Skocz do zawartości
  • 0

Komputer do obróbki zdjęć.


Mariusz Psut

Pytanie

Witajcie.

Chciałbym w niedługim czasie kupić komputer. Głównym przeznaczeniem ma być obròbka zdjęć (a właściwie nauka ;)). Przejrzałem podobne tematy w sieci ale są głównie sprzed kilku lat. Jako że kiepsko się na tym znam pomyślałem że zapytam naszych szanownych fotografòw. Raczej stacjonarny. Budżet 5-6k (skrzynka+monitor). Może ktoś coś podpowie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 minuty temu, Gość na chwilę napisał:

Ja korzystam w tej chwili  z komputera HP takiego i monitora także HP IPS 23 cale ZX 22 . Komputer ma kartę graficzną Intel IRIS która pozwala pięknie skalibrować monitor.

A nie za mało RAM-u?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie jestem specjalnie na czasie, bo ostatni komputer zbudowałem jakieś 2 lata temu, ale to chyba skromny budżet. Niezły monitor kosztuje tyle.

 

https://graficzne.pl/p15017,eizo-coloredge-cs2420-z-colornavigator-7-skalibrowany.html

Edytowane przez Sebastianus
link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co masz na myśli ? Obrobka jako sama obrobka? Wynikoway stack i dalej zabawa w ps czy pix. ? A moze skladanie klatek z cmosa? 300 500 klatek? W px ilosc rdzeni na procku. To samo app i stackowanie. Procek i ram. 

 

 Do psa nie potrzebujesz grafiki naj. Gtx sobie poradzi. 

 

Procek minimum 6 rdzeni, ram 32gb. 

 

Stacki z asi 2600 zaczynaja mi zamulac przy i5 4 rdzenie 32gb rtx

 

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, _Spirit_ napisał:

Co masz na myśli ? Obrobka jako sama obrobka? Wynikoway stack i dalej zabawa w ps czy pix. ? A moze skladanie klatek z cmosa? 300 500 klatek? W px ilosc rdzeni na procku. To samo app i stackowanie. Procek i ram. 

 

 Do psa nie potrzebujesz grafiki naj. Gtx sobie poradzi. 

 

Procek minimum 6 rdzeni, ram 32gb. 

 

Stacki z asi 2600 zaczynaja mi zamulac przy i5 4 rdzenie 32gb rtx

 

Chodzi o fotografię przyrodniczą. JPEG, RAW. Photoshop,Lightroom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Chodzi o fotografię przyrodniczą. JPEG, RAW. Photoshop,Lightroom.


Błędnie założyłem, że to pod obróbkę astrofoto. W takim razie myślę, że z tego co wrzuciłem można śmiało zejść do ryzena 5600x i 16gb ram. Dysk hdd też można wziąć 5400rpm zamiast 7200.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, JKbooo napisał:


Błędnie założyłem, że to pod obróbkę astrofoto. W takim razie myślę, że z tego co wrzuciłem można śmiało zejść do ryzena 5600x i 16gb ram. Dysk hdd też można wziąć 5400rpm zamiast 7200.

A karta graficzna. W jaką ewentualnie celować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

A karta graficzna. W jaką ewentualnie celować?

 

Dobre pytanie. Nie wiem czy ten soft korzysta z jakiejś akceleracji graficznej. Ja bym chyba wziął coś relatywnie taniego typu gtx1050Ti, ale może niech ktoś mądrzejszy się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, JKbooo napisał:

Dobre pytanie. Nie wiem czy ten soft korzysta z jakiejś akceleracji graficznej. Ja bym chyba wziął coś relatywnie taniego typu gtx1050Ti, ale może niech ktoś mądrzejszy się wypowie.

 

CUDA czasami jest używana. AI de-noise i temu podobne wykorzystują RTXy. Intel iGPU też jest wspieranie gdzieniegdzie, ale to tylko iGPU. AMD jako tako ma jakieś dodatkowe wsparcie choć surowa moc GPU też jest brana pod uwagę ;)

 

17 minut temu, JKbooo napisał:

Dysk hdd też można wziąć 5400rpm zamiast 7200.

