Skocz do zawartości

Losmandy GM8 - Pierwsze testy


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

dzisiaj zrobiłem pierwsze zdjęcia G11, jeszcze bez PEC (to właściwie moje pierwsze dorosłe zdjęcia DS), wydaje mi się że podstawa to dobre ustawienie polarnej (używałem tylko lunetki) i muszę siedzieć cierpliwie na tyłku bo z 10 klatek sporo było poruszonych od łażenia), zamieszczam najlepsze, przy ostatnim wycelowałem oś RA w pół drogi między Polarną a Cefeuszem. Jak na moje niekompetentne oko wygląda chyba obiecująco, znaczy się może wysłali mi sprawny egzemplarz. (ogniskowa 600 mm )

 

pozdrawiam

IMG_5124_sm.jpg

IMG_5127_small.jpg

IMG_5128_small.jpg

IMG_5132_small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pojedyncze klatki i parametry widać w exifie, (nr1-82s, 2-151s, 3-187s, 4-153sek)

a tak się zastanawiam, czy te "przecinki" wynikają z niedokładności ustawienia montażu, czy może są wielkością błędu PE, bo w sumie to prawie nigdy tego nie wiadomo,

czy może nie kończąc naświetlania kadru, jakbyś wyłączył na chwilę prowadzenie, to czy nie dało by się tego rozstrzygnąć?

bo jeżeli byłby to błąd PE, czy ślad gwiazdy nie powinien być prostopadły do "przecinka"?

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>a tak się zastanawiam, czy te "przecinki" wynikają z niedokładności ustawienia >montażu, czy może są wielkością błędu PE, bo w sumie to prawie nigdy tego nie >wiadomo,

 

myślę że po części jedno i drugie, troszkę przeszkadza mi to że polarna nie jest widoczna cały czas tylko trzeba odpowiednio ustawić tubę żeby był przelot przez ośkę dec. potem celujemy na obiekt a po drodze trzeba poluzować ośki itd. - zauważyłem że niezwykle łatwo traciłem ustawienie na biegun po manipulowaniu teleskopem

 

 

>>czy może nie kończąc naświetlania kadru, jakbyś wyłączył na chwilę >>prowadzenie, to czy nie dało by się tego rozstrzygnąć?

 

 

dzisiaj mam zamiar kontynuować testy, pogoda ma sprzyjać...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze zrozumiałem kwestię wyłączania prowadzenia Sumas, znaczy się czy mam wyłączyć przy dobrze ustawionym biegunie? chyba wtedy przecinek nie będzie prostopadły bo PE to spóźnianie się i nadganianie zegarka więc przy dobrze ustawionym biegunie powinno być równolegle? jak ustawimy żle na biegun to chyba powinno być pod kątem zależnym od tego jak żle ustawimy? muszę poszperać na ten temat bo na starość wyobraźnia odmawia posłuszeństwa.

 

wydaje mi się że przecinki na moich poprzednich zdjęciach to błędy w ustawieniu na biegun, tym razem ustawiałem dokładnie za każdym zdjęciem i rezultat był generalnie lepszy . Zamieszczam trochę dziwne zdjęcie (276 sekund, czyli nagrał się pełny cykl robaka) które się rozdwoiło choć nie pamiętam żebym kopał w montaż (może to znany problem przeskakiwania montażu Losmandy po przejściu przez zenit? - nie pamiętam w co strzelałem - chyba robiłem darka tylko zapomniałem zakryć tubę) :szczerbaty: starość nie radość

na tym zdjęciu gwiazdki są obiecująco kuliste....

 

oraz okolice Vegi z wyłączonym napędem na dłuższą chwilę (całkowity czas 230 sekund). Ogniskowa 600mm

 

 

pozdrawiam

IMG_5151_small.jpg

IMG_5150_small.jpg

Edytowane przez zbig_wawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ,ze jak kupowac to  G11 . Mniej problemow ze startem . Choc GM8 tez musi dobrze chodzic .

