Skocz do zawartości
  • 0

Minimalny zestaw EAA do ogladania DSow


czar

Pytanie

Witam,

 

Mieszkam w miejscu gdzie Drogi Mlecznej nie widac. Nie widać też - przez Newtona 8" - galatyki M51 (którą teoretycznie cały
czas widzę z ogródka).

 

No wiec myslalem: potrzebuje wiecej swiatla, kupie wiekszy teleskop i juz prawie kupilem Newtona 12", ale w miedzyczasie doczytałem, ze jest cos takiego jak Electronically Assisted Astronomy czyli obserwacje przez kamerkę z użyciem live-stackingu (soft: sharpcap).


Dokupilem wiec szybko kamerke ASI224 oraz czująć, że przy f=1200mm DSy mogą trochę za szybko uciekać kupiłem od razu reduktor 0.5x.

No i oczywiście DSy za szybko uciekają (znaczy widziałem bardziej gwiazdy: jakieś 10 sekund w polu 0,4 stopnia). 
Z konwerterem 0.5x nie da się złapać focusa - trzeba by podnieść lustro czy coś.

No i tak czy siak 20 sekund to też za mało, więc trzeba by platformę paralaktyczną ... ble ...

 

No więc szukam teraz minimalnego zestawu wyłącznie do EAA:

- refraktor 80/400 (mówią, że kupowanie ED na DSy jest bez sensu - prawda to)? Jak bedzie fatalnie to moge doinwestować do 72ED,
- montaż EQ3-2,

- napęd w jednej osi (https://deltaoptical.pl/naped-w-jednej-osi-do-eq3-2). Jak zobacze jak wogole działa taki naped to się moze zimą zabawię jakims astroeq czy onstep, ale generalnie mam dużo frajdy ze znajdowania obiektów samodzielnie i mysle, ze goto to zepsuje :)

- kamerke ASI224 oraz reduktor 0.5x mam.

 

Chcialbym prosic o potwierdzenie z praktyki czy do mojego zastosowania (live-stacking w sharpcap) nie bede potrzebowal jednak jakiegos guidingu czy sterowania w drugiej osi.

 

Z gory dzieki za wszelkie sugestie!

Edytowane przez czar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeżeli tylko będziesz mieć montaż dość dobrze ustawiony na biegun i to co chcesz oglądać nie będzie za szybko uciekać z pola widzenia, to live stacking sobie poradzi. Tylko najlepiej ustawić na tyle długie ekspozycje, żeby algorytm miał wystarczająco dużo gwiazd do wyrównywania klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciekawy temat. Niebo robi się nam coraz gorsze, więc EAA wydaje się być słusznym kierunkiem. Może ktoś doda coś więcej? 

Podobno można zaczynać od ASI 290MM. 

Wiadomo, montaż z prowadzeniem to podstawa.

 

Ale jaka kamera minimum? 

Albo inaczej, kto się w to bawi? Jakim sprzętem? Jakie ustawienia stosujecie np dla live stackingu? 

Czy da się pracować z telefonem? Czy musi być komp? 

 

EDIT 

Ja bawię się noktowizorem P8079HP A grade. Z filtrem H-Alfa można bardzo dużo zobaczyć. Ale nie tak ładnie jak klasycznie, to zupełnie inna bajka.

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedzi.

 

Przy EAA osobnym problemem może być naprowadzanie (nawet z goto): jeśli zaswietlenie jest problemem to star-hopping może zawieźć.

 

Doszedłem dziś do ciekawego rozwiazania (przy braku goto, a nawet z goto, ktore nie trafia w punkt): plate solving sterujący stellarium.

 

https://forums.sharpcap.co.uk/viewtopic.php?t=4969

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

O naprowadzanie nie musicie się obawiać. Pod moim bortle 9 nie ma najmniejszego problemu. Jak się w końcu zachmurzy to wyskrobię tutorial jak ustawić sobie astrometry, żeby robiło platesolve nawet na ogniskowej 2.5m. Pomocny może być soft potrafiący oznaczyć gwiazdy w kadrze i rysować siatkę współrzędnych. Goto nie działa idealnie, trzeba robić poprawki. W live stacking też nie trzeba się bawić, dłuższe ekspozycje pokazują już sporo obiektów po stretchu w gimpie.

 

Generalnie do takich zastosowań wystarczy jakikolwiek teleskop na jakimkolwiek paralaktyku z prowadzeniem w RA i jakakolwiek kamera, ostrzycie posiłkując się spajkami od pająka (ustawiając się na jaśniejszej pobliskiej gwieździe, gain na full, długa ekspozycja). Dla wygody po pewnym czasie można dokładać kolejne rzeczy: napęd w DEC, GOTO, fokuser, maskę Bahtinova, filtry w zmotoryzowanym kole, kamery o większej matrycy, guiding, lunetkę o szerokim polu robiącą za szukacz (to się akurat bardzo przydaje).

