Skocz do zawartości

Problem z Sigmą APO 70-300


jan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłem Sigmę 70-300 SMII APO z zamiarem używania jej do astrofoto. Nie sprawdziłem jej jeszcze w nocy. Z szybkich testów dziennych wynika, że ma ona kłopoty z automatycznym ostrzeniem w zakresie ogniskowych 200-300 (im bliżej 300 tym gorzej). 300D sygnalizuje ustawienie ostrości, a jej nie ma. Kolejne próby ostrzenia (zarówno spustem migawki jak i wężykiem) skutkują kręceniem się obiektywu i zatrzymaniem go w trochę innej pozycji – znowu bez skutku zadowalającej ostrości.

Proszę o opinie przede wszystkim posiadaczy takiego obiektywu, ale nie tylko.

Poniżej dwa przykładowe zdjęcia. Oba robione ze statywu przy pomocy wężyka spustowego.

foto2.jpg

foto1.jpg

Edytowane przez jan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Nikona F-50 i czasami były sytuacje kiedy aparat miał problemy z automatycznym ostrzeniem po lekkim nacisnięciu migawki ciagle obiektyw jeździł raz w jedną raz w drugą co mnie czasami doprowadzało do pasji zwłaszcza gdy zależało mi na szybkim zrobieniu zdjęcia w dzień lub w nocy, na szczęście ma opcję przejścia na manual. Tak więc przy problemach z ostrzeniem przechodzę na ręczne ustawianie. Nie noszę okularów i z reguły zdjęcia są ostre.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to tu jest właciwy temat :Boink:

Wklejam swoją odpowiedź.

Autofocus dział na zasadzie różnicy kontrastu ,więc moze najpierw skieruj obiektyw na krawędź czegokolwiek a potem na właściwe miejsce.

jak kontrast jest słaby to obiektyw trochę mieli tami z powotem, a im ciemniejsze światło(dłuższa ogniskowa) tym bardziej.

Co do ustawienia ostrości ( a rzeczywistości mijania się z nią ) wina może leżeć po stronie body ,tzw. back lub front focus ,czyli zatrzymywanie się silniczka trochę dalej lub bliżej wymaganej pozycji.

Zrób mały test weź linijkę , połóż na stole i ze statywu pod katem 45 stopni okołometra lub dwóch ( nie pamiętam min. dla tej sigmy) ustaw ostrość np. na 10 następnie sprawdź na komputerze czy ostrość rzeczywiście jest na wskazanej przez punkt AF miejscu czy nie.

W razie czego zadzwoń do serwisu Sigmy w Krakowie tel. 012 4291028 adres Czapskich 1 i wyjaśnij o co chodzi.

 

ps.

Teraz widzę że warunki oświetleniowe miałeś bardzo słabe, może tu jest przyczyna?

Na forum Canona z linku Sumasa też znajdziesz dużo informacji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to tu jest właciwy temat  :Boink:

Wklejam swoją odpowiedź.

ps.

Teraz widzę że warunki oświetleniowe miałeś bardzo słabe, może tu jest przyczyna?

Na forum Canona z linku Sumasa też znajdziesz dużo informacji :D

Zdjęcie z koszem jest wystarczająco kontrastowe!

To co piszesz jest w zasadzie OK, poprostu za mało światła.

Autofokus wymaga dość dużego otworu względnego a długie, tanie zoomy sa ciemne. Nic nie da ustawianie wysokiej czułości bo ostrzenie ma miejsce podczas celowania, zupełnie bez użycia matrycy.

A może ustawić inny tryb ostrzenia? Dobrze nie znam 300D, wiem że ma wielopolowy sensor, zdjęcie z koszem łatwiej by było wyostrzyć ustawiając JEDNO pole autofokusa, obejmujące przeg tablicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że pokazuje, że ostrość jest ustawiona, a nie jest, świadczy moim zdaniem o tym że to raczej wina aparatu a nie obiektywu. Zrób prosty eksperyment i sprawdź, czy w takich samych warunkach ostrzy z obiektywem standardowym przy przesłonie 5.6 (ale ustaw pole autofocusa na obiekty o zbliżonym kontraście). Jeżeli również nie będzie ostrzył to sprawa jest jasna. Powiem tylko, że używam Sigmy 70-300/4-5.6 z Nikonem F70 i nie ma problemu nawet w słabych warunkach. W słońcu ostrzy bezproblemowo z konwerterem 2x. Z moich doświadczeń wynika, że autofocusy Canona są mniej czułe niż nikonowskie, ale nie dam głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika, że autofocusy Canona są mniej czułe niż nikonowskie, ale nie dam głowy.