Przecież główny problem Adamo to było niestabilne mocowanie statywu firmy Adam Słodowy do głowicy! I co by tu zmieniało ustawienie głowicy wyższej klasy jeśli słabym punktem jest reszta domowej roboty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy mam wyłączyć przy dobrze ustawionym biegunie? chyba wtedy przecinek nie będzie prostopadły bo PE to spóźnianie się i nadganianie zegarka więc przy dobrze ustawionym biegunie powinno być równolegle? jak ustawimy żle na biegun to chyba powinno być pod kątem zależnym od tego jak żle ustawimy?

...

 

masz absolutnie rację, z dziwnych powodów chyba chciałem, żeby było to, takie proste :D (takie bezproblemowe odróżnienie pe, od źle ustawionego montażu :ha:)

 

 

wydaje mi się że przecinki na moich poprzednich zdjęciach to błędy w ustawieniu na biegun, tym razem ustawiałem dokładnie za każdym zdjęciem i rezultat był generalnie lepszy . Zamieszczam  trochę dziwne zdjęcie (276 sekund, czyli nagrał się pełny cykl robaka) które się rozdwoiło choć nie pamiętam żebym kopał w montaż (może to znany problem przeskakiwania montażu Losmandy po przejściu przez zenit? - nie pamiętam w co strzelałem - chyba robiłem darka tylko zapomniałem zakryć tubę)  :szczerbaty:  starość nie radość

na tym zdjęciu gwiazdki są obiecująco kuliste....

 

to pierwsze zdjęcie rzeczywiście dziwne, ale, żeby montaż tak przeskoczył, to niezłe "chrupnięcie" powinno, chyba, być słychać? :unsure:

a może to tylko, jakiś wygłodniały komar przyrżnął był w tubę? :ha:

natomiast drugie, uch jak żyleta :rolleyes:

pozdrowienia

 

...

pewnie i tak najlepsze rezultaty będzie miał  Michał (Tiamat), który swój montaż zabetonował  :Salut:

 

hmm, coby się nie okazało, że wraz niezbędnym sprzętem, trzeba by w plener jeszcze zabierać, betoniarkę z workiem szybkowiążącego cementu :szczerbaty:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Chyba coś mnie ominęło...tzn 136 postów...:)

Tak! Ja tez mam Losmandy! Wpisuję sie do klubu! Jeśli można :) Muszę znaleźć trochę czasu i prześledzić wszystkie Wasze powyższe wpisy. Na szybko zapodaję M27 zrobioną przedwczoraj. Dodam, że moje G11 jest z GOTO Gemini, co chyba znacznie pomaga w ustawieniu montażu. Samo Gemini jak piszą w instrukcji, którą swoją drogą trzeba ściągnąc samemu sobie z sieci w PDFie, bo pan Losmandy nie raczy dołączać jej do montażu to nie tylko system GOTO. To również sposób hmm.. modelowania, uczenia Gemini sfery niebieskiej. Praktycznie cały czas można poprawiać ustawienia montażu w nastepujący sposób. Jeśli nakieruję GOTO na Wegę to najpewniej będzie lekko nie w osi teleskopu. Pilotem naprowadzam ja centralnie i uruchamiam funkcję Additional Aligning. Wtedy system na przyszłośc uwzględnia powyższzą poprawkę. I tak mogę robić dowolna ilość razy. Mój system ma w tej chwili około 20 takich akcji za sobą, łącznie z poprawkami robionymi w dzień na Wenus, Merkuregi i Słońce.

Zauważyłem Wasze uwagi na temat funkcjonowania sklepów astronomicznych za oceanem. Niech to szlag trafi. Myślę, że z mniejszymi problemami można coś kupić w Mombasie! Kupowałem w www.buytelescopes.com. Skończyło się na groźbach z moej strony, że ich obsmaruję na Cloudy Nights, nerwowych rozmowach pa tjelefonu z właściceiami sklepiku itp.. Pomogło, ale sporo złości mnie to kosztowało.

Dołączam zdjęcie M27 sprzed dwóch dni.