 

Albo w ogóle to wyrzucić. Wolne i głośne jak na 2022 :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, riklaunim napisał:

CUDA czasami jest używana.

 

Właśnie dlatego proponuję kartę nvidii w tym przypadku, choć nie wiem czy jest to na tyle duży atut, żeby brać to pod uwagę przy składaniu pcta.

 

2 minuty temu, riklaunim napisał:

Albo w ogóle to wyrzucić. Wolne i głośne jak na 2022 :D

 

No nie wiem, ja sobie nie wyobrażam życia bez dużego dysku typu storage. Miałem już dwa po 1TB, rok temu dokupiłem kolejny 3TB i znowu mi się miejsce kończy :D Ten 1TB z dysku ssd szybko się skończy u fotografa.

 

Godzinę temu, Gość na chwilę napisał:

Ja korzystam w tej chwili  z komputera HP takiego i monitora także HP IPS 23 cale ZX 22 . Komputer ma kartę graficzną Intel IRIS która pozwala pięknie skalibrować monitor.

 

Ten co podlinkowałeś ma niby VA, ale laptopy w tym budżecie nawet z IPS i tak mają marne pokrycie sRGB. Mam w lapku IPS, ale kolorki i jasność leżą w stosunku do mojego i tak już wiekowego i nawet niegraficznego eizo fs2333...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Sebastianus napisał:

Nie jestem specjalnie na czasie, bo ostatni komputer zbudowałem jakieś 2 lata temu, ale to chyba skromny budżet. Niezły monitor kosztuje tyle.

 

https://graficzne.pl/p15017,eizo-coloredge-cs2420-z-colornavigator-7-skalibrowany.html

Faktycznie niezły. 

Trzeba będzie nagiąć budżet:getlost:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Chodzi o fotografię przyrodniczą. JPEG, RAW. Photoshop,Lightroom.

Nie są to jakieś szczególne wymagania. O ile nie robisz jakichś wielkich i złożonych projektów to tandem LR + PS zasuwa nawet na starszym sprzęcie.

 

Na pewno 32 GB Ram.

 

Ryzen 8 rdzeni (~1500 zł) lub 6 rdzeni (~700 zł) Twój wybór ale wolałbym tą kasę władować w mocniejszą kartę graficzną. Tam gdzie się da programiści przechodzą na GPU, bo wydajność takiej 3050 to jest prawie 3x Ryzen 8 rdzeniowy, a cena podobna.

 

Era kopania się definitywnie kończy, do gry wchodzi Intel, nVidia i AMD już szykuje się do premiery nowej generacji kart = pod koniec roku ceny obecnych kart polecą mocno w dół.

 

Linkowane Eizo jest fajne ale raczej polecał bym Ci 27" Nec'a 2.5K ze sprzętową kalibracją, bo pojedynczy monitor FHD to jednak mało.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, _Spirit_ napisał:

Odradzam trzymanie danych na ssd. Jak to pada to rzadko kiedy udaje sie coś odzyskac. Talerz można nawet rozebrać albo przełożyć elektronikę ...

Ludzi dzielimy na tych co robią kopie i na tych co będą robić kopie.

Nie ma co liczyć na to, że jak dysk padnie (nieważne talerz czy SSD) to cokolwiek da się odzyskać. Poza tym odzysk to bardzo droga sprawa. Kopie wychodzą znacznie taniej ;-)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, _Spirit_ napisał:

Odradzam trzymanie danych na ssd. Jak to pada to rzadko kiedy udaje sie coś odzyskac. Talerz można nawet rozebrać albo przełożyć elektronikę ...

Jakoś nie widzę możliwości aby amator przełożył talerze i ustawił głowicę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, Marek_N napisał:

Nie są to jakieś szczególne wymagania. O ile nie robisz jakichś wielkich i złożonych projektów to tandem LR + PS zasuwa nawet na starszym sprzęcie.

 

Na pewno 32 GB Ram.

 

Ryzen 8 rdzeni (~1500 zł) lub 6 rdzeni (~700 zł) Twój wybór ale wolałbym tą kasę władować w mocniejszą kartę graficzną. Tam gdzie się da programiści przechodzą na GPU, bo wydajność takiej 3050 to jest prawie 3x Ryzen 8 rdzeniowy, a cena podobna.

