70: bardzo uniwersalna, jasna i ostra (na brzegu tylko nieco mniej) symboliczny astygmatyzm nie pozwala na pokazanie pełni możliwości. Dobre, szerokokątne okulary z gwintem 1,25", mocowanie seryjnego łącznika statywoego do lornetki mogłoby być sztywniejsze. Doskonały wybór na liczne letnie mgławice pod ciemnym niebem, z filtrami UHC lub CLS.

- Nikon 18x70 zniewala wielkością pola przy swoim powiększeniu. Jest to niestety okupione nieco większą dystorsją i stosunkowo małym odsunięciem źrenicy wyjściowej. Po wycofaniu z produkcji używane egzemplarze już niedługo będą droższe niż kiedyś nowe - dokłądnie tak samo jak było z serią SE (...którą polecam jako uzupełnienie 70-tki, mamy tu modele 8x32, 10x42 i 12x50)

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już poruszony został temat Oberwerka 20x65ED i wspomnianych wcześniej lornetek APM oraz tej kupionej przez autora, to chciałbym polecić to porównanie: https://binocular.ch/oberwerk-20x65-ed-deluxe/

Posiadam klona tej lornetki i mogę potwierdzić oceny  i wnioski autora strony.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jaro1 napisał:

Jak już poruszony został temat Oberwerka 20x65ED i wspomnianych wcześniej lornetek APM oraz tej kupionej przez autora, to chciałbym polecić to porównanie: https://binocular.ch/oberwerk-20x65-ed-deluxe/

Posiadam klona tej lornetki i mogę potwierdzić oceny  i wnioski autora strony.

 

 

Widziałem to porównanie, po części dlatego rozważałem Oberwerka chociaż w PL ciężko o jakieś info na jego temat. Pisałem też kiedyś do nich, kiedy będą dostępne w EU, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Setaarius napisał:

Widziałem to porównanie, po części dlatego rozważałem Oberwerka chociaż w PL ciężko o jakieś info na jego temat. Pisałem też kiedyś do nich, kiedy będą dostępne w EU, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

To jest chyba dystrybutor w EU:

https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/43-oberwerk-de-luxe-20x65-ed.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.