 

Co do tuby - może być cokolwiek, ale wygodniej z czymś, co ma dobry wyciąg i porządnie działający fokuser (moim faworytem są monoraile). Lepiej iść w teleskopy o małej światłosile bo nie ma problemów ze zniekształceniami i nie trzeba ciągle ustawiać ostrości. Ja w swoim F12 ostrość ustawiam raz na tydzień, niezależnie od położenia obiektu na niebie. W praktyce przyjemnie będzie z Cassegrainami i pochodnymi typu MAK i SCT. Apertura ma mniejsze znaczenie, 5" MAK jest wystarczający.

 

Większość DSów jest mała, a te kilka większych pod bortle 9 (np. M45 i M31) to nic specjalnego, trzeba nazbierać materiału z użyciem filtrów i wtedy coś sensownego widać, zatem lepiej porzucić mrzonki o szerokich polach i pyłach w Łabędziu, i skupić się na tym, co dostępne bez problemu: mgławice planetarne, gromady kuliste, gwiazdy podwójne, czasem nawet galaktyki, planetoidy, planety i generalnie US.

 

Kamera... zalecam na początek wersję mono o małych szumach, raczej o mniejszym pikselu, niż większym, żeby się też do planet przydało. Jeśli stać, to lepiej większą matrycę jak np. w ASI533, ale też bez przesady. Jeśli ktoś ma lustrzankę w domu, to nie kupować kamery. Odradzam kupowanie ASI120 ze względu na złą jakość obrazu i bug w firmwarze.

 

Generalnie robienie wielkich zakupów na początek i podejście w stylu: kupię sobie już teraz kamerę chłodzoną i talię filtrów to bardzo zły pomysł. Minimum kupowania sprzętu, wykorzystać to co już jest w domu, i dopiero po miesiącu obserwacji dokupić jedną-dwie najpotrzebniejsze rzeczy rozwiązujące dokuczający problem.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, lkosz napisał:

skupić się na tym, co dostępne bez problemu: mgławice planetarne, gromady kuliste, gwiazdy podwójne, czasem nawet galaktyki, planetoidy, planety i generalnie US.

Problem w tym, że to wszystko jest dobrze widoczne w wizualu nawet z miasta, a w EAA będzie się prezentowało słabiutko.

 

EAA to przede wszystkim mglawice H-alfa, bo:

- są duże,

- są jasne,

- niedostępne w wizualu.

 

Dlatego tak jak sugeruje @Behlur_Olderys kamerka ASI 432 MM + obiektyw (np. Samyang 135mm f/1.8) + wąski filtr H-alfa

 

image.thumb.png.f50c96249d085a44b92479f97b7657e2.png

 

Względem typowego zestawu do astrofotografii ~f/5 + piksel 3,75 um - tutaj (f/1.8 + 9 um) każdy piksel w tym samym czasie będzie zbierał ponad 50 razy więcej sygnału.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
47 minut temu, Marek_N napisał:

Problem w tym, że to wszystko jest dobrze widoczne w wizualu nawet z miasta, a w EAA będzie się prezentowało słabiutko.

ja na przykład nie widziałem M27 w wizualu z Wrocławia. M31 i M74 też nie. M45 to były kropki, M57 ledwo coś okrągłego. EAA nie jest pojęciem ścisłym ani ściśle zdefiniowanym i należy określić o co chodzi. Miałem na myśli w ogóle możliwość uprawiania astronomii pod bortle 9.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, lkosz napisał:

ja na przykład nie widziałem M27 w wizualu z Wrocławia. M31 i M74 też nie. M45 to były kropki, M57 ledwo coś okrągłego. EAA nie jest pojęciem ścisłym ani ściśle zdefiniowanym i należy określić o co chodzi. Miałem na myśli w ogóle możliwość uprawiania astronomii pod bortle 9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Eee, fajne to EAA. 10 minut, nie specjalnie ustawiony montaż, i cyk Andromeda obejrzana.

Bortle 6, ES ed80, asi178mm, gem28, AsiLive, stack po 1 sek z high gain.

 

Jak się sprężyć, to można by ładniejsze zrobić.

 

Light_Stack_201frames_ASILive_2sec_Bin1_31.1C_gain270_2022-08-18_215257.thumb.jpg.06b27768ca40c4acba8240562fcac3cf.jpg

Edytowane przez Voult
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.