Pozdrawiam

 

 

MT-800 (ogniskowa 800mm)

jedna klatka, bez darków i flatów

obróbka w PS, obcięty kadr, co nie przeszkadza w zauważeniu śladów od elektroniki w 300d po prawej stronie.:)

iso 400

czas 364 sekund

bez PEC'a

IMG_5746edit2mini.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zapisuję Cię do klubu ;)

Te 364 sek to jedna klatka? No to gratulacje!

Ja swoim nie moge za wiele jest jakiś nieudany, walczę z nim i kiszka.

Zrobić 4 minuty ogniskowa 780mm graniczy z cudem.

No ale cóż, nie każdy może trafić na dobrego Losmandego!

Zapodaj kawałek corpa z tej klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja swoim nie moge za wiele jest jakiś nieudany, walczę z nim i kiszka.

 

Weź go może podrzuć komuś kto użytkuje taki sam model. Czasem jest tak, że najdrobniejsze szczegóły decydują o ostatecznym efekcie. Po takim teście będziesz wiedział znacznie więcej. Może rzeczywiście szkoda marnować czas na dalsze próby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zapodaj kawałek corpa z tej klatki"

Bardzo chetnie Adamie, tylko nie wiem co to znaczy...:):icon_redface:

Chodzi o nie zmieniany w PS fragment zdjęcia?

Tak, to jest jedna klatka. Inne wyszły podobnie, ale idealnie do końca nie jest bo przy tych w sumie około 30 minutach "patrzenia" teleskopu na M27 między 1. a 6. zdjeciem widoczny jest wyraźny- gdzieś na około 1/3 średnicy M27 dryft.

Pozdrawiam

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Testów ciąg dalszy.

Powoli dochodzę do wprawy :Boink:

Wykonałem ostatnio 17 klatek M11 przy pomocy MTO 1000 z ogniskową 780mm i czasem 2 min.

Przy składaniu 4 klatki poszły do kosza i zostało 13 sztuk.

Oto rezultat:

wycinek i pełna klatka.

m11.jpg

m11c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby świetnie gdyby.... wynik był powtarzalny z sesji na sesję a na razie, niestety, NIE JEST. :(

Może poprostu MONTAŻ JEST NA DOTARCIU?

Może... balkon jest niestabilny? (nie żartuję, nie wiem które sesje są balkonowe).

 

P.S.

Z Adamo to przedyskutowałem, te uwagi wlepiam pro publico bono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może... balkon jest niestabilny? (nie żartuję, nie wiem które sesje są balkonowe).

 

 

Hehe może to śmiesznie zabrzmi ale dopiero przy testach montażu okazało się że mój balkon (10 piętro) na tendencje do wyginania w zależności gdzie na nim stanę i czy wogóle.

 

Tzn. siedząc przed monatżem ustawiałem go i mi prowadził całkiem nieźle ale jak wstałem i poszedłem sobie do domu to ani jedna expozycja nie wyszła. za to gdy stanąłem w innym miejscu nagle dryf się robił 2 razy większy.

 

 

Pozdr.

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe może to śmiesznie zabrzmi ale dopiero przy testach montażu okazało się że mój balkon (10 piętro) na tendencje do wyginania w zależności gdzie na nim stanę i czy wogóle.

...

 

a tak offtopic, a czemu Panowie "balkoniarze" nie pomyślicie, o jakimś uchwycie na montaż, mocowanym do ściany? coś na wzór uchwytu do anten sat?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak offtopic, a czemu Panowie "balkoniarze" nie pomyślicie, o jakimś uchwycie na montaż, mocowanym do ściany? coś na wzór uchwytu do anten sat?

pozdrowienia

... Gdyż albowiem Adamo nigdy nie foci z balkonu, namówiłem go tylko żeby dla TESTOWANIA Montażu oszczędził sobie jazdy 40 km od miasta, przecież wystarczy z balkonu! Tylko że MÓJ balkon to LOGGIA z płyty żerańskiej a z drugiej strony domu taras. A balkon Adamo - bardziej filigranowa konstrukcja, w sam raz do SkyLuxa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.