Z tym akurat bywa różnie.

Wszystko zalezy od jakości i jasności obiektywu.

W moim 50 mm przy f1.8 próbowałem używać autofocusa nawet na Jowiszu i o dziwo działał( i tak potem korygowałem ręcznie :D ) z kitowym nie było szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z KOSZEM jest poruszone a nie nieostre. Wyraźnie poruszone w keirunku poziomym a w pionowym nie.

 

ps. no chyba nie jest to taki astygmatyzm przy 300mm :o

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez chwilę myślałem , że to może kłapiące lustro, ale to raczej poruszone by było w pionie, ale czy ten "statyw", to nie był czasem jadący samochód ? :ha:

czas 1/400 sek. i takie poruszenie? :unsure:

spróbuj może jednak odstawić ten statyw na bok, aparat postawić na jakimś murku, parapecie i na początek celować w dobrze oświetlone obiekty, zobacz wtedy, czy szkło Ci ostro rysuje w AF, jeżeli nie, to spróbuj wyostrzyć ręcznie i myślę, że dopiero wtedy będziesz mógł swierdzić, czy z obiektywem jest wszystko ok, czy nie,

a po prostu f 300mm x 1,6 to już kawał ogniskowej i potrzebuje naprawdę solidnego statywu i dłuższych czasów naświetlania, nawet przy dość niezłych warunkach oświetlenia, bo AF mógł mieć za mało światła i dlatego głupiał, w końcu, to nie jest super jasne tele

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie uwagi. Postaram się zrobić solidniejsze testy, jak tylko pogoda się zrobi lepsza.

A tak przy okazji - wrzuciłem taki sam wątek na forum fotograficzne i uzyskałem zaledwie kilka (i bez żadnych konkretów) odpowiedzi.

Widać na braci astronomicznej bardziej mozna polegać :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że ten obiektyw przy 300 mm sprawuje się trochę gorzej ,najlepiej jest do 200 mm a im dalej to trzeba przymykać przysłonę aby wyostrzyć.

Najlepszą rozdzielczość ma w zakresie f 8.0 do f 11 ,no ale wtedy dajemy większe ISO co nie zawsze wychodzi dobrze na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze na zakonczenie: zrobilem pare szybkich zdjec uzywajac dwu roznych statywow - drewnianego i lekkiego aluminiowego. Statywy pracowaly rozlozone jak na zalaczonych zdjeciach. Fotografowany obiekt odlegly o ok. 50m. Fotki wykonane na kazdym statywie z samowyzwalaczem, po jednej ze wstepnym podniesieniem lustra i bez. Trzeba pamietac, ze Canon z podwieszona Sigma jest mocowany do statywu dosc niekorzystnie (przesuniety srodek ciezkosci). Material do porownan: fot1 - statyw drewniany wlaczone wstepne podnoszenie lustra, fot2 - jak wyzej, ale wylaczone wstepne podnoszenie lustra, fot3 - statyw aluminiowy wst. podnoszenie lustra, fot4 - jak fot3, ale bez wst. podnoszenia lustra. Wszystkie zdjecia z ogniskowa 300mm, migawka 1/400s, przyslona 5,6.

fot1: St1_1.gif

fot2: St1_2.gif

fot3: St2_1.gif

fot4: St2_2.gif

fot5: Statyw_1.gif

fot6: Statyw_2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

efekt krecenia obiektywem mialem przy jednym z trybow AF odblokowanych przez Wasie. Dzialaja tylko 2 tryby AF, trzeci 'kreci' obiektywem. Tyle ze wtedy wogole nie da sie focic, a tu jak rozumiem historia jest troche inna ;)

 

pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem przyczynę dość przypadkowo. Odkręciłem filtr polaryzacyjny i wszystko działa OK - byłem bardzo zdziwiony  :blink:

Jeszcze raz dzięki wszystkim z wskazówki.

 

Czy jest to filtr polaryzacyjny kołowy czy liniowy? Przy liniowym autofocus miał prawo nie działać prawidłowo.

 

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

King? Nigdy nie słyszałem o takiej firmie. Za ile go kupiłeś? Ceny "dobrych" filtrów o gwintach ~60mm zaczynają się od jakichś 130zł w górę. Jeżeli ten King kosztował kilkadziesiąt złotych to jest to z pewnością jakaś chińska podróbka, która ma prawo nie działać tak jak powinna :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.