Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do 2300


Zama

Pytanie

Witam.

Od razu zaznaczam że jestem zielony w tym temacie, coś tam poczytałem, ale wolę zaczerpnąć opinii ekspertów. Wiem już na pewno że potrzebuję mapy nieba i znalazłem dwa teleskopy

 

-Teleskop SKY-WATCHER (Synta) BK1021EQ3-2

Powiększenie: x15 - 204

Średnica obiektywu [mm]: 102

Ogniskowa [mm]: 1000

 

Teleskop LEVENHUK 130S Skyline PLUS

Rodzaj: Teleskop Newtona

Kolor: Czarny

Przeznaczenie: Do obserwacji

Powiększenie: x260

Średnica obiektywu [mm]: 130

Ogniskowa [mm]: 900. 

 

Obserwacje będą na balkonie, czy któryś z tych będzie się nadawał, czy polecacie coś innego budżet to  2200. Mogę ciut naciągnąć jeśli jest coś co będzie znacznie lepsze 

 

 

IMG_20220815_175408.jpg

IMG_20220815_175405.jpg

IMG_20220815_175401.jpg

Edytowane przez Zama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 minuty temu, lkosz napisał:

No to ta rzeczka i działki brzmią jak coś na leżak...

 

Przejrzyj to: https://picios.pl/wimmer/

z użyciem aplikacji SkEye przejrzysz jakie masz obiekty w zasięgu, pomocne będą też Sky Safari lub Stellarium jako mapy

do tego księżyce Galileuszowe, niektóre gwiazdy podwójne i jasne planetoidy, ale to już chwilka szukania, którego trzeba się nauczyć

Niestety ja działki nie mam i wątpię żeby mi ktoś udostępnił, a rzeczka cała zadzrewiona kasztanami i to potężnymi także jest lipa. Jutro się za to zabieram i dam wam znać. Dzięki wielkie za zaangażowanie wszystkich tu obecnych i dobrej nocy wszystkim życzę. Widzimy się jutro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Zama napisał:

Raczej wątpię. Jeszcze jedno pytanie czy astygmatyzm jakoś przeszkadza w obserwowaniu?

Ja mam astygmatyzm ale obserwuje bez okularów bo tak mi wygodniej i daje radę, natomiast oczywiście ma negatywny wpływ. Zależy jak duży masz astygmatyzm, mały jest bez większego znaczenia, przy dużym bez korekcji nie złapiesz nigdy pełnej ostrości obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja co prawda nie mam astygmatyzmu, a krótkowzroczność, niemniej od samego początku moich obserwacji obserwowałem w okularach korekcyjnych. Podstawa tutaj to prawidłowy dobór okularów, tzn. takich, których odstęp od źrenicy wyjściowej jest nie mniejszy jak 18mm. Takie okulary nie są tanie, ale komfort prowadzenia obserwacji jest ogromny. Ma to szczególne znaczenie przy ręcznym wyszukiwaniu obiektów, kiedy to na zmianę zerkam przez okular i celownik Rigel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zama, przy takiej wystawie balkonu (NW) zapomnij całkowicie o obserwacjach planet. Mało tego: w zasadzie zapomnij o obserwacjach z tego balkonu w ogóle. Rzeczywistość jest brutalna. Nawet jeśli jakaś planeta kiedykolwiek pojawi się w polu widzenia, to nisko nad horyzontem tuż przed zachodem, co oznacza, że i tak nie zobaczysz nic przez teleskop (tzw. seeing dla niskich obiektów rozmazuje obraz koszmarnie). Większość innych ciekawych obiektów też włóczy się po niebie w sektorze E-S-W. Masz 2 opcje zatem:

1. Stanowisko możliwie niedaleko domu, na które możesz wynieść sprzęt piechotą - głównie planety i Księżyc, jeśli niebo w okolicy jest zaświetlone

2. Wyjazdy gdzieś daleko pod ciemne niebo autem - obserwacje obiektów tzw. głębokiego nieba (DS-Deep Space), czyli wszystko inne

Trzecie ważne kryterium, to jak dużo schodów musisz pokonać, by wydostać się ze sprzętem z domu (pisze to lokator 3-ciego piętra bez windy). Generalnie opcja 1. i tak na dzień dobry zakłada mobilny sprzęt. 2. zależy od tego 3-ciego kryterium. Tu nie siliłbym się na duże teleskopy, chyba że Newtony - składaki.

 Na moje oko, nie idź na razie w nic większego od 6" (150mm) w przypadku Newtona lub katadioptryka (SCT lub Mak), a w przypadku refraktora  ok. 100 mm. Montaż raczej azymutalny. Co oznacza prawdopodobnie, że nie kupisz gotowca, tylko osobno tuba i montaż.

A, jeszcze pomyśl zawczasu nad transportem tego, np. jak będziesz przenosił tubę, a jak montaż. Na tubę można pomyśleć o jakiejś torbie z pasem nośnym na ramię, zaadaptować pokrowiec na deskę snowboardową itp. - różne opcje w zależności do rodzaju/gabarytów tuby. Co innego refraktor, co innego Newton, co innego Mak/SCT. Te ostatnie maja zwykle torbę transportową w komplecie.

Pozdrawiam

-J.

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.