 

Era kopania się definitywnie kończy, do gry wchodzi Intel, nVidia i AMD już szykuje się do premiery nowej generacji kart = pod koniec roku ceny obecnych kart polecą mocno w dół.

 

Linkowane Eizo jest fajne ale raczej polecał bym Ci 27" Nec'a 2.5K ze sprzętową kalibracją, bo pojedynczy monitor FHD to jednak mało.

Więc może lepiej zamiast składaka jakiś dobry komputer gamingowy + ten podlinkowany monitor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
59 minut temu, JKbooo napisał:

Ten co podlinkowałeś ma niby VA, ale laptopy w tym budżecie nawet z IPS i tak mają marne pokrycie sRGB. Mam w lapku IPS, ale kolorki i jasność leżą w stosunku do mojego i tak już wiekowego i nawet niegraficznego eizo fs2333...

Pełna zgoda. Dlatego do końcowej obróbki podłączam zewnętrzny, który ma przyzwoite pokrycie sRGB i Adobe RGB.

42 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Odradzam trzymanie danych na ssd. Jak to pada to rzadko kiedy udaje sie coś odzyskac. Talerz można nawet rozebrać albo przełożyć elektronikę ...

Tylko hazardziści trzymają materiały na dysku roboczym komputera. Ja mam już chyba z 7 dysków zewnętrznych na które chucham i dmucham

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Więc może lepiej zamiast składaka jakiś dobry komputer gamingowy

A nie jest czasem tak, że te większe sklepy mają ofertę darmowego montażu kompa z wybranych części?

 

8 minut temu, Mariusz Psut napisał:

+ ten podlinkowany monitor?

Jest jeszcze jedna tańsza opcja - mianowicie monitory z matrycami z technologią "kropki kwantowej" (quantum dot, nanoIPS itp). Nie wchodząc w szczegóły - mają bardzo dużą precyzje wyświetlania koloru - pokrycie 120-130% sRGB i bardzo mały błąd koloru (choć większy jak klasyczny monitor po kalibracji). Z minusów - brak możliwości sprzętowej kalibracji, pewnie gorsze podświetlenie, za to jakieś tam bajery gejmingowe (165-240 Hz, HDR, sprzętowa synchronizacja z grafiką). Jeśli również grasz to jest to opcja do wzięcia pod uwagę, bo taki monitor 27" 2.5k to około 1800 zł

 

Ale jeśli stawiasz głownie na grafikę to wcześniej wspomniany Nec jest bardzo dobrą opcją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Marek_N napisał:

A nie jest czasem tak, że te większe sklepy mają ofertę darmowego montażu kompa z wybranych części?

 

Jest jeszcze jedna tańsza opcja - mianowicie monitory z matrycami z technologią "kropki kwantowej" (quantum dot, nanoIPS itp). Nie wchodząc w szczegóły - mają bardzo dużą precyzje wyświetlania koloru - pokrycie 120-130% sRGB i bardzo mały błąd koloru (choć większy jak klasyczny monitor po kalibracji). Z minusów - brak możliwości sprzętowej kalibracji, pewnie gorsze podświetlenie, za to jakieś tam bajery gejmingowe (165-240 Hz, HDR, sprzętowa synchronizacja z grafiką). Jeśli również grasz to jest to opcja do wzięcia pod uwagę, bo taki monitor 27" 2.5k to około 1800 zł

 

Ale jeśli stawiasz głownie na grafikę to wcześniej wspomniany Nec jest bardzo dobrą opcją. 

Z montażem przez  sklep to nie wiem. Muszę sprawdzić. W gry nie gram. Więc tylko grafika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Więc może lepiej zamiast składaka jakiś dobry komputer gamingowy + ten podlinkowany monitor?

 

Większość pre-build idzie po kosztach i robi vendor lock żebyś niewiele mógł zrobić i zmienić poza daną marką. Butikowe są jak najbardziej OK ale swoje doliczają. Niektóre sklepy, jak chyba morele mają opcje zbudowania.

 

Co do monitorów to chyba czasami są przeceny lub wyprzedaże na monitory z serii Acer ConceptD, choć recenzji nie sprawdzałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.